گپی با معاون بهداشت، درمان و توانبخشی

ارایه خدمات درمانی به سیل زدگان ادامه دارد

اکنون که سیلاب سطع وسیعی از استان خوزستان را زیر آب برده و تیم‌های درمانی هلال‌احمر مشغول ارایه خدمات درمانی به سیل‌زدگان مستقر در اردوگاه‌ها و روستاهای محاصره در آب هستند، با دکتر حسن صفاریه، معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال‌احمر درباره نحوه ارایه خدمات درمانی در استان خوزستان و عملکرد این معاونت در استان‌های گلستان و لرستان گفت‌وگو کردیم.

 در استان‌های گلستان و لرستان چه خدمات درمانی به سیل زدگان ارایه شد؟
در استان گلستان ۴ تیم درمانی حدود ٧ هزار خدمت و در استان لرستان نیز ٨ تیم درمانی هلال‌احمر حدود ٨ هزار خدمت در حوزه‌های ویزیت پزشکی، خدمات پرستاری، بهداشت مادر و کودک، بهداشت و روان، تغذیه و بهداشت محیط ارایه کرده‌اند و و ارایه خدمات درمانی نیز همچنان ادامه دارد. همچنین به تازگی یک‌تریلر دارو به خرم‌آباد و یک‌تریلر دارو نیز به استان خوزستان اعزام شده است تا در این حوزه نیز هیچ کمبودی در ارایه خدمات احساس نشود.

 با توجه به گستردگی سیلاب در استان خوزستان، ارایه خدمات درمانی در این استان چگونه مدیریت می‌شود؟
ارزیابی مستمر مناطق سیل زده استان خوزستان در دستور کار تیم‌های بهداشت و درمان اعزام شده به منطقه است تا با بررسی مداوم وضعیت سیل زدگان در این مناطق هماهنگی عملیات و خدمت‌رسانی به آسیب‌دیدگان به بهترین شکل ممکن انجام شود. تیم‌های درمانی اعزام شده به خوزستان هرکدام منطقه‌ای مشخص را پوشش می‌دهند تا خدمات درمانی به طول کامل به مناطق سیل زده ارایه شود. تیم بهداشت و درمان استان تهران در شهرستان سوسنگرد و پوشش شهرهای هویزه و حمیدیه، تیم بهداشت و درمان استان چهارمحال و بختیاری در پایگاه دارخوین و پوشش شهر شادگان، تیم بهداشت و درمان استان یزد در شهر ملاثانی و پوشش شهر باوی و همچنین تیم بهداشت و درمان استان کهگیلویه و بویراحمد در شهرستان عبدالخان و پوشش شهرهای شاوور و الوان مستقر هستند.

 ارایه خدمات درمانی در اردوگاه‌های اسکان اضطراری استان خوزستان به چه صورت انجام می‌شود؟
نیاز‌سنجی اردوگاه‌ها و بازدید میدانی از آنها نیز اولویت اصلی برای ارایه خدمات مناسب به سیل زدگان مستقر در اردوگاه‌های اسکان است. از تمام اردوگاه‌های اسکان اضطراری بازدید و نیاز‌سنجی انجام شده و اکنون نیازی به افزایش تیم‌های درمانی و پزشکان بعد از یک هفته از وقوع سیل وجود ندارد.

 با توجه به احتمال ادامه بارش‌ها در مناطق سیل زده به‌ویژه در استان خوزستان، چه تمهیداتی برای ارایه خدمات درمانی اندیشیده شده است؟
استان‌های جایگزین برای ارایه خدمات درمانی مشخص شده و استان‌های بوشهر، فارس، کرمان، البرز، کرمانشاه، کردستان و زنجان به‌عنوان استان‌های جایگزین در نظر گرفته شده‌اند. همچنین اعلام آماده‌باش به تیم‌های بهداشت و درمان اضطراری استان‌های قزوین، سمنان و قم و همچنین ادامه ارایه خدمات بهداشت و درمان اضطراری در مناطق مختلف استان خوزستان به‌صورت ده گردشی و مناطق اسکان اضطراری به‌عنوان اقدامات آتی توسط تیم‌های مذکور صورت خواهد گرفت. در صورت لزوم حجم خدمات هم افزایش پیدا کرده و آماده افزایش تیم‌های درمانی هستیم.