جنگ یمن به خودی خود متوقف نمی‌شود!

فشار کمیته شهروندان به دولت انگلیس برای توقف فروش اسلحه به عربستان

آخیم اشتاینر، مدیر اجرایی برنامه‌های عمرانی سازمان ملل در شورای روابط خارجه در نیویورک اعلام کرد: «پس از چهار‌سال جنگ، یمن حدود یک‌چهارم قرن در زمینه توسعه به عقب بازگشته است.»

به گفته اشتاینر ۸۰‌درصد از مجموع ساکنان یمن به کمک‌های انسانی وابسته هستند و ۱۰‌میلیون یمنی تنها یک وعده غذایی با مرگ فاصله دارند.

وی در ادامه گفت: «جامعه جهانی مدت زیادی را منتظر ماند تا همه طرف‌های مربوطه به این نتیجه برسند که جنگ به‌خودی‌خود متوقف نمی‌شود، همان‌گونه که خودش آغاز نمی‌شود.»

بریتانیا، فرانسه و آلمان به ترتیب ازجمله کشورهایی هستند که بیشترین سلاح را به این کشور با وجود وضع اسفبار یمن می‌فروشند.

اعضای پارلمان اتحادیه اروپا بارها خواستار منع فروش سلاح به عربستان‌سعودی به دلیل نقض قوانین بین‌الملل و حقوق بشری توسط این کشور در یمن شده‌اند.
از سوی دیگر روز گذشته «کمیته شهروندان» انگلیس اعلام کرده که فروش تسلیحات به عربستان را به بحث می‌گذارد.

روزنامه گاردین روز گذشته گزارش داد که شکست «سیستم کمیته منتخب انگلیس» برای طرح تحقیقات جدید درباره فروش تسلیحات به عربستان، گروهی از نمایندگان، تحلیلگران فروش اسلحه و افسران سابق ارتش انگلیس را بر آن داشته تا کمیته شهروندان را تشکیل دهند و علیه قراردادهای چند‌میلیارد پوندی تسلیحات بحث کنند.

حدود نیمی از فروش تسلیحاتی انگلیس به عربستان‌سعودی است؛ عربستانی که از پنج‌سال پیش وارد جنگ یمن شده است و قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند.
کمیته جدید شهروندان در امور فروش تسلیحاتی چهارشنبه در وست‌مینستر تشکیل جلسه می‌دهد. قرار است شواهدی از فعالان حقوق بشر یمنی از صنعا و همچنین یک نظامی سابق انگلیسی در ریاض دریافت شود. این نظامی قبلا گفته بود که انگلیس قوانین خود را با فروش تسلیحاتی که در یمن مورد استفاده قرار می‌گیرد، نقض می‌کند.

این نشست در شرایطی انجام می‌شود که قانون‌گذاران عضو یک گروهی پارلمانی در حوزه یمن متشکل از تمام احزاب، در نامه‌ای به جرمی‌ هانت، وزیر امور خارجه انگلیس از او خواسته‌اند تا «از تمام ابزارهای موجود برای تحت فشار گذاشتن متحدان در امارات و عربستان و پایان دادن به این درگیری استفاده کند.»

لیوید راسل مویل، قانون‌گذار حزب کارگر و عضو کمیته رسمی پارلمانی در امور کنترل صادرات سلاح انگلیس هم گفته است:   «این یک راز فاش‌شده در این کمیته است که دولت نتوانسته مسئولیت‌ خود را بپذیرد. تحقیق سی‌ای‌ای‌سی نشان می‌دهد که قوانین جنگی علنا از سوی عربستان در موارد متعددی مثل هدف‌گرفتن غیرنظامیان در یمن و تحویل سلاح‌ها به گروه‌های نیابتی در این منطقه نقض شده است. فقط هم بحث عربستان نیست. دولت لندن مجوز صادرات کیت‌های جاسوسی گسترده با کاربرد دوگانه به حاکمان مستبد سراسر جهان را صادر می‌کند.»

چندین ماه پیش وزارت بهداشت یمن با صدور بیانیه‌ای نسبت به اوضاع انسانی، بهداشتی و پزشکی در این کشور هشدار داده بود. در این بیانیه آمده بود: «ما از جامعه بین‌الملل می‌خواهیم به مسئولیت‌های خود در قبال رسیدگی به اوضاع انسانی وخیم یمن عمل کند. ما نیازهای پزشکی خود را به سازمان بهداشت جهانی ارایه داده‌ایم، اما هیچ جوابی دریافت نکرده‌ایم.» در این بیانیه آمده بود ۹۲ الی ۹۵‌درصد از دستگاه‌ها در بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی عمر خود را کرده یا از کار افتاده‌اند.»