تیم‌های درمان اضطراری در مناطق سیل زده مرهم درد سیل‌زدگان شده‌اند

درمان در دل سیلاب

روزانه ٢٠٠ نفر را معاینه می‌کردیم

در حالی که همه نگاه‌ها به آق قلا و گمیشان بود، ١٢ فروردین ماه سیل، پلدختری‌ها را هم غافلگیر کرد. رودخانه‌ها طغیان کردند و سیلاب با آن قدرت مهیبش راه پلدختر، شهرستان چگینی و روستاهای اطرافش را در پیش گرفت. سر راهش خانه‌های بسیاری را ویران کرد و ترس و وحشت را به جان اهالی انداخت. با این وجود امدادرسانی با بالگردهای امدادی به پلدختر و روستاهایی که راه ارتباطی‌شان قطع شده بود آغاز شد. بارش‌ها ادامه داشت و شرایط جوی هم کار را برای امدادرسانی به سیل زدگان دشوارتر می‌کرد. اما همزمان با فعالیت تیم‌های درمانی هلال‌احمر در استان گلستان، تیم‌های درمانی دیگر نیز از استان‌های مختلف راهی مناطق سیل زده لرستان شدند. دکتر ناصر صف آرا یکی از پزشکان داوطلب استان اصفهان که به روستاهای اطراف شهرستان چگینی اعزام شده بود می‌گوید: «شرایط جوی کمی آرام‌تر شده بود که همراه با یک تیم کامل درمانی به روستاهای سیل زده شهرستان چگینی اعزام شدیم.

در لرستان به دلیل شدت سیلاب، خانه‌های بسیاری خراب شده بود و بیش از بیماری‌های شایعی مانند سرماخوردگی، در کودکان و حتی بزرگسالان با مشکل اضطراب و بیماری‌های روحی و روانی مواجه بودیم. در این شرایط روان‌شناسان وارد عمل می‌شدند تا مرهمی برای دردهای سیل‌زدگان باشند.»در بسیاری از روستاها و مناطق سیل زده استان لرستان، به دلیل شیب زمین و سرعت زیاد سیلاب، مشکل آب راکد و در نتیجه شیوع بیماری‌های واگیردار ناشی از آن کمتر گریبانگیر کادر درمانی هلال‌احمر شد. با این وجود اما تیم‌های درمانی هلال تا روز ٢٧ فروردین ٨ هزار و ١١٢ مورد خدمات درمانی شامل ویزیت پزشکی، خدمات پرستاری، بهداشت مادر و کودک و بهداشت روان به سیل زدگان این استان ارایه کردند و با خروج استان‌های اصفهان و همدان فعالیت تیم‌های عملیاتی استان لرستان همچنان ادامه دارد.

در خوزستان اما شرایط ارایه خدمات درمانی به سیل زدگان کمی متفاوت و با توجه به وسعت زیاد مناطق سیل زده اندکی دشوارتر بود. با این وجود پزشکان و پرستاران داوطلب هلال‌احمر در قالب ٨ تیم کامل درمانی از ۴ استان راهی مناطق سیل زده شدند تا مقابل بیماری‌ها و اثرات روحی و روانی ناشی از سیلاب بایستند. دکتر فرهاد عبادی پزشک یاسوجی هلال‌احمر که همراه با دو تیم BHCU از استان کهگیلویه و بویر احمد به خوزستان اعزام شده است می‌گوید: «تیم درمانی ما از ٢۵ فروردین به خوزستان اعزام شده و همگی در حسینیه‌ای در شهر کوچک الوان از توابع شهرستان شوش مستقر شده‌ایم. تیم‌های دیگر استان‌ها هم هرکدام در نقطه‌ای مستقر شده‌اند و مشغول ارایه خدمات هستند. با توجه به اینکه بیشتر روستاها در محاصره آب هستند و راه ارتباطی‌شان هم قطع شده است، تیم‌های درمانی در خوزستان هر روز به یک روستا اعزام می‌شوند. به‌عنوان مثال یک روز ما همراه با یک تیم کامل درمانی و با کمک افراد محلی به وسیله قایق امدادی به روستای زبید دوات که به‌طور کامل در محاصر سیلاب بود و اهالی روستا با ساخت سیل‌بند مقابل ورود سیلاب به روستا ایستادگی می‌کردند اعزام شدیم.» عبادی از بیماری‌های شایع در خوزستان و تلاش کادر درمانی هلال‌احمر برای خدمت‌رسانی به بیماران می‌گوید: «شباهت سیل در خوزستان با سیل استان گلستان، آب راکدی است که مناطق مسکونی را محاصره کرده است. در چنین شرایطی بیماری‌های گوارشی، تنفسی، عفونی، خشکی پوست و انواع حساسیت‌ها بیشتر گزارش می‌شود. همچنین در این مناطق به دلیل تلف شدن دام‌ها در آب، مسأله آلودگی آب‌ها جدی شده و احتمال شیوع انگل‌ها و بیماری‌ها واگیردار ناشی از سیل بیشتر است.»

از شیوع بیماری جلوگیری کردیم

ششمین روز سال نو سیل‌بند هم در گمیشان دیگر تاب نیاورد و آب از سرش گذشت. تمام شهر اندک اندک به زیر آب رفت و مردم می‌دیدند که چگونه‌دار و ندارشان و هر آنچه که سال‌ها برای به دست آوردنش زحمت کشیده‌اند چگونه در آب غرق می‌شود. راه‌های زمینی قطع شد و امدادرسانی تنها با بالگرد و قایق امکان‌پذیر بود. عده‌ای از مردم در محاصر آب بودند و در چنین شرایطی کار تیم‌های درمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کرد. قرنجیک درباره بیماری‌های شایع در مناطق سیل زده گلستان و خدمات درمانی هلال‌احمر می‌گوید: «آبی که تمام شهر را در برگرفته بود بسیار سرد بود. در روزهای نخست موارد بسیاری از گوش دردهای عفونی، گلودرد، کاهش اشتها و… در میان کودکان مشاهده شد. در میان بزرگسالان هم به دلیل‌ تردد در آب سرد سیلاب، موارد زیادی از کمردرد، پا درد و درد مفاصل گزارش شد که تیم‌های درمانی می‌بایست برای خدمت‌رسانی به آنها برنامه‌ریزی می‌کردند.»

 

برچسب ها :