چند روایت دست اول از عملیات نجات در شهرها و روستاهای سیل‌زده جنوب

خوزستان تنها نمی ماند

* «سید حسن مهدیان‌نسب» یکی از امدادگران سوسنگرد می‌گوید: «زندگی در کمپ‌های اسکان اضطراری و در شهرهای سیل زده ادامه دارد. مردم این مناطق همانقدر که به مواد غذایی اولیه نیاز دارند، به سرگرمی، نشاط و شور زندگی هم نیاز دارند. از ما می‌خواهند به کمپ‌ها آرایشگر بفرستیم یا بچه‌ها نیاز به اسباب‌بازی و تفریح دارند. همین چیزها است که در کمپ‌ها مردم را به ادامه راه و ساخت دوباره زندگی از نو امیدوار می‌کند.»

آرایشگری از اهواز به اردوگاه آمده تا سر و سامانی به موهای پرپشت شده کودکان بدهد. مردم سیل زده مستقر در اردوگاه از خانه خود دورند اما از زندگی فاصله نگرفته‌اند. چند روز پیش بود که تولد نوزادی را جشن گرفتند. امروز اهالی کمپ اسکان اضطراری به جشن عروسی دعوتند. این دومین مراسم عروسی‌است که در اردوگاه‌های اسکان موقت اهواز برگزار می‌شود. 

* حضور امدادگران و داوطلبان زن در کمپ‌ها، آرامش خاطر بیشتری برای زنان اسکان داده شده در کمپ‌ها فراهم کرده است. حمادی می‌گوید: «زنان نیازهای ویژه‌ای دارند که در مواقع وقوع بحران، ممکن است برای تأمین این نیازها دچار مشکل شوند. حضور ما در کمپ‌ها باعث شده بود تا آنها بتوانند راحت‌تر این نیازها را مطرح کنند. حواسمان بود که پدهای بهداشتی و اقلام مورد نیاز به اندازه کافی برای هر فرد وجود داشته باشد.