صبح دیروز برادر استاد با حضور در دادسرای جنایی تهران اعلام کرد رضایت نمی‌دهیم

تصمیم نجفی و وکلایش برای سکوت خبری!

➊ به گزارش شهروندآلاین؛ ‏خانواده میترا استاد نیز پس از گذشت چند روز از قتل دخترشان، به دادسرا رفته و درخواست قصاص خود را به صورت رسمی ‏مطرح کرده‌اند. گفته می‌شود، صبح دیروز محمدعلی نجفی آخرین دفاعیات خود ‏را در دادسرا مطرح کرده و قرار است به‌زودی پرونده وی در دادگاه رسیدگی شود‎. این درحالی است که ‏روز جمعه  محمدعلی نجفی در بازسازی صحنه جرم از خانواده مقتول تقاضای بخشش کرده است. ساعت ١٠ صبح دیروز بود که در ابتدا وکلای محمدعلی نجفی و پس از آن خانواده میترا استاد وارد ‏دادسرای جنایی شدند. آنها پشت درهای بسته با دشتبان بازپرس پرونده و قاضی محمد شهریاری ‏سرپرست دادسرای جنایی تهران ملاقات داشتند. گفته می‌شود خانواده استاد برای مطرح کردن ‏درخواست قصاصشان به دادسرا رفتند. برادر ‏میترا استاد درباره این جلسه خصوصی در دادسرا به خبرنگاران چنین گفت: «ما رضایت نمی‌دهیم. ‏محمدعلی نجفی ظهر روز جمعه یک ساعت و نیم با ما صحبت کرد و از ما خواست که رضایت بدهیم. ‏ولی ما قصد رضایت نداریم‎.»

➋ ظهر روز جمعه بود که محمد علی نجفی برای بازسازی صحنه جنایت به محل قتل بازگشته بود. در ‏حالی‌که از ورود خبرنگاران به این مراسم جلوگیری شده بود، از جزییات این مراسم خبری در دست ‏نبود. تا این‌که مشخص شد در آن مراسم نجفی صحبت‌های تازه‌ای را درباره چند ساعت پس از جنایت ‏مطرح کرده است. نجفی در برج آرمیتا گفته بود: «پس از قتل میترا به بالکن آپارتمان رفتم تا خودم را ‏به پایین پرت کنم. اما به خاطر اعتقاداتم ترسیدم و منصرف شدم. پس از آن خانه را ترک کرده و به قم ‏رفتم. آن‌جا اصلا حال خوبی نداشتم. سر مزار پدر و پدربزرگم رفتم. در آن‌جا فردی مرا دید و گفت که ‏آقای نجفی تسلیت می‌گویم. گفتم چرا، گفت به خاطر مرگ همسرتان. خیلی شوکه شدم برای همین تصمیم گرفتم به اداره آگاهی بروم و خودم را تسلیم کنم.»

➌ این درحالی است که صبح دیروز پزشکی قانونی نیز گزارش خود مبنی بر تأیید سلامت روحی و روانی ‏متهم در لحظه ارتکاب جنایت را به بازپرس پرونده ارایه کرد. اگر این آخرین اظهارات نجفی باشد، به ‏زودی پرونده وی در دادگاه رسیدگی و حکم شهردار پیشین تهران مشخص خواهد شد. با این حال ‏صبح دیروز هم از ورود خبرنگاران در جلسه بازپرسی جلوگیری شد و وکلای محمد علی نجفی نیز با ‏خبرنگاران، مصاحبه و گفت‌وگو نکردند. در ادامه یک منبع آگاه نیز در گفتگو با فرهیختگان گفت که محمدعلی نجفی، علیزاده طباطبایی وکیل پرونده خودش را عزل کرده است.

صبح دیروز شهردار پیشین پایتخت بار دیگر به دادسرای جنایی منتقل شد. ‏خانواده میترا استاد نیز پس از گذشت چند روز از قتل دخترشان، به دادسرا رفته و درخواست خود را ‏مطرح کردند. شنیده‌ها حاکی از آن است که خانواده استاد درخواست قصاص خود را به صورت رسمی ‏مطرح کرده‌اند. گفته می‌شود، صبح دیروز محمد علی نجفی آخرین دفاعیات خود ‏را در دادسرا مطرح کرده و قرار است به‌زودی پرونده وی در دادگاه رسیدگی شود‎. این درحالی است که ‏روز جمعه  محمد علی نجفی در بازسازی صحنه جرم از خانواده مقتول تقاضای بخشش کرده است. ‏

ساعت ١٠ صبح دیروز بود که در ابتدا وکلای محمد علی نجفی و پس از آن خانواده میترا استاد وارد ‏دادسرای جنایی شدند. آنها پشت درهای بسته با دشتبان بازپرس پرونده و قاضی محمد شهریاری ‏سرپرست دادسرای جنایی تهران ملاقات داشتند. گفته می‌شود خانواده استاد برای مطرح کردن ‏درخواست قصاصشان به دادسرا رفتند. چراکه یک روز پیش برادر میترا استاد در پیج اینستاگرامش ‏نوشته بود: «اولیای دم خواهرم تقاضای قصاص دارند. پدر، مادر و خواهرزاده‌ام مهیار، همه‌شان ‏قصاص می‌خواهند. در ضمن مهیار ١۶ ساله است و می‌تواند ولی دم باشد. ما تابع قانون هستیم و ‏منتظر رأی صادره می‌مانیم.» این درحالی بود که ساعت ١١ نیز محمد علی نجفی را به دادسرا منتقل کردند. او نیز پشت درهای ‏بسته در اتاق قاضی شهریاری حضور یافت و صحبت‌های خود را مطرح کرد. صحبت‌هایی که گفته ‏می‌شود آخرین اظهارات وی در جلسات بازپرسی بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که پرونده به ‏زودی با صدور کیفرخواست، برای شروع محاکمه به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده می‌شود. برادر ‏میترا استاد درباره این جلسه خصوصی در دادسرا به خبرنگاران چنین گفت: «ما رضایت نمی‌دهیم. ‏محمد علی نجفی ظهر روز جمعه یک ساعت و نیم با ما صحبت کرد و از ما خواست که رضایت بدهیم. ‏ولی ما قصد رضایت نداریم‎.»
ظهر روز جمعه بود که محمد علی نجفی برای بازسازی صحنه جنایت به محل قتل بازگشته بود. در ‏حالی‌که از ورود خبرنگاران به این مراسم جلوگیری شده بود، از جزییات این مراسم خبری در دست ‏نبود. تا این‌که مشخص شد در آن مراسم نجفی صحبت‌های تازه‌ای را درباره چند ساعت پس از جنایت ‏مطرح کرده است. نجفی در برج آرمیتا گفته بود: «پس از قتل میترا به بالکن آپارتمان رفتم تا خودم را ‏به پایین پرت کنم. اما به خاطر اعتقاداتم ترسیدم و منصرف شدم. پس از آن خانه را ترک کرده و به قم ‏رفتم. آن‌جا اصلا حال خوبی نداشتم. وقتی آن‌جا بودم، فردی به سمتم آمد و پس از سلام و علیک گفت که ‏مرا می‌شناسد و از من خواست با او سلفی بگیرم. دوست نداشتم دلش را بشکنم. برای همین قبول کردم ‏و با هم عکس گرفتیم. پس از آن سر مزار پدر و پدربزرگم رفتم. در آن‌جا دوباره فردی مرا دید و گفت که ‏آقای نجفی تسلیت می‌گویم. گفتم چرا، گفت به خاطر مرگ همسرتان. خیلی شوکه شدم و با خودم گفتم ‏چقدر زود این خبر همه جا پیچید. برای همین تصمیم گرفتم به اداره آگاهی بروم و خودم را تسلیم کنم. ‏چون فهمیدم حالا همه موضوع قتل را می‌دانند و بهترین کار این است که تسلیم شوم‎.» این درحالی است که صبح دیروز پزشکی قانونی نیز گزارش خود مبنی بر تأیید سلامت روحی و روانی ‏متهم در لحظه ارتکاب جنایت را به بازپرس پرونده ارایه کرد. اگر این آخرین اظهارات نجفی باشد، به ‏زودی پرونده وی در دادگاه رسیدگی و حکم شهردار پیشین تهران مشخص خواهد شد. با این حال ‏صبح دیروز هم از ورود خبرنگاران در جلسه بازپرسی جلوگیری شد و وکلای محمد علی نجفی نیز با ‏خبرنگاران، مصاحبه و گفت‌وگو نکردند. لاله عقبایی دراین‌باره به خبرنگار «شهروند» گفت: «من به ‏همراه آقای طباطبایی و آقای دکتر نجفی تصمیم گرفتیم فعلا درباره این پرونده اطلاع‌رسانی نکنیم‎.» در ادامه یک منبع آگاه نیز در گفتگو با فرهیختگان گفت که محمدعلی نجفی، علیزاده طباطبایی وکیل پرونده خودش را عزل کرده است.