واکنش‌ها به قتل میترا استاد در میان چهره‌های هر دو جریان سیاسی ادامه دارد

قتل با طعم سیاست

 • میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران و مشاور پیشین رئیس‌جمهوری، روز سه‌شنبه هفتم خردادماه ۱۳۹۸ در آپارتمانش در محله سعادت‌آباد تهران با شلیک گلوله به قتل رسید. این خبر درحالی پیش‌ازظهر روز سه‌شنبه به صدر اخبار رسانه‌های داخلی تبدیل شد که ساعاتی بعد محمدعلی نجفی درخیابان «وحدت اسلامی» و نزدیک پلیس آگاهی بازداشت شد و با بیان این‌که قصد معرفی خود به پلیس آگاهی را داشته، به قتل همسرش اعتراف کرد. واکنش‌ها در میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان با توسل به این‌که طرف از چهره‌های شاخص جریان اصلاحات بود، متفاوت بود؛ بسیاری از اصلاح‌طلبان با پیش کشیدن عباراتی چون «حریم خصوصی» و «اتفاقی که ممکن است برای همه و ما» بیفتد به استقبال این اتفاق رفتند و جریان اصولگرا و رسانه‌های همسو با آنان نیز سعی کردند از فضای گل‌آلود ماهی گرفته و آن را در قالب قتلی سیاسی تفسیر کنند و طعنه‌های زیادی هم در این راستا به جریان اصلاحات زدند.

 

 • مصطفی تاجزاده در توییت خود نوشت که «جنایت جنایت است و شخصیت و خدمات فرد ذره‌ای از قبح آن نمی‌کاهد. بررسی علل، عوامل و انگیزه‌ها بسیار مهم است و دادرسی عادلانه خواست همگانی. اما یک خیال خام در پس این صفحه/ چهره‌پردازی/ تیتر پرسه می‌زند؛ اصلاحات در یک تن تجسم یابد و با شلیک تیری به قلبش، برای همیشه به محاق رود.» صادق زیباکلام نیز در توییتی نوشته است: «قتل میترا استاد توسط همسرش محمدعلی نجفی یقینا تراژدی هولناکی بود. ای کاش آنان که صف بسته‌اند تا از کشته‌شدن دو انسان، یکی فیزیکی و دیگری روحی بهره‌برداری سیاسی کنند، یاد می‌گرفتند که به حریم خصوصی انسان‌ها احترام بگذارند. آن‌چه بر نجفی و همسرش رفت، می‌تواند برای خود ما هم تکرار شود.» سیدعلی مجتهدزاده، مدیر مسئول فصلنامه «حق ملت» در توییتی نوشته است که «در ظاهر هیچ‌کدام از ما از نجفی محترم‌تر و‌آرام‌تر نیستیم، ان‌شاءالله خداوند همه ما را عاقبت به خیر از دنیا ببرد!»

 

 • حسن اسدی زیدآبادی اصلاح‌طلب در توییتی نوشته است:   «کمی شرف و انسانیت چیز بدی نیست. آقای خبرنگار نامحترم که در گزارش دستگیری اوباش چهره‌ آنها را می‌پوشانی به چه حقی و با اجازه چه کسی تصویر متهم را منتشر می‌کنی؟ چه کسی به انتشار لحظات ویرانی‌اش رضایت دارد؟!»  عبدالرضا داوری، روزنامه‌نگار نزدیک به محمود احمدی‌نژاد نیز نوشته است که «دکتر نجفی در اولین اظهارات خود، میترا استاد را منبع نهادهای امنیتی معرفی کرده است. به جای دعواهای سخیف جناحی باید تلاش کرد یکبار و برای همیشه موضوع پرونده‌سازی اخلاقی و اعزام پرستو علیه شهروندان را رسوا و متوقف سازیم.» آرش سبحانی نیز نوشته است: «اصلاح‌طلبان اصولا با همسران اول و دومشان مشکل دارند، از همسر سوم به بعد بهتر می‌شوند، باور ندارید از آقای مهاجرانی بپرسید.»

  به گزارش شهروندآنلاین: میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی، وزیر اسبق علوم و همچنین آموزش‌وپرورش و شهردار سابق تهران و مشاور پیشین رئیس‌جمهوری، روز سه‌شنبه هفتم خردادماه ۱۳۹۸ در آپارتمانش در محله سعادت‌آباد تهران با شلیک گلوله به قتل رسید. این خبر درحالی پیش‌ازظهر روز سه‌شنبه به صدر اخبار رسانه‌های داخلی تبدیل شد که ساعاتی بعد محمدعلی نجفی درخیابان «وحدت اسلامی» و نزدیک پلیس آگاهی بازداشت شد و با بیان این‌که قصد معرفی خود به پلیس آگاهی را داشته، به قتل همسرش اعتراف کرد. واکنش‌ها به قتل همسر محمدعلی نجفی که توسط خود او اتفاق افتاد، در میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان با توسل به این‌که طرف از چهره‌های شاخص جریان اصلاحات بود، متفاوت بود؛ بسیاری از اصلاح‌طلبان با پیش کشیدن عباراتی چون «حریم خصوصی» و «اتفاقی که ممکن است برای همه و ما» بیفتد به استقبال این اتفاق رفتند و جریان اصولگرا و رسانه‌های همسو با آنان نیز سعی کردند از فضای گل‌آلود ماهی گرفته و آن را در قالب قتلی سیاسی تفسیر کنند و طعنه‌های زیادی هم در این راستا به جریان اصلاحات زدند. برخی هم در میانه قرار گرفتند و گفتند که به جای دعواهای سخیف جناحی باید تلاش کرد یکبار و برای همیشه موضوع پرونده‌سازی اخلاقی   علیه شهروندان را رسوا و متوقف سازیم.

  واکنش‌های اصلاح‌طلبانه
  مصطفی تاجزاده از چهر‌ه‌های سرشناس جریان اصلاحات در توییت خود در این مورد نوشت که «جنایت جنایت است و شخصیت و خدمات فرد ذره‌ای از قبح آن نمی‌کاهد. بررسی علل، عوامل و انگیزه‌ها بسیار مهم است و دادرسی عادلانه خواست همگانی. اما یک خیال خام در پس این صفحه/ چهره‌پردازی/ تیتر پرسه می‌زند؛ اصلاحات در یک تن تجسم یابد و با شلیک تیری به قلبش، برای همیشه به محاق رود.»
  صادق زیباکلام نیز در توییتی نوشته است: «قتل میترا استاد توسط همسرش محمدعلی نجفی یقینا تراژدی هولناکی بود. ای کاش آنان که صف بسته‌اند تا از کشته‌شدن دو انسان، یکی فیزیکی و دیگری روحی بهره‌برداری سیاسی کنند، یاد می‌گرفتند که به حریم خصوصی انسان‌ها احترام بگذارند. آن‌چه بر نجفی و همسرش رفت، می‌تواند برای خود ما هم تکرار شود.»
  دیگر شخصیت‌های اصلاح‌طلب نیز با همین محور توییت‌هایی نوشته‌اند و بیشتر به نظر می‌رسد خیلی از آنها نگران هستند! حسام‌الدین آشنا نیز در توییتی از خدا خواسته همه را عاقبت به خیر کند!
  سیدعلی مجتهدزاده، مدیر مسئول فصلنامه «حق ملت» در توییتی نوشته است که «در ظاهر هیچ‌کدام از ما از نجفی محترم‌تر و‌آرام‌تر نیستیم، ان‌شاءالله خداوند همه ما را عاقبت به خیر از دنیا ببرد!»
  حسن اسدی زیدآبادی اصلاح‌طلب در توییتی نوشته است:   «کمی شرف و انسانیت چیز بدی نیست. آقای خبرنگار نامحترم که در گزارش دستگیری اوباش چهره‌ آنها را می‌پوشانی به چه حقی و با اجازه چه کسی تصویر متهم را منتشر می‌کنی؟ چه کسی به انتشار لحظات ویرانی‌اش رضایت دارد؟!»

  واکنش‌های اصولگرایانه
  در این میان، عبدالرضا داوری، روزنامه‌نگار نزدیک به محمود احمدی‌نژاد نیز نوشته است که «دکتر نجفی در اولین اظهارات خود، میترا استاد را منبع نهادهای امنیتی معرفی کرده است. به جای دعواهای سخیف جناحی باید تلاش کرد یکبار و برای همیشه موضوع پرونده‌سازی اخلاقی و اعزام پرستو علیه شهروندان را رسوا و متوقف سازیم.»
  آرش سبحانی نیز نوشته است: «اصلاح‌طلبان اصولا با همسران اول و دومشان مشکل دارند، از همسر سوم به بعد بهتر می‌شوند، باور ندارید از آقای مهاجرانی بپرسید.»