همایش تیم‌های بهداشتی و درمانی جمعیت هلال‌احمر

تلاش همگانی برای خدمت شایسته به زائران حج ۹۸

عطیه کریمی|  مراسم حج، نمایشی عظیم از وحدت امت اسلامی است؛ براساس فرمان الهی هرسال مسلمانان از سراسر جهان برای انجام فرایض حج راهی سرزمین مقدس می‌شوند تا با شکوه بیشتری عبادات مشترک خود را به جای آورند و وحدت خود را به جهانیان نشان دهند. هر مسلمانی موظف است با رهایی از قیدوبندهای دنیوی و به دور از تعصب‌های قومی و ملی و نژادی در این مراسم الهی شرکت کند، تا به این وسیله وحدت و همدلی میان مسلمانان تقویت شود. در کشورهای مسلمان نهادها و سازمان‌های مختلفی متولی برگزاری مراسم حج هستند و هر کدام به نحوی گوشه‌ای از کار را برای انجام هر چه بهتر این سفر الهی برعهده دارند. در ایران 16 نهاد در موسم حج فعال هستند و با هماهنگی و تعامل صحیح با یکدیگر در تلاشند تا خدمت‌رسانی به زائران به بهترین نحو به انجام رسد. جمعیت هلال‌احمر ایران نیز از دیرباز در حوزه بهداشت و درمان حج فعال بوده و هر ‌سال در تلاش است با برنامه‌ریزی‌ها و آسیب‌شناسی از تجربیات سال‌های گذشته، خدمات خود را با بهترین کیفیت به زائران بیت‌الله ارایه دهد. بر همین اساس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر هر‌ سال پیش از آغاز ایام حج تدارکات لازم را برای آمادگی پزشکان داوطلب که با عشق به استقبال خدمتگزاری می‌روند، انجام می‌دهد. در همین راستا همایش تیم‌های بهداشتی و درمانی مرکز پزشکی حج و زیارت در حج 98، با حضور نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی، نماینده ولی‌فقیه در جمعیت هلال‌احمر و رئیس جمعیت هلال‌احمر و رئیس سازمان حج و زیارت روز گذشته در مرکز همایش‌های سازمان حج و زیارت برگزار شد. در این همایش 550 نفر درقالب تیم پزشکی، پرستاری، پیراپزشکی و… حضور داشتند. این همایش یک‌روزه به‌ منظور بررسی بیماری‌های ویروسی شایع و آماده‌سازی پزشکان و نیروهای اعزامی مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر ویژه تمتع‌ سال ۹۸ برگزار شد.

رئیس جمعیت هلال احمر: 550 پزشک و پرستار هلال احمر در خدمت حج 98

دکتر علی‌اصغر پیوندی با بیان این‌که جمعیت هلال‌احمر براساس وظیفه ذاتی خود به همراه سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری در موضوع حج و زیارت تلاش می‌کند، گفت: «امسال حدود 86‌هزار و 500 زائر سرزمین وحی داریم که خدمت‌رسانی در قالب کاروان 550 نفری شامل پزشکان، پیراپزشکان، پرستاران، کارشناسان آزمایشگاه و همه افرادی است که در بخش‌های اداری و خدماتی درمانی هلال‌احمر در مکه و مدینه خدمت‌رسانی می‌کنند. امیدواریم بتوانیم همه با هم خدمت شایسته‌ای انجام دهیم. آمارها نشان می‌دهد برای هر 300 زائر یک پزشک در ایام حج خواهیم داشت که تقریبا هر دو کاروان یک پزشک خواهد داشت.» رئیس جمعیت هلال‌احمر با بیان این نکات در همایش تیم‌های بهداشتی و درمانی مرکز پزشکی حج و زیارت در حج ۹۸، با ابراز امیدواری نسبت به این‌که برگزاری این همایش منجر به ارایه خدمات بهتر و شایسته‌تر به زائران خانه خدا شود، گفت: «توفیق خدمت به زائران، نعمت بزرگی است که باید همه پزشکان داوطلب قدردان آن باشند و این خدمت از اجر بسیار بالایی برخوردار است. باید شرایطی ایجاد کنیم که اعمال آنها با دقت و کیفیت بیشتری انجام شود؛ وظیفه‌ای که به عهده تک‌تک ما است و شما کادر پزشکی و درمانی توفیق این کار را پیدا کرده‌اید.»

شرایط خدمت‌رسانی در حج سخت است و بهترین عملکرد تیم پزشکی را شاهد خواهیم بود
پیوندی با بیان این‌که خدمت به بندگان خدا ارزشمند است، ولی خدمت به زائران خانه خدا در مکه، مدینه و خدمت‌رسانی به زائران عتبات عالیات از اجر بسیار بالایی برخوردار است، گفت: «خدای متعال خود پاداش این خدمت‌ها را عطا می‌کند.» رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به روایتی از امام سجاد(ع) که به شکل ناشناس به کاروان‌های حج می‌رفتند تا به زائران خانه خدا خدمت‌رسانی کنند، تاکید کرد: «زمانی که یکی از زائران امام‌سجاد(ع) را می‌شناسد و از او سوالی می‌پرسد؛ حضرت در جوابش می‌گوید توفیق را از من سلب کردی و من نتوانستم خدمت به زائران را به پایان برسانم. همین روایت نشان می‌دهد شما چه کار بزرگ و ارزشمندی انجام می‌دهید و اجر بسیار بالایی نزد پروردگار خواهد داشت.» وی با اظهار قدردانی از همه دست‌اندرکاران درمانی و پزشکی حج بیان کرد: «می‌دانم شما در مراسم متعدد، در کنار خانه خدا و مدینه منوره حضور دارید و خودتان را از زیارت محروم می‌کنید تا بتوانید به بندگان و زائران خدمت‌رسانی کنید؛ این مسئولیت بسیار خطیر و کاری که شما انجام می‌دهید، بسیار ارزشمند است؛ زیرا به خودتان فکر نمی‌کنید و خدمت به دیگران را به زیارت و لذت معنوی خودتان ترجیح می‌دهید. این مهم در قاعده یک رابطه مستقیم با خداوند شکل می‌گیرد؛ با این تفکر صحیح که خدمت‌رسانی به زائران ارزشمند است و ارزش هر فداکاری را دارد.» رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به این‌که این تلاش‌ها باعث شده خدمتگزاری با کیفیت کادر درمانی و پزشکی حج جمعیت هلال‌احمر ایران بین تیم‌های درمانی دیگر کشورها و زائران خارجی سرآمد شود، تاکید کرد: «این موفقیت حاصل تلاش همه افراد است؛ ما قدردان زحمات پزشکان، پرستاران و همه کادر همراه زائران در مناسک حج هستیم و امیدواریم نعمتی که خداوند به ما برای خدمت‌رسانی عطا کرده است را قدردان باشیم و کارهایی که وظیفه انجامش را داریم، با کیفیت شایسته انجام دهیم.»
وی به فشردگی امور مربوط به زائران و خستگی و به‌هم ریختن کارهای روزمره مثل خورد و خوراک تیم پزشکی و درمانی اشاره کرد و گفت: «سروکار داشتن با بیمارانی که شرایط متفاوتی دارند، در روزهای مراسم حج که کارها فشرده است، سخت است، اما تلاش می‌کنیم خدمت‌رسانی به شکل شایسته انجام شود. همه شما پزشکان دقت و وسواس زیادی در کارتان دارید و به نظر من قدردان بودن این فرصت و نعمتی که خداوند نصیبمان کرده، با انجام شایسته و با کیفیت امور محوله به نتیجه مطلوب خواهد رسید.»

حضور کاروان پزشکی درمانی 550 نفره جمعیت هلال‌احمر در سرزمین وحی
پیوندی در بخش دیگری از صحبت‌هایش در جمع پزشکانی که قرار است امسال همراه زائران ایرانی در مکه و مدینه باشند، تاکید کرد: «هلال‌احمر براساس وظیفه ذاتی خود به همراه سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری و همه عزیزانی که در موضوع حج و زیارت تلاش می‌کند؛ امسال حدود 86‌هزار و 500 زائر سرزمین وحی داریم و خدمت‌رسانی این عزیزان در قالب کاروان 550 نفری شامل پزشکان، پیراپزشکان، پرستاران، کارشناسان آزمایشگاه و همه افرادی است که در بخش‌های اداری و خدماتی درمانی هلال‌احمر در مکه و مدینه خدمت‌رسانی می‌کنند. امیدواریم بتوانیم همه با هم خدمت شایسته‌ای انجام دهیم. آمارها نشان می‌دهد به ازای هر 300 زائر، یک پزشک در ایام حج خواهیم داشت که تقریبا هر دو کاروان یک پزشک خواهد داشت.»
وی با اشاره به این‌که انتخاب پزشکان امسال با فرصت بیشتری انجام شده است، گفت: «پزشکان علاقه‌مند از سراسر کشور براساس فراخوانی که داده شد، ابراز آمادگی و تمایل کرده و از میان کسانی که تجربه سفر به سرزمین وحی داشتند، این عزیزان با وسواس و دقت خاصی انتخاب شدند که حاصل کار شایسته دکتر حلی‌ساز و همکارانشان در سازمان پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر محسوب می‌شود.»
رئیس جمعیت هلال‌احمر با بیان این‌که امیدواریم جمعیت هلال‌احمر همان‌گونه که در کاهش آلام بشری گام برمی دارد، در خدمت‌رسانی در فرایض دینی هم سربلند باشد، تاکید کرد: «دلیلی که جمعیت هلال‌احمر در بحث حج از ابتدا وارد شده، مصوبه مجلس شورای اسلامی است و با همه مشکلات و سختی‌هایی که این موضوع دارد، این افتخار نصیب ما شده؛ در هر حال بهداشت و درمان ایرانی‌های خارج از کشور برعهده جمعیت هلال‌احمر گذاشته شده و همه تلاش ما ارایه بهترین عملکرد است.»

تلاش برای به صفر رساندن تلفات حجاج
پیوندی به تجربه خوبی که همه اعضای هلال‌احمر در ارایه خدمت در شرایط مختلف و بحران‌ها داشته‌اند، اشاره کرد و گفت: «جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران بعد از ژاپن در آسیا، دومین جمعیتی است که در حیطه پاسخگویی سریع به حوادث مورد تایید فدراسیون جهانی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر قرار دارد و با کادر توانمندی که دارد می‌تواند در هر نقطه از دنیا با هماهنگی فدراسیون وارد عمل شود. این افتخاری است که نصیب جمعیت هلال‌احمر ما شده و حاصل تلاش همه پزشکان و پرستاران و کادر جمعیت است.»
رئیس جمعیت هلال‌احمر در پایان یادآور شد: «در حج ‌سال گذشته خوشبختانه با تلاش همه بزرگواران تیم پزشکی و درمانی، تلفات حجاج ما به یک‌دوم کاهش پیدا کرد. تلاش می‌کنیم با ارایه خدمتی شایسته این عدد را امسال به صفر نزدیک کنیم و دیگر تلفاتی نداشته باشیم. هر چند امسال میانگین سنی حجاج ما بیشتر است و رسیدگی بیشتری نیاز دارند، با این حال ما با تلاش مضاعف خودمان خدمت‌رسانی را به اوج می‌رسانیم و کارنامه درخشان‌تری ارایه خواهیم داد.»

نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال‌احمر: حج عبادت جامع

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حوزه نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر، حجت الاسلام والمسلمین معزی نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر ظهر امروز با حضور در همایش تیم های بهداشتی و درمانی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در حج 98 که در سالن اجتماعات سازمان حج و زیارت برگزار شد در سخنانی با تبیین اهمیت و جایگاه حج در اسلام، این فریضه را یکی از مهمترین فرایض دینی برشمرد. مشروح سخنان حجت الاسلام والمسلمین معزی در این همایش بدین شرح است؛
در جمعی سخن می‌گوییم که در آستانه‌ی یک سفر بسیار مهم هستند. سفری الهی؛ سفری معنوی و به دور از ابعاد مادی، جسمانی و نفسانی. این سفر با دیگر سفر‌ها تفاوتی ذاتی دارد. سفری برای نزدیک شدن به خداوند تبارک و تعالی و سفری برای پاک شدن از همه‌ی آلودگی‌های نفسانی و شیطانی. سفری‌ است بس عظیم، بزرگ و بی‌نظیر. شاید برخی از حاضرین در جلسه بارها به این سفر بزرگ مشرف شده باشید، اما هر بار که می‌روید، بیش از پیش با عمق آن آشنا می شوید. نام این سفر را حج گذاشته‌اند.
نقل است از زبان یکی از بزرگ‌ترین فقها و نوابغ قرن سیزدهم که حج از بزرگترین شعائر اسلام و برترین عبادتی است که بندگان را به خداوند نزدیک می‌کند. این حج و عبادت یک ریاضت نفسانی است. این حج یک طاعت مالی‌ست؛ یک عبادت بدنی‌ست؛ یک طاعت قولی‌ست. یک عبادت فعلی‌ست، وجودی‌ست. هم باید اعمالی را انجام دهیم و هم باید اعمالی را ترک کنیم. حج اسرار و فوایدی دارد که اسرارش را نمی‌توان اندازه‌گیری کرد. بالاتر از حج مقبول عبادتی وجود ندارد، در حج همه چیز هست. نماز، روزه، جهاد و تلاش‌های گوناگون. به تعبیر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) از تکالیف نادری است که خداوند متعال در آن ابعاد مختلفی را قرار داده است که هم زندگی فردی ما و هم سلوک اجتماعی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و هم در تن و جان ما اثر می‌گذارد. حجاج در کنار هم به صورت امتی واحد جمع می‌شوند و به تعبیر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص)، آن‌ها می‌توانند تمام شریعت و دین را به نمایش بگذارند. اسلام را در حج می‌توان دید. این حج، شریعت است. حضرت علی علیه السلام می‌فرمایند: حج پرچم اسلام است. امام باقر علیه السلام می‌فرمایند: «حج یکی از ارکانی است که اسلام بر آن بنا گذاشته شده است». امیرالمومنین علیه السلام بیان می‌دارند: «حج تقویت کردن و نیرومند ساختن دین خداست. حج بیعت با امام است. حج شفاعت است». امام باقر می‌فرمایند: «حاجی و عمره گزار مهمانان خدا هستند.»
اما از همه‌ی این‌ها مهم‌تر این است که حکومت اسلامی در حج مسئولیتی دارد. حکام اسلامی در برابر حج مسئولند. اگر خانه‌ی خدا خالی از مسلمانان باشد، حکام اسلامی باید به آنها کمک مالی بدهند و آن‌ها را کمک کنند تا به حج بروند؛ چون مسئول‌اند. آن‌ها باید زمینه را به‌گونه‌ای فراهم کنند تا حج گزاران بهترین حج را انجام دهند. در این ۴۰ سال حکومت جمهوری اسلامی ایران، در سخت‌ترین شرایط چه در هشت سال دفاع مقدس و چه در دوران تحریم‌ها و چه اکنون که در بدترین شرایط جنگ اقتصادی هستیم، حج را فراموش نکرده‌ایم. به سفارش امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای(مدظله ‌العالی)و علی رغم اختلافات بسیار بین حکومت جمهوری اسلامی ایران و حکام سعودی، باز مسئولان دو کشور مذاکره کردند تا حج مردم انجام شود. چرا که این فریضه‌ی بزرگ نباید تعطیل شود.
ایران اسلامی در حج برای حج‌گزاران الگوسازی کرده است. یک نمونه آن همین مسائل پزشکی است. هشت بیمارستان و درمانگاه و بیش از ۵۰۰ پزشک و پیراپزشک و پرستار در خدمت بیش از ۸۶ هزار حج گزار ایرانی هستند. جمهوری اسلامی حج را به گونه‌ای ساماندهی کرده که اقشار گوناگون بتوانند از آن استفاده کنند و صرفاً جهت استفاده‌ی عده‌ای ثروتمند نباشد. این مدیریت در جهان کم‌نظیر و ساماندهی جمهوری اسلامی ایران الگویی برای دیگر کشورهای مسلمان در ابعاد مختلف است؛ از جمله امکانات رفاهی، آموزش معارف دین و … .
کما این‌که یکی از مسئولان عربستانی اذعان کرده بود که حج ایرانی‌ها منحصر به‌فرد است. خدا را شکر در این سال‌ها به همت همه‌ی ارگان ها از جمله هلال احمر دغدغه‌ی سلامت و امنیت حجاج رفع شده و ما در هلال احمر که مهم‌ترین مسئولیتمان کاهش آلام و درد و رنج مردم است، این کمک را بی منت انجام می‌دهیم. این خدمات باید در نهایت احترام گذاشتن به حجاج مکرم انجام شود. باید زمانی که طبیب بالای سر بیمار حاضر می‌شود، وی احساس آرامش کند.
اینجانب از تمامی کارگزاران و خادمان به ضیوف الرحمان بالاخص کادر درمانی و بهداشتی هلال احمر سپاسگزارم و برای شما عزیزان آرزوی موفقیت دارم.

حاصل کار هلال‌احمر‌ی‌ها بسیار ارزشمند است 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب در همایش تیم‌های بهداشتی و درمانی حج و زیارت هلال‌احمر با اشاره به آن‌که قدم نخست در ارایه خدمات به زائران باید اخلاص باشد، گفت: «شما پزشکان اگر به انگیزه و علاقه همکاران خود توجه کنید، می‌بینید که آنها آرزو دارند در جای شما قرار گیرند و خداوند تاج خدمت‌گذاری را بر سر شما گذاشته است. کار شما پزشکان و تذکرات بهداشتی و درمانی که به حجاج می‌دهید باعث می‌شود آنها بتوانند بهتر زیارت کرده و از فرصت خود به نحو بهتری استفاده کنند.»
وی به نتایج ارزشمند کارمندان هلال‌احمر در ماموریت‌های آنها اشاره کرد و افزود: «بسیار تفاوت است میان کارمندان هلال‌احمر و دیگر کارمندان در سازمان‌های دیگر، حاصل کار کارمندان هلال‌احمر آن است که جان افراد سیل‌زده یا آسیب‌دیده را نجات دهند، مشکلات جامعه را رفع کنند، بیماری‌ها را برطرف کنند و بهداشت و درمان را ایجاد کنند، اما حاصل کار کارمندان دیگر این نیست، بنابراین نخستین کار در برخورد با زائران اخلاص است.»
نواب به دیگر وظایف پزشکان در برخورد با زائران اشاره کرد و گفت: «روحیه‌دادن و امیدوارکردن زائران از دیگر وظایف پزشکان است. گاهی اوقات با همین روحیه‌دادن می‌توان بسیاری از مشکلات و ترس‌های زائران را از تجربه سفر به حج و انجام اعمال برطرف کرد؛ به علاوه نباید خستگی، کادر درمانی را در ارایه خدمت از پا دربیاورد. اگر در زمان خستگی زائری به شما مراجعه کرد، با خود بگویید او فرستاده رسول خداست و من مامور هستم او را درمان کنم. بنابراین باید همواره در حفظ خوشرویی و اسرار بیماری زائران کوشا بود.»
وی با توصیه به پزشکان برای رفع شبهات زائران در زمینه مسائل پزشکی و بهداشتی عنوان کرد: «سعی کنید اگر شبه و شبهاتی برای افراد به وجود آمد برطرف کنید. یک وقت شبهات مربوط به مسائل دینی است که وظیفه روحانیون است آن را برطرف کنند. اما در رابطه با مسائل پزشکی و شبهات بهداشتی شما پزشکان مسئول رفع آن هستید. نمونه آن موضوع آب زمزم و انتقال بیماری است که در این زمینه بعثه مقام معظم رهبری کار خود را با آزمایش‌های لازم و تایید قطعی سلامت این آب، انجام داده است، بنابراین پزشکان باید در این زمینه با روشنگری پاسخگو باشند.»

کار هیات پزشکی در معاینات حج ارزشمند است

علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت در همایش تیم‌های بهداشتی و درمانی در حج ۹۸ با اشاره به ارتقای کیفیت خدمات در مراسم حج بیان کرد: «زحماتی که تمام دوستان و همکاران در سال‌های قبل برای ارتقای کیفیت خدمات به حجاج کشیده‌اند باعث شده است امسال خدمات با کیفیت بهتری برای حجاج و زائران بیت‌الله ارایه شود.»
او به روابط غیر سیاسی ایران و عربستان اشاره کرد و گفت: «شرایط سیاسی بین ایران و عربستان مناسب نیست و روابط سیاسی به‌طور کامل قطع شده است، اما براساس هماهنگی نانوشته بین کشور ما و عربستان، روابط در زمینه حج با روابط سیاسی بین دو کشور از یکدیگر تفکیک شده ‌است و به صورت مجزا دنبال می‌شود. با وجود آن‌که سفارتخانه و کنسولگری ایران در عربستان تعطیل شده است، بعد از مذاکراتی که با وزیر حج عربستان انجام شد، دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت کار خود را در کشور عربستان آغاز کرد و با حمایت دولت توانستیم اعتبارات و ارز مورد نیاز عملیات مربوط به حوزه اجرایی مانند مسکن، حمل و نقل، تغذیه و تدارکات را تأمین کنیم.»
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به تفاهمنامه هلال‌احمر ایران با وزیر حج عربستان در حوزه پزشکی و فعالیت مراکز پزشکی و درمانی گفت: «براساس این تفاهمنامه مشکلاتی که در انتقال دارو و تجهیزات و استقرار نیروها وجود داشت، برطرف شد؛ همچنین با توجه به سیاستی که سازمان حج و زیارت و هیأت پزشکی برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های درمانی عربستان دنبال می‌کنند، می‌توانیم به صورت کامل از این ظرفیت استفاده کنیم. 86‌هزار و 550 نفر امسال به حج اعزام می‌شوند. ممکن است با امکان هیأت پزشکی550 نفره، قادر به سرویس‌دهی به همه حجاج نباشیم، بنابراین در کنار تیم‌های پزشکی کشورمان، لازم است از ظرفیت‌های کشور میزبان نیز بهره ببریم.»
رشیدیان به برنامه‌ریزی‌ها و آسیب‌شناسی‌های صورت‌گرفته از حج‌ سال 97 اشاره کرد و گفت: «به وسیله ۲۲ کارگروهی که تشکیل شد، مجموعه آسیب‌‌ها شناسایی و برای آنها راهکارهایی پیش‌بینی شده و برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است. به‌جز مواردی مانند گرفتن‌ برنامه پروازی که مشکلاتی در آن وجود دارد و به کشور عربستان مرتبط است، باقی برنامه‌ریزی‌ها به‌طور کامل انجام شده است. این احتمال وجود دارد که فاصله اقامتی زائران ما در عربستان از 35 روزی که پیش‌بینی شده بود برای تعدادی از کاروان‌ها بیشتر شود. از 17 تیرماه پروازهای حج آغاز می‌شود و باید تا 17 شهریورماه نیز تمام شود. با توجه به این‌که ممکن است اقامت تعدادی از کاروان‌های کشورمان بیش از 35 روز باشد، تیم‌های پزشکی بایستی آمادگی کامل داشته باشند.»
او به ثبت نام حجاج در دو مرحله اشاره کرد و گفت: «مدت‌هاست که ثبت نام حجاج در دو مرحله انجام می‌شود؛ به این دلیل که در مرحله اول، ثبت نام واجدان شرایط صورت می‌گیرد و در مرحله دوم به کمک تیم پزشکی در کنار بررسی استطاعت مالی حجاج به بررسی وضع جسمی آنها می‌پردازند. بنابراین کار هیأت پزشکی در معاینات ارزشمند است، زیرا کسانی که به هر دلیلی نتوانند به دلیل مشکلات جسمانی در حج شرکت کنند، وجوب حج نیز از گردن آنها به‌صورت شرعی برداشته می‌شود. به همین دلیل معاینات بسیار مهم است، زیرا از این طریق وضع جسمی زائران برای موضوع حمل و نقل، تغذیه و حتی مسکن مشخص می‌شود تا پیش‌بینی‌های لازم انجام شود.»

رئیس سازمان حج و زیارت با تاکید بر این‌که امسال در گرم‌ترین زمان، حجاج ایرانی در عربستان حضور دارند، گفت: «بر این اساس، تلاش خود را به کار بستیم تا از تمامی ظرفیت‌های ممکن در عربستان برای ارایه هرچه بهتر خدمات به زائران به‌خصوص در زمینه بهداشت و درمان بهره ببریم.»
رشیدیان به خدمات هلال‌احمر ایران در مراسم حج اشاره کرد و افزود: «معاینات زائران و ثبت آن در پرونده الکترونیک زائران از سوی جمعیت هلال‌احمر در برنامه‌ریزی سازمان حج برای اعزام حجاج بسیار اهمیت دارد. نکته مهم دیگر آموزش مسائل بهداشتی و بیماری‌های حج به حجاج است که در این زمینه پزشکان تذکرات مهم را به زائران داده‌اند.» او همچنین تأکید کرد: «هلال‌احمر در زمینه واکسیناسیون حجاج هم عملکرد بسیار مناسبی در سال‌های گذشته و امسال داشته است. کاری که با عشق، اخلاص و علاقه انجام شود، خستگی ندارد. حضور پزشکان در سال‌های قبل و امسال همراه با نظم و شور و اشتیاق بوده است. امیدواریم بتوانیم خدمات مناسبی به حجاج ارایه دهیم.»