روحانی در نشست «سیکا» در تاجیکستان سخنرانی و با چند رئیس‌جمهوری دیدار کرد

ادامه سیاست خارجی برد – برد

➊ دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، روز گذشته در پنجمین نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) که در شهر دوشنبه تاجیکستان برگزار شد، شرکت کرد و با امامعلی رحمان، رئیس‌جمهوری این کشور، دیدار داشت.

➋ دکتر روحانی در دیدار با رجب طیب اردوغان با تأکید بر این‌که تهران علاقه‌مند به توسعه روابط با ترکیه در همه عرصه‌ها به‌ویژه در حوزه اقتصادی است، گفت که باید به تلاش‌ها برای تقویت این همکاری‌ها و رساندن حجم مبادلات سالانه دو کشور به رقم 30‌میلیارد دلار افزوده شود

➌  اکنون که نهایت حسن نیت و شکیبایی استراتژیک ما از یک‌سو و قانون‌شکنی آمریکا از سوی دیگر بر همگان ثابت شده است، جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام آمادگی برای هر گونه تعامل، تصمیم گرفته است تا طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام اجرای تعهداتش را برای بازگرداندن توازن در توافق مزبور کاهش دهد.

دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، روز گذشته در پنجمین نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) که در شهر دوشنبه تاجیکستان برگزار شد، شرکت کرد و با امامعلی رحمان، رئیس‌جمهوری این کشور، دیدار داشت. رئیس‌جمهوری کشورمان در این جلسه سخنانی هم داشت که در ادامه بخش‌هایی از آن را خواهید خواند اما در حاشیه این جلسه دیدارهای دیگری هم با روسای‌ جمهوری کشورها انجام شد که ازجمله آنها رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر بودند. دکتر روحانی در دیدار با رجب طیب اردوغان با تأکید بر این‌که تهران علاقه‌مند به توسعه روابط با ترکیه در همه عرصه‌ها به‌ویژه در حوزه اقتصادی است، گفت که باید به تلاش‌ها برای تقویت این همکاری‌ها و رساندن حجم مبادلات سالانه دو کشور به رقم 30‌میلیارد دلار افزوده شود. روحانی همچنین همکاری‌های منطقه‌ای ایران و ترکیه را بااهمیت دانست و گفت: «همکاری‌های دو‌جانبه و سه‌جانبه با روسیه در حوزه مسائل منطقه‌ای و ازجمله در فرآیند آستانه و بازسازی سوریه بسیار بااهمیت و در راستای تقویت صلح و ثبات منطقه است.» رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه نیز در این دیدار گفت: «ترکیه مصمم است روابط خود را با تهران در همه عرصه‌ها توسعه دهد.»

سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر همکاری، هم‌افزایی و یافتن راه‌های دستیابی به منافع مشترک، سود متقابل و در یک کلمه، سیاست برد- برد است. در همین چاچوب مشارکت با کشورهای منطقه و استفاده از سازوکار گفت‌وگوهای چندجانبه در قالب نشست‌های سیکارا بسیار مفید، ضروری و کارگشا میدانیم.

رئیس‌جمهوری در دیدار با امیر قطر نیز بر رایزنی دوجانبه و چند‌جانبه و همکاری بیشتر تأکید کرد و گفت: «جهان اسلام نیازمند وحدت و یکپارچگی است و دو کشور بی‌تردید می‌توانند با همکاری یکدیگر در این عرصه تلاش کنند.» شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر نیز در این دیدار گفت: «قطر نیز بر این اعتقاد است که حل تمام اختلافات در منطقه تنها از طریق گفت‌وگو، همکاری جمعی و پیگیری راه‌های سیاسی امکانپذیر است.» او نیز تأکید کرد: «دوحه برای توسعه روابط خود با تهران در همه حوزه‌های مورد علاقه آماده است.» اما سخنرانی رئیس‌جمهوری در نشست سران تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) بخش‌های مهمی داشت که در ادامه می‌خوانید:

وجود و تداوم اندیشه‌های فلسفی، دینی و علمی در میان مردمی که در قرون و اعصار گذشته در این مناطق می‌زیسته‌اند، سرمایه گرانقدری در اختیارمان می‌گذارد تا با چالش‌های پیش رو به شایستگی مواجه شویم. مجمع حاضر قطعا می‌تواند در سایه تدبیر رهبران و درایت مردم خود با بهره‌گیری از این میراث کهن، نه‌ تنها برای آسیا بلکه برای کل جهان الهام‌بخش و  تأثیرگذار باشد.

اجرای کامل تعهدات ایران بارها به تأیید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیده و با وجود خروج آمریکا و از سرگیری تحریم‌های غیرقانونی یک‌جانبه این کشور و نیز حمایت ناچیز سایر طرف‌های موافقتنامه از آن، همچنان معتقد هستیم که انجام تعهدات پذیرفته‌شده توسط همه طرف‌های ذیربط، نقش مهمی در افزایش ثبات منطقه‌ای و جهانی ایفا خواهد کرد. ایران به صورت یک‌طرفه نمی‌تواند تنها طرف متعهد به برجام باقی بماند و سایر کشورها نیز لازم است سهم خود را برای حفظ این توافق مهم بپردازند.

اکنون که نهایت حسن نیت و شکیبایی استراتژیک ما از یک‌سو و قانون‌شکنی آمریکا از سوی دیگر بر همگان ثابت شده است، جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام آمادگی برای هر گونه تعامل، تصمیم گرفته است تا طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام اجرای تعهداتش را برای بازگرداندن توازن در توافق مزبور کاهش دهد. در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب، به‌ناچار اقدامات بیشتری انجام خواهیم داد.
تجار و شرکت‌های صنعتی و صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران در طرح‌های توسعه‌ای کشورهای عضو، آمادگی مشارکت دارند. پیگیری سیاست منطقه‌گرایی فعال شامل ایجاد بازار مشترک تجارت، انرژی و توریسم و تقویت شبکه راه‌های جاده‌ای و ریلی از سوی کشورهای عضو نیز می‌تواند موضوع همکاری مشترک ما در جهت رشد اقتصادی و ارتقای رفاه و کیفیت زندگی ملّت‌های آسیایی باشد.
سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر همکاری، هم‌افزایی و یافتن راه‌های دستیابی به منافع مشترک، سود متقابل و در یک کلمه، سیاست برد – برد است. در همین چارچوب مشارکت با کشورهای منطقه و استفاده از سازوکار گفت‌وگوهای چندجانبه در قالب نشست‌های سیکا را بسیار مفید، ضروری و کارگشا می‌دانیم.