گفت‌وگوی«شهروند» با وکلای مدافع محمدعلی نجفی

فیلمی که سیما نشان داد، مونتاژ شده و ساختگی است!

محمود علیزاده طباطبایی وکیل محمدعلی نجفی: آن صحنه‌ای که آقای نجفی در حال خوردن چایی است و چند نفری از افراد رده بالای پلیس با ایشان دست می‌دهند مربوط به بازدید ایشان از پلیس آگاهی در زمان تصدی شهرداری تهران است. درواقع این فیلم مونتاژشده و ساختگی است. این رفتار به جز سوءنیت چه می‌تواند باشد.

من و خانم عقبایی با آقای نجفی در این‌باره صحبت کردیم ولی آقای نجفی موافق این موضوع نبودند؛ ایشان گفتند که دوست ندارند برای آن آقای گزارشگر صداوسیما مشکلی پیش بیاید.

هنوز موفق نشده‌ایم که خانواده مرحوم را ببینیم. من هم از طرف خودم و خانواده موکلم به آنها تسلیت می‌گویم ولی هنوز آنها را ملاقات نکرده‌ایم. تا جایی که من اطلاع دارم تا آخرین ساعت اداری روز چهارشنبه پدر و مادر خانم استاد هنوز شکایتی را در دادسرا مطرح نکرده بودند. البته طبیعی هم است چون درگیر مراسم ترحیم و تشییع جنازه بودند.

با گذشت چند روز از حادثه خونین برج آرمیتا، همچنان خبرها و حواشی این جنایت بی‌سابقه ادامه دارد. بازسازی صحنه جرم با حضور محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران، در روز جمعه و خاکسپاری میترا استاد در آرامستان بهشت سکینه کرج شاید مهمترین و در عین حال تازه‌ترین اخبار مربوط به این حادثه باشد. با وجود این اما بازار شایعات و اخبار تأییدنشده همچنان داغ است؛ همین شد تا برای دقایقی با محمود علیزاده طباطبایی و لاله عقبایی، وکلای مدافع آقای نجفی گفت‌و‌گو کنیم که در ادامه می‌خوانیم.
آقای علیزاده شما در بازسازی صحنه جرم حضور داشتید؟
نه؛ متاسفانه به دلیلی که هنوز برای ما روشن نیست، بازسازی صحنه جرم زودتر از زمان مقرر شروع شد. براساس هماهنگی‌های انجام‌شده قرار بود که بازسازی صحنه جرم ساعت 16 روز جمعه برگزار شود اما وقتی من همراه خانم عقبایی به محل حادثه رسیدیم، متوجه شدیم که بازسازی انجام شده است.
این ناهماهنگی‌ها در کار شما مرسوم است؟
به هر حال ما به دستگاه قضا حسن ظن داریم. این برای اولین‌بار بعد از انقلاب است که رئیس دستگاه قضائی یک فرد حقوقدان است. با همه احترامی که برای روسای قبلی قوه قضائیه قایل هستم، اما آقای رئیسی تحصیلات حقوقی دارد و همین موضوع ما را دلگرم می‌کند. این پرونده باید به دور از هرگونه کینه، دشمنی و اهداف سیاسی رسیدگی شود. به ‌هر حال این حادثه رخ داده و دو خانواده متأثر شده‌اند. یک خانواده عزیزشان را از دست داده‌اند که من از همین‌جا از طرف خودم و خانواده موکلم به آنها تسلیت می‌گویم و یک طرف ماجرا هم آقای نجفی است که سال‌ها به این نظام و مملکت خدمت کرده است. به همین دلیل ما می‌خواهیم که این پرونده روال قضائی خودش را طی کند. البته در این بین برخی‌ها به‌خصوص صداوسیما با سوءنیت وارد ماجرا شده‌اند.

منظور شما از سوءنیت صداوسیما، همان فیلم معروفی است که از حضور آقای نجفی در پلیس آگاهی پخش شد؟
بله؛ آن فیلم جعلی است واقعا این کار تأسف‌آور است. آن صحنه‌ای که آقای نجفی در حال خوردن چایی است و چند نفری از افراد رده بالای پلیس با ایشان دست می‌دهند هم مربوط به بازدید ایشان از پلیس آگاهی در زمان تصدی شهرداری تهران است. درواقع این فیلم مونتاژشده و ساختگی است. این رفتار به جز سوءنیت چه می‌تواند باشد.
با این حساب شما از صداوسیما شکایت دارید؟
من و خانم عقبایی با آقای نجفی در این‌باره صحبت کردیم ولی آقای نجفی موافق این موضوع نبودند؛ ایشان گفتند که دوست ندارند برای آن آقای گزارشگر صداوسیما مشکلی پیش بیاید.
خانم عقبایی در خبرها آمده بود که مردی مدعی شده است که از قبل خانم استاد را می‌شناخته و اطلاعات زیادی از ایشان دارد.
بله؛ این فرد چند بار تماس گرفت اما ما به ایشان گفتیم صحبت‌ها و اظهاراتش را یا در اختیار پلیس آگاهی قرار دهد یا روز شنبه به اتفاق هم به دادسرای جنایی تهران برویم و همه اطلاعاتش را در اختیار بازپرس پرونده قرار دهد.
آقای نجفی مجددا شنبه به دادسرا می‌رود؟
ما اطلاعی نداریم؛ فعلا که ایشان در بازداشت پلیس آگاهی است. روز جمعه هم که بازسازی صحنه جرم انجام شد. حالا چه روزی از سوی دادسرا احضار شود را ما اطلاعی نداریم.
در این چند روز با خانواده خانم استاد ملاقاتی داشته‌اید؟
نه؛ هنوز موفق نشده‌ایم که خانواده مرحوم را ببینیم. من هم از طرف خودم و خانواده موکلم به آنها تسلیت می‌گویم ولی هنوز آنها را ملاقات نکرده‌ایم. تا جایی که من اطلاع دارم تا آخرین ساعت اداری روز چهارشنبه پدر و مادر خانم استاد هنوز شکایتی را در دادسرا مطرح نکرده بودند. البته طبیعی هم است چون درگیر مراسم ترحیم و تشییع جنازه بودند.