آیا می‌دانستید؟ وجدانا می‌دانستید؟

شهاب نبوی طنزنویس

آیا می‌دانستید رئال و بارسا آن‌قدر که توی ایران هوادار دوآتشه‌ای که حاضرند برای طرفداری از تیم مورد علاقه‌شان پیراهن تیم حریف را پاره کنند، دارند، در خود مادرید و کاتالان ندارند؟ آیا می‌دانستید همین الان اگر مسی یک شماره حساب اعلام کند و از هوادارانش در ایران درخواست بکند که به نفع جدایی‌طلبان کاتالان پول جمع کنند، پولی که جمع می‌شود برای انحلال کل اتحادیه اروپا کافی است؟
آیا می‌دانستید باشگاه آژاکس آمستردام با یک مشت بچه تازه بالغ در آستانه صعود به فینال لیگ قهرمانان قرار دارد؟ بچه‌هایی که اگر در یک کشور دیگر بودند، به دلیل عدم توجه، الان یا باید الکی می‌گفتند رباط صلیبی پاره کردیم و دیگر نتوانستیم ادامه بدهیم و می‌رفتند پِی دو گیگ اینترنت رایگان یا باید با کمک پدر و مادر و اقوام پول جور می‌کردند و به دلال‌های زحمتکش می‌دادند تا با کمک آنها، جای‌شان کنند در یکی از تیم‌های فوتبال؟
آیا می‌دانستید باشگاه استقلال تهران به یکی از اهداف فوتبالیست‌های خارجی برای ادامه‌ فعالیت فوتبالی تبدیل شده؟ الان در کل دنیا همه می‌دانند که باشگاه مذکور به دلیل نداشتن مترجم جوری قرارداد می‌بندند که حکام قاجار نمی‌بستند، یعنی طرف می‌داند اگرچه ممکن است دیرتر به پولش برسد، اما در عوض کسی وجود اخراج کردنش را تحت هیچ شرایطی ندارد و این یعنی امنیت شغلی؟
آیا می‌دانستید فاصله‌ پرتاب وینفرد شفر به آسمان اصفهان تا پرتابش به سمت آلمان کمتر از دو هفته بوده؟ وینفرد شفر هم‌اکنون ترس از ارتفاع پیدا کرده و حتی از پله‌های خانه‌اش هم بالا و پایین نمی‌رود و دایم در صورت پسرش ساشا نگاه می‌کند و بهش می‌گوید: «هوی ساشا، این‌ها در همان لحظه که دارند پرتت می‌کنند هوا، در ذهن‌شان طناب دار تو را می‌بافند…» و ساشا همه‌اش با خودش فکر می‌کند که قبلا این جمله را یک‌جای دیگر شنیده؟
آیا می‌دانستید جسارت‌کردن به ساحت پراید و تیبا جزو خطوط قرمز این شرکت خودروسازی است و شما فقط در این شرکت باید قربون‌صدقه این خودروها بروید؟ آیا می‌دانستید در همین راستا بود که وقتی علی دایی گفت پراید ۵۰‌میلیون و تیبا ۷۰‌میلیون شده است… کارگران زحمتکش شرکت مذکور ناراحت شدند و چون در ایران به نظرات کارگران خیلی اهمیت داده می‌شود، علی دایی اخراج شد؟
آیا می‌دانستید از فصل آینده باشگاه تراکتورسازی فقط بازیکنانی را به خدمت می‌گیرد که جنبه کتک‌خوردن و بعضا حبس و دادگاه را داشته باشند و در انتهای فصل اگر خدای ناکرده تیم نتیجه دلخواه را نگرفت، طاقت حضور در اردوگاه کار اجباری را داشته باشند و در آن‌جا به این فکر کنند که چرا اصلا فوتبالیست شدند و خیلی بهتر بود که بروند کیوکوشین کار کنند؟ آیا می‌دانستید بعد از اخراج محسن فروزان تراکتورسازی توی هر بازی جوری گل می‌خورد که هیچ بشری تابه‌حال نخورده؟
آیا می‌دانستید در چند‌سال گذشته باشگاه پرسپولیس تهران کاری کرده که باقی تیم‌ها فقط برای حفظ سلامتی و تندرستی‌شان ورزش می‌کنند و دیگر مقوله ورزش قهرمانی دارد جای خودش را به اهداف والاتری می‌دهد؟ آیا می‌دانستید نویسنده این سطور یک استقلالی دو آتشه است، ولی الان به تنها چیزی که فکر می‌کند این است: «ورزش دشمن اصلی اعتیاد و برای سلامتی مفید است!» پس خود را از بند مقام و قهرمانی رها کنید و سعی کنید به‌تان خوش بگذرد…