از کاهش نفرات تا افزایش نشاط

دو اظهارنظر سردار کمالی درباره سربازان

سردار کمالی، رئیس اداره کل منابع انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح، چهره‌ای بود که در هفته گذشته بین کاربران شبکه‌های اجتماعی بیشتر شناخته شد. ماجرا به کلیپی برمی‌گشت که سربازان از پایکوبی خود منتشر کرده بودند. واکنش سردار برخلاف آن‌چه عده‌ای گمان می‌کردند، مثبت بود و از یگان‌ها خواسته بود کسی را در این‌باره مؤاخذه نکنند. این واکنش، موج حمایت از سردار را به همراه داشت و رسانه‌ها در روزهای گذشته جملات او و تصاویر سربازان یگان رزم‌نواز را به شکل‌های مختلف بازتاب دادند. به فاصله کوتاهی بعد از این جریان (سه‌شنبه ٢۵ دی‌ماه)، درخواست سردار کمالی از نمایندگان مجلس برای اصلاح حقوق سربازان منتشر شد؛ نامه‌ای که سردار در آن نوشته بود: «همگان اذعان دارند که حقوق و مزایای سربازان غیور کشور بسیار ناچیز است و به ‌حدی که نمی‌توان به آن اطلاق کرد. زمان ارایه قانون بودجه سالانه و بررسی آن در مجلس، بهترین فرصت برای دولت و مجلس است که برای اصلاح حقوق این قشر مظلوم و حساس فکری بکنند.»
به همین مناسب روزنامه شهروند روز پنجشنبه در گزارشی در همین صفحه به مقایسه حقوق سربازان کشورمان پرداخت که واقعیت ناگزیر جملات سردار کمالی را تأیید می‌کرد. اما روز گذشته دو اظهارنظر مختلف از سردار کمالی بار دیگر در رسانه‌ها بازتاب داشت. اولی درباره کاهش تعداد سربازان وظیفه بود. ایسنا در این زمینه گزارش داده بود که رئیس اداره کل منابع انسانی سرباز ستاد کل، با اشاره به این‌که در سال‌های اخیر موالید در کشور ما کاهش پیدا کرده، گفته است: «به خاطر همین موضوع و معافیت‌های مختلفی که در کشور برای سربازان وجود دارد، تعداد سربازان در مقایسه با گذشته کاهش پیدا کرده که می‌طلبد در این خصوص تصمیمات اساسی گرفته شود.» که همچنان خبر از تصمیمات احتمالی در آینده می‌داد و جزییات آن طبیعتا بازگو نشده بود، اما هم‌راستا با اولین واکنش سردار کمالی در مواجهه با یگان رزم‌نواز، او روز گذشته اظهارنظر دیگری هم داشت که قابل تأمل است: «ستاد کل نیروهای مسلح برنامه‌های مختلفی را برای ارتقای کیفیت خدمت سربازی و بهینه‌سازی این دوران در دستور کار خود دارد که ارتقای نشاط سربازان نیز ازجمله این برنامه‌هاست.» او در ادامه با اشاره به تأثیرات موضع‌گیری اخیرش پس از انتشار ویدیویی از چند سرباز شاد گفته: «با توجه به جوی که پس از این موضع‌گیری به وجود آمد، بنا داریم تا طرح‌های دیگری را نیز برای ارتقای نشاط سربازان و کارکنان وظیفه در نیروهای مسلح ارایه دهیم.» او در این مورد هم به جزییاتی اشاره نکرد و فقط درخواست کرده است: «افرادی که ایده و نظراتی در مورد طرح افزایش نشاط سربازان دارند، می‌توانند ایده‌های خود را به معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح منتقل کنند تا پس از بررسی این ایده‌ها نسبت به اعمال آنها که قابلیت اجرا دارند، اقدام شود.»
در هرحال تا همین جای ماجرا را هم باید به فال نیک گرفت، چون به نظر می‌رسد قدرت شبکه‌های اجتماعی در ارایه درخواست‌های مردمی بیش ازپیش به نمایش گذاشته شده، ضمن این‌که رسانه‌های این‌چنین خلاف گمان آن‌چه عده‌ای فکر می‌کنند، همیشه هم علیه جملات یا اظهارنظرهای مسئولان نبوده است. کاربران به محض این‌که واکنش‌های مناسب و به‌موقع ببینند، حمایت خود را از هر چهره‌ای در هر جایگاهی که باشد، ابراز می‌کنند؛ دقیقا شبیه به آن‌چه درباره سردار کمالی دیدیم.