سونامی تی‌شرت در کُشتی ایران!

با وجود دیسکالیفه شدن آزادکار ایرانی در ایتالیا، فرنگی‌کاران هم در قزاقستان با لباس رسمی روی سکو نرفتند

رئیس اسبق کمیته داوران در گفت‌وگو با «شهروند»: وقتی انگلیسی بلد نیستند، قوانین را متوجه نمی‌شوند

طلایی که به خاطر تی‌شرت پرید!
شاگردان غلامرضا محمدی با ترکیبی از نفرات جوان و باتجربه در جام ساساری ایتالیا شرکت کردند که جزو رقابت‌های معتبر جهت افزایش امتیاز رنکینگی کشتی‌گیران به حساب می‌آید. باقر یخکشی که سابقه حضور در مسابقات جهانی را دارد، در وزن ۶١کیلوگرم توانست با شکست دادن رقبایش به‌عنوان قهرمانی برسد. این آزادکار ایرانی درحالی‌که برای مراسم اهدای مدال روی سکوی نخست ایستاده بود، به دلیل پوشیدن تی‌شرت از سوی مسئولان برگزاری دیسکالیفه شد! بدین ترتیب خیلی راحت او که روی تشک قهرمان شده بود، مدال طلایش را پس داد و دست خالی به ایران بازگشت! با وجود این‌که فدراسیون ایران با ذکر نمونه‌های مشابه به اتحادیه جهانی اعتراض کرد، اما بعد از چند ساعت مشخص شد چنین تصمیمی طبق قوانین انجام شده و اعتراض ایران به جایی نمی‌رسد. حتی دیروز اتحادیه جهانی در پاسخ به اعتراض ایرانی‌ها توضیحی داد که برای اهالی کشتی در ایران عجیب بود: «پس از آن‌که محمدباقر یخکشی با تی‌شرت ورزشی بر روی سکوی دریافت مدال حاضر شد، چند مرتبه به کشتی‌گیر ایران تذکر دادیم باید به قوانین احترام بگذارد و با گرمکن ورزشی کشورش به روی سکو بیاید تا مدال خود را دریافت کند، اما این کشتی‌گیر نسبت به این موضوع بی‌توجهی کرد و درنهایت با تصمیم مسئولان از رقابت‌ها دیسکالیفه شد.»

بی‌اعتنایی شاگردان بنا به اتفاقات ایتالیا
با این‌که به نظر می‌رسید این اتفاق یک درس عبرت برای کشتی‌گیران ایرانی شده باشد تا در آینده تکرار نشود، یکشنبه شب در جام تورلیخانوف قزاقستان شاهد بودیم ملی‌پوشان کشتی فرنگی بازهم با تی‌شرت در مراسم اهدای مدال حاضر شدند! با این‌که دو نفر از فرنگی‌کاران برای گرفتن مدال خود با گرمکن روی سکو رفتند و در تمامی اوزان کشتی‌گیران خارجی هم گرمکن بر تن داشتند، سه کشتی‌گیر ایرانی با تی‌شرت مدال‌های خود را دریافت کردند. البته این بار حساسیت مسئولان برگزاری به اندازه جام ساساری ایتالیا نبود و کشتی‌گیران ایرانی مجبور نشدند مدال‌های خود را پس بدهند.

اطاعتی: انگلیسی نمی‌دانند و به قوانین اهمیت نمی‌دهند!
عزیز اطاعتی، رئیس اسبق کمیته داوران فدراسیون کشتی که بارها مسابقات بین‌المللی مختلف را هم تجربه کرده، درباره قانونی‌بودن یا نبودن دیسکالیفه شدن باقر یخکشی در جام ساساری ایتالیا به «شهروند» می‌گوید: «هر مسابقه‌ای یک بخشنامه دارد که وقتی از کشورها برای حضور در آن تورنمنت دعوت می‌کنند، بخشنامه را هم می‌فرستند. در ضمن یک روز قبل از شروع رقابت‌ها کلینیک داوران و مربیان برگزار می‌شود که درباره قوانین توضیح‌ داده می‌شود. در همان جلسه قطعا توضیح داده شده که در مراسم اهدای مدال، ورزشکار باید با چه لباسی حاضر شود، اگرچه این‌که کشتی‌گیران با گرمکن روی سکو بروند، یک قانون کلی است. متاسفانه دوستان ما در تیم‌ملی گویا به زبان انگلیسی مسلط نیستند و به این جلسات و تذکرها هم اهمیت نمی‌دهند.»


وی همچنین می‌افزاید: «حتی وقتی اعلام می‌کنند نفرات اول تا سوم برای مراسم اهدای مدال وزن ۶١ کیلوگرم بیایند، پشت بلندگو می‌گویند که کشتی‌گیران با لباس رسمی روی سکو حاضر شوند. تا چند ‌سال قبل کشتی‌گیران با دمپایی، تی‌شرت و حتی شورت ورزشی به مراسم اهدای مدال می‌رفتند که به همین خاطر انتقادات زیادی از اتحادیه جهانی می‌شد. بعد از آن این شکل رفتن روی سکو ممنوع شد و باید هر کشتی‌گیری با لباس رسمی که همان گرمکن و شلوار مربوط به کشورش است، روی سکو برود، حتی ما در مسابقات قهرمانی کشور خودمان اجازه نمی‌دهیم کشتی‌گیران با تی‌شرت روی سکو بروند. آقایی که الان سرپرست تیم‌ملی است، در چند ‌سال اخیر بیش از ٢٠ سفر با تیم‌ملی رفته و در مسابقات جهانی و آسیایی هم حاضر بوده است؛ پس چطور این قوانین را نمی‌داند؟ به نظر من اولین کار بعد از بازگشت این تیم باید برکناری سرپرست تیم‌ملی باشد.»