افشای ایمیل‌های سفیر انگلیس در آمریکا:

«ترامپ بی‌منطق و ناکارآمد است»

در ایمیل‌های لورفته از سفیر انگلیس در آمریکا، او دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا را «بی‌منطق»، «متزلزل» و «ناکارآمد» خوانده است. یک مقام دولتی انگلیس در مصاحبه با سی.ان.ان این ایمیل‌ها را تأیید کرده است. انتشار این اخبار و ایمیل‌ها می‌تواند به روابط دیپلماتیک این دو متحد، یعنی آمریکا و انگلیس آسیب برساند.
گرچه که همه سفرای خارجی کشورها اغلب اطلاعات و ایمیل‌هایی طبقه‌بندی‌شده و محرمانه دارند، با این حال اما انتشار این اطلاعات باعث شرمساری‌شان می‌شود. حالا این اتفاق برای کیم دراک، سفیر بریتانیا در آمریکا افتاده است؛ کسی که به همراه دیپلمات‌هایش ماه‌هاست تلاش می‌کند تا روابط خوبی را با دونالد ترامپ و معاونان سیاسی او بسازد اما تقریبا همه این تلاش‌ها با انتشار ایمیل‌هایش از بین رفت.
به گزارش دیلی‌میل، دراک از طریق مسیرهای محرمانه استفاده کرده بود تا به دولت انگلیس هشدار بدهد که «دوره ترامپ می‌تواند با رسوایی به پایان برسد». او همچنین در یکی از ایمیل‌هایش می‌نویسد که کاخ سفید تحت کنترل دونالد ترامپ «به طور خاصی ناکارآمد» است و نزاع‌های درون کاخ سفید را به «جنگ خنجرها» توصیف می‌کند. حالا یک منبع آگاه در دولت انگلیس به سی.ان.ان اطلاع داده که همه این گزارش‌هایی که در دیلی‌میل منتشر شده، حقیقت دارند. وزارت خارجه بریتانیا گفته است؛ ایمیل‌های لورفته که روز یکشنبه توسط نشریه «میل آن ساندی» منتشر شد، با «شیطنت» منتشر شده اما وجود این ایمیل‌ها را تکذیب نکرد.
به گزارش دیلی‌میل، این ایمیل‌ها مربوط به دوره زمانی بین سال 2017 تا زمان حاضر است که همه نوع اطلاعاتی را از سیاست خارجی ترامپ گرفته تا برنامه‌های او برای انتخاب مجدد در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2020 را در برمی‌گیرد. در یکی از این ایمیل‌ها که مربوط به 22 ژوئن است، آقای دراک ادعای ترامپ مبنی بر این‌که او می‌خواسته ماه گذشته پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران از این کشور انتقام بگیرد، اما در لحظه آخر به خاطر مرگ احتمالی 150نفر از این کار منصرف‌شده را به چالش کشیده است. او مدعی می‌شود که ترامپ «هرگز به‌طور کامل» موافق حمله تلافی‌جویانه علیه ایران نبوده و دلیل آن را نیز شعار دوران انتخاباتی‌ ریاست‌جمهوری وی که قول داده بود ایالات متحده در هیچ جنگ دیگری درگیر نشود، دانسته است.
دراک همچنین در ایمیل‌هایش گفته بود که او معتقد است ترامپ نمی‌تواند ازدست‌دادن تعداد زیادی از طرفدارانش را تحمل کند، اما با این حال او هنوز شانس پیروزی مجدد در انتخابات را دارد.
در ایمیل‌های لورفته از ‌سال۲۰۱۷ تا امروز، سفیر بریتانیا گزارش‌های منتشرشده درخصوص درگیری‌ها و هرج‌ومرج حاکم بر کاخ سفید را تقریبا درست دانسته است. کیم دراک در یکی از ایمیل‌ها می‌گوید: «ما به هیچ‌وجه اعتقاد نداریم که این دولت بتواند اساسا به صورت عادی رفتار کند، به‌طوری که کمتر اختلال عملکرد داشته باشد، کمتر غیرقابل پیش‌بینی باشد و کمتر در زمینه دیپلماسی ناآزموده و بی‌منطق باشد.»
کاخ سفید به سی.ان.ان گفته است که هیچ نظری در این مورد ندارد. با این حال اما به گفته سخنگوی وزارت خارجه، سفارت بریتانیا در واشنگتن به همکاری نزدیکش با کاخ سفید علیرغم این «رفتار شیطنت‌آمیز» در انتشار فایل‌های لورفته ادامه می‌دهد.
انتشار این اخبار محرمانه در زمان بدی در سیاست‌های انگلیس صورت می‌گیرد. درست زمانی که حزب محافظه‌کار انگلیس درحال تصمیم‌گیری برای نخست‌وزیر جدید به جای ترزا می ‌است، کسی که نتوانست موضوع برگزیت را در رأی‌گیری‌ سال2016 برای ترک اتحادیه اروپا پیش ببرد و درنهایت تصمیم به استعفا گرفت.
یکی از افرادی که شانس رهبری حزب محافظه‌کار انگلیس و نخست‌وزیری این کشور را دارد، بوریس جانسون، وزیر امور خارجه سابق این کشور است. او بیش از ترزا می‌ با ترامپ نزدیک است و سیاست‌های پوپولیستی او و انتقاد شدیدش نسبت به اتحادیه اروپا بسیار شبیه ترامپ است. اگر بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج شود، قطعا به دنبال توافق تجاری دوجانبه‌ای با آمریکا خواهد بود و انتظار می‌رود که این یک معامله سخت برای ترامپ باشد، بنابراین گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که این اقدام از سوی فرد یا افرادی در لندن انجام شده تا فضای واشینگتن را برای حذف این سفیر فراهم کنند و به جای او سفیری را قرار بدهند که طرفدار برگزیت باشد.
آقای دراک پیشتر به‌عنوان مشاور امنیت ملی دیوید کامرون، نخست‌وزیر سابق انگلیس فعالیت می‌کرد و احترام ویژه‌ای برای اتحادیه اروپا قایل بود. با همه این اوصاف، ترامپ هیچگاه گمان نمی‌کرد که از سوی انگلیسی‌ها این‌گونه مورد انتقاد قرار بگیرد، گرچه که او هنوز واکنش توییتری به این موضوع نداشته و باید منتظر توییت او باشیم.

برچسب ها :