جزییات قتل امام‌جمعه کازرون

به گزارش شهروندآنلاین؛ در پی اعلام خبری از مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ در ساعت٣:٣٠ بامداد چهارشنبه، مبنی بر زدن ضربه چاقو به حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد خرسند امام‌جمعه شهرستان کازرون، بلافاصله ماموران انتظامی به محل حادثه اعزام شدند.

در بررسی‌های اولیه مشخص شد امام‌جمعه این شهرستان توسط شخصی به نام حمید درخشنده در مقابل منزل خود به وسیله چاقو از ناحیه شکم مجروح و ضارب متواری شده است.

مصدوم بلافاصله توسط عوامل اورژانس به بیمارستان انتقال داده شد که به علت شدت جراحت وارده و علیرغم تلاش تیم پزشکی جان خود را از دست داد.

«امام‌جمعه کازرون به قتل رسید» خبری که بعد از شوک اولیه خبر قتل همسر محمدعلی نجفی توسط او، دومین شوک خبری طی دو روز اخیر بود. بنا به آن‌چه در خبرها آمده بود، امام‌جمعه کازرون سحرگاه چهارشنبه بعد از مراسم احیا در مسیر رفتن به منزل به قتل رسیده بود.

در پی اعلام خبری از مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ در ساعت٣:٣٠ بامداد چهارشنبه، مبنی بر زدن ضربه چاقو به حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد خرسند امام‌جمعه شهرستان کازرون، بلافاصله ماموران انتظامی به محل حادثه اعزام شدند. در بررسی‌های اولیه مشخص شد امام‌جمعه این شهرستان توسط شخصی به نام حمید درخشنده در مقابل منزل خود به وسیله چاقو از ناحیه شکم مجروح و ضارب متواری شده است. مصدوم بلافاصله توسط عوامل اورژانس به بیمارستان انتقال داده شد که به علت شدت جراحت وارده و علیرغم تلاش تیم پزشکی جان خود را از دست داد.

تلاش برای دستگیری قاتل فراری به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت. این اتفاق در ساعت ٣ و نیم بامداد ٢٣ رمضان پس از بازگشت امام‌جمعه کازرون از مراسم احیا رخ داده است. معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان فارس گفت: «فردی که سحرگاه چهارشنبه هشتم خردادماه جاری امام‌جمعه کازرون را به قتل رساند، با تلاش‌های انتظامی و رصد اطلاعاتی دستگیر شد.
شاهدان عینی نیز گفتند که قاتل ابتدا خواستار عکس یادگاری سلفی با امام‌جمعه فقید کازرون شد و سپس با سلاح سرد به وی حمله کرد.

قاتل ۴۰ ساله که به روایت یک عضو ستاد نماز جمعه کازرون، قاتل امام‌جمعه این شهر عکاس بوده و سابقه توهین به روحانیت را داشته است. متهم به نام حمید درخشنده است. حجت‌الاسلام محمد خرسند از دوم شهریورماه ۱۳۸۶ امامت جمعه شهر کازرون را برعهده داشت. وی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی نیز بود.
علی اصغر دریافت، مسئول حسابداری و امور مالی ستاد نمازجمعه کازرون به روایت جزییاتی جدید از این قتل پرداخت.
وی گفت: «حاج آقا خرسند شب در مراسم احیا در ستاد نماز جمعه حضور داشتند، پس از مراسم از ما خداحافظی کرده و به منزل می‌روند، وقتی زنگ منزل را می‌زند، یک موتورسوار که لباس تعزیه به تن داشته و اتفاقا آشنا بود و نامش حمید درخشنده  است، به آن مرحوم می‌گوید حاج‌آقا یک عکس با هم بگیریم و ایشان هم قبول می‌کند و همان زمان یک چاقو به پهلو، سینه و پای ایشان می‌زند و به سرعت دور می‌شود. به سرعت با ۱۱۰ و اورژانس تماس گرفته می‌شود که متاسفانه تا آمبولانس برسد، نزدیک به ۲۰دقیقه طول می‌کشد، البته ایشان وقتی به بیمارستان می‌رسد، هنوز زنده بوده، اما بعدا فوت می‌کند.»
او درباره هویت ضارب و مرتبط بودن این قتل با اعتراضات مربوط به تقسیمات کشوری در کازرون نیز گفت: «ضارب عکاس بود، او بارها در محله‌هایی اطراف دفتر امام‌جمعه و حوزه علمیه عکاسی می‌کرده است.»
او ادامه داد: «یک‌بار هم به میدان شهر آمده بود و به امام‌جمعه زنگ زده بود که بیایید و برای مردم صحبت‌ کنید که ایشان می‌گوید من‌ گرفتارم و نمی‌توانم بیایم که منتفی می‌شود، نهایتا بار دیگر تلاش کرده و متاسفانه اینبار باعث قتل امام‌ جمعه شد، یعنی قتل حاج آقا خرسند کاملا برنامه‌ریزی شده بود و احتمال دارد که یک شبکه و باند داشته باشند.»
او در پاسخ به این سوال که آیا امام‌جمعه محافظ داشته است یا خیر، گفت: «ایشان محافظ نداشت، فقط یک راننده همراه او بود که تا راننده خودش را به امام‌جمعه برساند، ضارب فرار کرده بود.» او درباره این‌که چطور متوجه این قتل شدند، گفت: «ما در مسجد منتظرشان بودیم تا نماز صبح را اقامه کنند، اما اذان که گفته شد، هرچه منتظر شدیم، نیامدند که با منزل و راننده‌ ایشان تماس گرفتیم و متوجه شدیم این اتفاق وحشتناک رخ داده است.»