سینمایی که قبل از موزه شدن سوخت

خاطره‌های خیابان زند شیراز خاکستر شد

به گزارش شهروندآنلاین؛ آتش، شامگاه پنجشنبه ۹ خرداد 98 سینما بهمن شیراز را سوزاند تا از این سینمای قدیمی خاکستر برجا بماند. هر چند این سینما از اوایل دهه ۹۰ تعطیل شده بود و تا زمان آتش گرفتن، فیلمی در آن به نمایش درنمی‌آمد. 

سینما بهمن که چسبیده به بازار تجاری ارگ است، البته به بهانه تعمیرات تعطیل شده بود و حالا می‌گویند در حین تخلیه صندلی‌ها این حریق به جانش افتاده است. حالا آتش خاموش شده و ساختمان سینما بهمن باید به امید روزی باشد که از نو تجهیز و بازسازی شود. مثل همه پردیس‌های سینمایی تهران که بر خاکستر سینماهای قدیمی‌شان بنا شدند.

مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شیراز درباره آتش‌سوزی این سینما گفت: «در پی تماس شهروندان با سامانه ۱۲۵ سازمان آتش‌نشانی شیراز و اعلام وقوع آتش‌سوزی سنگین، ستاد فرماندهی سازمان آتش‌نشانی خودروهای اطفایی را از ۱۰ایستگاه به محل حادثه اعزام کرد. افزون بر این خودروها، تانکر آب‌رسان، خودروهای حامل دستگاه تنفسی و نوررسان به محل حادثه اعزام شدند. آتش، شامگاه پنجشنبه ۹ خرداد 98 سینما بهمن شیراز را سوزاند تا از این سینمای قدیمی خاکستر برجا بماند. هر چند این سینما از اوایل دهه ۹۰ تعطیل شده بود و تا زمان آتش گرفتن، فیلمی در آن به نمایش درنمی‌آمد. بهمن و  دو سینمای دیگر از مجموع ۴ سینمای خاطره‌انگیز خیابان تاریخی زند، چند سالی است که متروکه شده‌اند. دیگر فیلمی آن‌جا نشان مردم داده نمی‌شود. نهایت این‌که یا کاربری‌شان پارکینگ است یا انبار دپوی مغازه‌های بازار شهر. سینما بهمن که چسبیده به بازار تجاری ارگ است، البته به بهانه تعمیرات تعطیل شده بود و حالا می‌گویند در حین تخلیه صندلی‌ها این حریق به جانش افتاده است. حالا آتش خاموش شده و ساختمان سینما بهمن باید به امید روزی باشد که از نو تجهیز و بازسازی شود. مثل همه پردیس‌های سینمایی تهران که بر خاکستر سینماهای قدیمی‌شان بنا شدند. مثل همان پردیس معالی‌آباد و پردیس سینمایی خلیج‌فارس شیراز. سینما بهمن که سوخت، تماشاگری نداشت که خطری در سالن تهدیدشان کند، اما یک میراث معنوی پرخاطره بود برای چند نسل که سرنوشتش حالا بدل شدن به خاکستر است و بوی دود. مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شیراز درباره آتش‌سوزی این سینما گفت: «در پی تماس شهروندان با سامانه ۱۲۵ سازمان آتش‌نشانی شیراز و اعلام وقوع آتش‌سوزی سنگین، ستاد فرماندهی سازمان آتش‌نشانی خودروهای اطفایی را از ۱۰ایستگاه به محل حادثه اعزام کرد. افزون بر این خودروها، تانکر آب‌رسان، خودروهای حامل دستگاه تنفسی و نوررسان به محل حادثه اعزام شدند. متاسفانه هجوم شهروندان برای تماشای حادثه، کار نیروهای امدادی را برای فرونشاندن آتش در سینما بهمن سخت‌تر کرد.» قانع با بیان این‌که نیروهای آتش‌نشان موفق شدند یک نفر را از میان آتش نجات دهند، افزود: «در این عملیات آتش‌نشانان داوطلب دوشادوش نیروهای آتش‌نشان حضور موثر و مفید داشتند.» مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شیراز بیان کرد: «نیروهای امدادی از سرایت آتش به منازل همجوار سینما جلوگیری کردند و در این حادثه به هیچ‌یک از شهروندان آسیبی وارد نشد.» سینما بهمن که فعالیت خود را در دهه ۴۰ با نام سینما مترو آغاز کرد، در ‌سال۱۳۵۱ مرمت شد. این سینما در انتهای مجتمع تجاری قدیمی به نام بهمن در خیابان کریم خان زند شیراز واقع شده است. دوشنبه ششم خرداد ۹۸ خبر تخلیه صندلی‌های این سینما انتقادهایی را به همراه داشت. در مردادماه ‌سال ۹۶ نیز مباحثی درباره جلوگیری از تخریب این سینما و لزوم تبدیل آن به موزه در شورای شهر شیراز مطرح شد. گفته می‌شود صاحبان این ملک قصد تغییر کاربری آن را داشته‌ اند.