ریشه التهاب تازه دانشگاه تهران به کجا می‌رسد؟

شهروند| دانشگاه تهران امروز یکی از ملتهب‌ترین روزهای سال‌ را پشت گذاشت و به نظر می‌آید ترکش‌های این ماجرا به روزهای بعد هم کشده خواهد شد. صبح امروز گروهی از دانشجویان در اعتراض به آنچه «قوانین تازه حجاب و انضباطی» خوانده شد، دست به اعتراض زدند که بلافاصله در سمت دیگر هم گروهی از دانشجویان به حمایت از قوانین تازه پرداختند که این تجمعات با درگیری‌هایی هم همراه شد. در ادامه این روز پرحاشیه بزرگ‌ترین دانشگاه ایران، معاون فرهنگی این دانشگاه در بین دانشجویان حاضر شد و با تاکید بر اینکه «هیچ نیرویی امنیتی یا گشت ارشاد در دانشگاه تهران حضور نداشته و ندارد» تلاش کرد به اعتراضات پایان دهد.
+ماجرای امروز از کجا ریشه می‌گیرد؟

براساس اطلاعات رسیده به «شهروند» به نظر می‌آید ماجرای اعتراض تازه دانشگاه تهران ریشه در درخواست چند ماه گذشته بعضی اساتید و کارمندان دانشگاه تهران برمی‌گردد که با امضای نامه‌ای خطاب به ریاست دانگشاه خواستار برخورد با «بی‌حجابی» و همچنین «تردد پسران با بروزات شیطان‌پرسانه‌ در پوشش و زیورآلات غیرمتعارف» شدند. پس از این اعتراضات هم دانشگاه تلاش کرد نوع تازه‌ای از برخورد با نحوه پوشش را آغاز کند که همین موضوع زمینه‌ساز اعتراض امروز گروهی از دانشجویان شد.
این توضیحات درحالی است که «مجید سرسنگی» معاونت فرهنگی این دانشگاه امروز و در گفت‌و‌گو با ایسنا تلویحا این قوانین تازه را مرتبط با ماه مبارک رمضان دانست. او در این باره گفت: «اینکه گفته می‌شود در دانشگاه تهران “گشت ارشاد” ورود پیدا کرده و به دانشجویان تذکر می‌دهند یک شوخی کاملاً غیر واقعی است و چنین چیزی اتفاق نیفتاده. تنها چیزی که وجود دارد این است که هر ساله به مناسبت ماه مبارک رمضان و با هدف حفظ حرمت این ماه تاکید شد که مظاهر روزه خواری در سطح دانشگاه دیده نشود و وضع پوشش هم نباید به گونه‌ای باشد که حرمت ماه رمضان نادیده گرفته شود. در همین راستا نیروهای انتظامات در محوطه دانشگاه تهران حضور پیدا کردند تا به افرادی که حرمت روزه‌داری را حفظ نمی‌کنند تذکر داده شود.»
اعتراضات امروز که در چند مورد با درگیری طرفین هم همراه شد در نوبت عصر و پس از قرائت‌ بیانیه‌هایی از سوی هر دو گروه دانشجویان به پایان رسید اما به نظر می‌آید در روزهای آینده هم شاهد واکنش‌ها مسئولان این دانشگاه و مقامات کشور به اتفاقات امروز خواهیم بود.

برچسب ها :