گفت‌وگو با علی شفیعی، ستاره نوظهور تیم‌ ملی والیبال

حرف از بی‌انگیزه بودن موسوی و معروف خنده‌دار است

➊ سعید معروف و سیدمحمد موسوی ١۵‌سال است در تیم‌ملی بازی می‌کنند. این ٢ بازیکن مظهر جنگندگی در والیبال ایران هستند. والیبال اصلا قابل پیش‌بینی نیست. خیلی از فاکتورها در برد و باخت تیم تاثیرگذار است.

➋ بازی‌کردن مقابل تماشاگران ایرانی خیلی خوب بود؛ مخصوصا در ارومیه که مردم عاشق والیبال هستند و حرفه‌ای تشویق‌مان می‌کردند. این یک امتیاز بزرگ برای ما بود؛ اگرچه مسئولیت ما را هم سنگین‌تر می‌کرد. ما خودمان را در برابر مردم مسئول می‌دانستیم و خدا را شکر فکر می‌کنم نمره قبولی گرفتیم.

➌ وقتی صدرنشین شدیم، یک‌نفر به من گفت امسال حتما طلا می‌گیرید! به همین راحتی هم نیست. معروف هم گفته بود این‌که خیلی از تیم‌ها را بردیم، دلیل نمی‌شود که سطح والیبال ما از آنها بالاتر باشد. ما برای هر برد خیلی جنگیدیم و بازهم برای بهترین نتیجه می‌جنگیم.


در هفته‌های اخیر نمایش خیره‌کننده والیبالیست‌ها در لیگ ملت‌های ٢٠١٩ نگاه همه مردم را به خود جلب کرده و شور و شوق جالبی را در میان علاقه‌مندان به ورزش به وجود آورده است. با این‌که سایت فدراسیون جهانی به اشتباه از صعود قطعی ایران به مرحله نهایی خبر داده بود، شاگردان کولاکوویچ با توجه به شکست مقابل فرانسه هنوز نیاز به یک برد دیگر برای رزرو بلیت شیکاگو احتیاج دارند. علی شفیعی، بازیکن سرعتی تیم‌ملی والیبال که در اکثر بازی‌ها به‌ عنوان بازیکن فیکس به میدان رفته و عملکرد خوبی هم در دفاع روی تور و خط سرویس از خود به جای گذاشته، از برخی منتقدان که حتی در روزهای موفقیت والیبالیست‌ها هم انتقاد می‌کنند، گلایه دارد. در ادامه مشروح گفت‌وگوی «شهروند» با علی شفیعی را می‌خوانید.
 با توجه به اعلام سایت FIVB همه تصور کردند صعود تیم‌ملی به مرحله نهایی قطعی شده، اما گویا هنوز این اتفاق رخ نداده است؟
بله،‌ فدراسیون جهانی اعلام کرده بود که ایران به‌عنوان اولین تیم به مرحله نهایی صعود کرده، اما کولاکوویچ همان‌شب به ما گفت که این خبر اشتباه است. راستش را بخواهید ما هم دیگر حساب و کتاب نکردیم. به ‌هرحال قبل از بازی فرانسه به ما گفتند که باید یک برد دیگر به دست بیاورید؛ وگرنه صعودتان با اما و اگر مواجه می‌شود.
 برخی معتقد بودند همین خبر باعث شده تا بازیکنان مقابل فرانسه بی‌انگیزه شوند و مثل بازی‌های قبلی نباشند؟
سعید معروف و سیدمحمد موسوی ١۵‌سال است در تیم‌ملی بازی می‌کنند و خنده‌دار است که بگوییم به خاطر یک خبر بی‌انگیزه شدند. این ٢ بازیکن که مقابل فرانسه هم ثابت بازی کردند، مظهر جنگندگی در والیبال ایران هستند. گاهی اوقات صحبت‌هایی مطرح می‌شود که باعث تعجب ما می‌شود. تصورم این است منتقدان فقط می‌خواهند یک حرفی زده باشند و دایره لغات ثابتی هم دارند.
 کولاکوویچ هم چندباری بعد از بردهای ایران از سوالات انتقادی ناراحت شده بود؟
من هم متوجه نمی‌شوم چطور می‌شود بعد از بردها هم انتقاد کرد. شاید برخی فکر می‌کنند انتقادکردن بی‌دلیل هم قشنگ است!

 بگذریم. فکر می‌کنی چه اتفاقی امسال برای تیم‌ملی رخ داده که چنین نتایج فوق‌العاده‌ای کسب کرده؟
سال گذشته ترکیب تیم ما تا حدودی عوض شد و تعدادی از جوان‌ها اضافه شدند. به‌ هرحال آنها هم باید مدتی کنار سایر نفرات بازی می‌کردند تا تیم‌ملی شخصیتش را پیدا کند. از طرفی سال‌های قبل مصدومان زیادی داشتیم و سفرهای طولانی می‌رفتیم، اما امسال هم سفرهایمان معقول‌تر است و هم بدون مصدوم مسابقات را آغاز کردیم. از طرفی تعدادی از بازیکنان لژیونر شده بودند و با تجربه‌ای که کسب کردند، آماده‌تر ظاهر شدند.
 حالا که صعود تیم‌ملی به مرحله نهایی تقریبا قطعی شده، خیلی‌ها انتظار دارند ایران در مرحله نهایی هم‌چنین نتایجی را تکرار کند؟
والیبال اصلا قابل پیش‌بینی نیست. خیلی از فاکتورها در برد و باخت تیم تاثیرگذار است. به همین خاطر از الان نمی‌توان درباره مرحله نهایی نظر داد. اجازه بدهید اول صعودمان را قطعی کنیم و هفته پنجم را هم پشت‌سر بگذاریم، بعد به مرحله نهایی فکر می‌کنیم. مطمئنا تیم‌های قدرتمندی در مرحله نهایی حضور دارند و نباید انتظارات بالا برود. وقتی صدرنشین شدیم، یک‌نفر به من گفت امسال حتما طلا می‌گیرید! به همین راحتی هم نیست. معروف هم گفته بود این‌که خیلی از تیم‌ها را بردیم، دلیل نمی‌شود که سطح والیبال ما از آنها بالاتر باشد. ما برای هر برد خیلی جنگیدیم و بازهم برای بهترین نتیجه می‌جنگیم.
 ٢ هفته میزبانی در ارومیه و اردبیل چقدر در نتایج خوب تیم‌ملی تاثیرگذار بود؟
بازی‌کردن مقابل تماشاگران ایرانی خیلی خوب بود؛ مخصوصا در ارومیه که مردم عاشق والیبال هستند و حرفه‌ای تشویق‌مان می‌کردند. این یک امتیاز بزرگ برای ما بود؛ اگرچه مسئولیت ما را هم سنگین‌تر می‌کرد. ما خودمان را در برابر مردم مسئول می‌دانستیم و خدا را شکر فکر می‌کنم نمره قبولی گرفتیم.
 البته برخی از تیم‌های خارجی ازجمله سرمربی لهستان به شلوغی بیش از حد در ارومیه اعتراض کرده بودند و حتی یک شب خودتان هم برای ورود به هتل با دردسرهایی مواجه شدید؟
شلوغی در ارومیه طبیعی نبود، غیرمنتظره هم نبود. همه آنهایی که به ارومیه آمده بودند، چنین استقبالی را تا به‌حال ندیده بودند. باور کنید انگار یک شهر برای تشویق تیم‌ملی آمده بودند. نمی‌شد این نشاط و شور را کنترل کرد. برای تیم‌های خارجی رفت‌وآمد در این شرایط سخت بود. شاید یک مسیر ١٠دقیقه‌ای بین سالن تا هتل برای آنها یک‌ساعت‌ونیم طول می‌کشید. شب اول خودمان جلوی هتل وقتی چند‌هزار نفر را دیدیم، تعجب کردیم و به سختی توانستیم به داخل هتل برویم. البته از روزهای بعدی دور هتل را به شعاع ۵، ۶ مترحصار کشیده بودند.