یادداشت

استقبال از یک فراخوان

عباس عبدی | روزنامه‌نگار |

در میان مجموعه اخبار خوب و بدی که هر روز می‌شنویم، خبر فراخوان ریاست محترم قوه‌‌قضائیه برای کسب نظرات مردم ‏درباره قوه‌قضائیه را باید منحصربه‌فرد و مثبت تلقی کرد. اولین علت آن، شنیدن صدایی متفاوت از گذشته درباره فضای مجازی ‏و شبکه‌های اجتماعی است. چنین برخوردی برخلاف اظهارات قبلی مسئولان قضائی، نشان می‌دهد که ریاست قوه اعتمادبه‌نفس ‏کافی را برای شنیدن پیشنهادها و نظرات درست و نادرست دیگران دارد و از این نظر فضای مجازی را نه یک تهدید بلکه یک ‏فرصت مهم برای ایجاد ارتباط با جامعه می‌داند. کافی است که به اظهارات پیاپی سایر مسئولان این قوه درباره فضای مجازی ‏مراجعه کنیم که همواره نوعی بدبینی و تا حدی نفرت از این فضا را در ادبیات ایشان می‌دیدیم.

این اولین متن مثبتی است که از سوی مسئولان قضائی و اردوگاه اصولگرایی درباره فضای مجازی می‌بینیم که به صورت ‏روشنی مثبت و سازنده است. هیچ‌کس منکر عوارض این فضا نیست. کافی است که یک‌ساعت به آن مراجعه کنیم تا با عوارض آن ‏آشنا شویم ولی کوشش برای فیلتر و محدودکردن آن، همان‌قدر و بلکه بیشتر زیانبار است که در برابر عوارض آن بی‌تفاوت ‏باشیم. راه مقابله با آثار و رفتارهای سوء فضای مجازی، فراهم‌کردن شرایط برای استفاده‌های درست از آن است. همان شرایطی ‏که آقای رئیسی در فراخوان خود به آن اشاره کرده‌اند‎.‎ با این حال ذکر دو نکته را درباره این فراخوان نباید فراموش کرد. اول اینکه مسائل قضائی به نسبت پیچیده و کارشناسانه هستند و ‏بسیاری از مردم قادر نیستند که در این مورد به دستگاه قضائی از طریق فراخوان مزبور کمک کنند. این کمک بیشتر از طریق ‏کارشناسان حقوقی مثل قضات بازنشسته، وکلا، استادان حقوق، مشاوران حقوقی شرکت‌ها و ادارات دولتی قابل انجام است. بنابراین ‏ای کاش سازوکاری تعبیه می‌شد که این گروه‌های مهم بتوانند نقدها و پیشنهادهای خود را مستقیما به ریاست قوه‌قضائیه منعکس ‏کنند و حتی پاسخ‌ها و اقدامات احتمالی خود را درباره رسیدگی به پیشنهادهای ارسالی منعکس نمایند‎.

نکته دوم اینکه از این گروه نخبه خواسته شود که پیشنهادها را در عرصه عمومی و از طریق مطبوعات منعکس کنند که هم ‏مسئولانه‌تر خواهد بود و هم اینکه به عرصه عمومی کشیده خواهد شد. متاسفانه مطبوعات در سال‌های گذشته از بیان این نقدها ‏پرهیز می‌کردند، چون می‌ترسیدند با عواقب آن مواجه شوند. امیدواریم آن دوران به سر آمده باشد‎.‎