خبری که اول تکذیب، بعد تأیید و درنهایت علت آن توضیح داده شد

ماجرای استعفای غیرمنتظره آقای وزیر

➊ به گزارش شهروندآنلاین؛ در ایام تعطیلات، خبری به سرعت در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی پیچید. خبر ‏مربوط بود به استعفای سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش. معاونت روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش و ‏پرورش هم در همان ساعات اولیه پخش این خبر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:   «خبر پذیرش استعفای وزیر آموزش و پرورش که ‏توسط برخی رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها منتشر شده است، تکذیب می‌شود.» بعد از این خبر و انتشار تکذیب آن، عده‌ای علت را عدم پرداخت مطالبات فرهنگیان و حتی ناکامی در رتبه‌بندی معلمان در ‌سال‌جاری عنوان ‌کردند. اما به فاصله کوتاهی از پخش این خبر مشخص شد که این استعفا به دلیل شرکت در ‏انتخابات مجلس بوده.

 

➋ بعد از آن هم خبرگزاری‌ها خبر دادند رئیس جمهوری با این استعفا موافقت کرده است. مطالبات فرهنگیان و بازنشستگان ازجمله موارد دیگری است که آموزش و ‏پرورش را دچار چالش کرده است. همچنین به خاطر مسائل و حواشی که اخیرا در مدارس پیش آمد، نیاز بود تا معلمان پرورشی ‏جذب کنند که مجوز این کار را به وزیر ندادند. روز گذشته ‏علی ربیعی، سخنگوی دولت، در گفت‌وگو با شبکه خبر اصل ماجرا را شرح داد و گفت:   «ابتدای هفته آقای بطحایی نامه ‏استعفای‌شان را برای رئیس‌جمهوری نوشتند و اعلام کردند که علت استعفا، حضور در مجلس است.

 

➌ روز سه‌شنبه، ایشان با دفتر ‏آقای واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری تماس گرفتند و درخواست کردند تا پیش از اتمام مدت زمان قانونی،‌ با استعفای‌شان موافقت ‏شود که رئیس‌جمهوری هم با استعفای ایشان موافقت کردند.‎‏» درنهایت روز گذشته نامه استعفای بطحایی منتشر شد. او در این نامه نوشته «از آنجاییکه اینجانب قصد کاندیدایی برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی را دارم و با توجه به مهلت قانونی مقرر (١۶/٣/٩٨) بدین وسیله استدعا دارم با درخواست استعفای اینجانب موافقت فرمایید.از اینکه با اعتماد به اینجانب، فرصت همراهی با دولت دوازدهم و خدمت را برایم فراهم آوردید، بسیار سپاسگزارم.»

در ایام تعطیلات، خبری به سرعت در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی پیچید که ابتدا نگران‌کننده به نظر می‌رسید. خبر ‏مربوط بود به استعفای سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش. معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش و ‏پرورش هم در همان ساعات اولیه پخش این خبر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:   «خبر پذیرش استعفای وزیر آموزش و پرورش که ‏توسط برخی رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها منتشر شده است، تکذیب می‌شود.» بعد از این خبر و انتشار تکذیب آن، فضا با حدس و ‏گمانه‌زنی همراه بود؛ عده‌ای علت را عدم پرداخت مطالبات فرهنگیان و حتی ناکامی در رتبه‌بندی معلمان در‌سال جاری عنوان ‌کردند. خبرگزاری تسنیم هم بنا به اطلاع یک منبع آگاه خبر داد:   «این استعفا در جلسه اخیر هیأت دولت به حجت‌الاسلام ‏حسن روحانی رئیس‌جمهوری تقدیم شده است.» اما به فاصله کوتاهی از پخش این خبر مشخص شد که این استعفا به دلیل شرکت در ‏انتخابات مجلس بوده. بعد از آن هم خبرگزاری‌ها خبر دادند رئیس جمهوری با این استعفا موافقت کرده است. حتی جبار ‏کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگویی عنوان کرد:   «دلیل اصلی این استعفا، مشکلاتی بود که در ‏مسیر آموزش و پرورش وجود داشته، ازجمله طرح رتبه‌بندی فرهنگیان که باید طبق قانون اجرا می‌شد و وزیر هرچه تلاش کرد ‏موفق نشد مصوبه برای انجام آن از دولت بگیرد‎.‎‏ مطالبات فرهنگیان و بازنشستگان ازجمله موارد دیگری است که آموزش و ‏پرورش را دچار چالش کرده است. همچنین به خاطر مسائل و حواشی که اخیرا در مدارس پیش آمد، نیاز بود تا معلمان پرورشی ‏جذب کنند که مجوز این کار را به وزیر ندادند. دولت باید ۱۶۰۰‌میلیارد به آموزش و پرورش می‌داد تا مطالبات فرهنگیان را ‏پرداخت کند و این کار هم انجام نشد و همکاری دولت با بطحایی در شب عید هم همکاری خوبی نبود‎.‎‏» با این حال روز گذشته ‏علی ربیعی، سخنگوی دولت، در گفت‌وگو با شبکه خبر اصل ماجرا را شرح داد و گفت:   «ابتدای هفته آقای بطحایی نامه ‏استعفای‌شان را برای رئیس‌جمهوری نوشتند و اعلام کردند که علت استعفا، حضور در مجلس است. روز سه‌شنبه، ایشان با دفتر ‏آقای واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری تماس گرفتند و درخواست کردند تا پیش از اتمام مدت زمان قانونی،‌ با استعفای‌شان موافقت ‏شود که رئیس‌جمهوری هم با استعفای ایشان موافقت کردند‎.‎‏» ربیعی درباره برخی گمانه‌زنی‌ها که حتی به شایعه هم نزدیک می‌شد گفت:   «با توجه به ‏شخصیتی که از بطحایی سراغ دارم همان چیزی که در نامه استعفا آمده، در ذهنشان بوده است. البته گمانه‌زنی‌هایی را ‏از طیف‌های مختلف مشاهده کردم، اما هرآن‌چه در ذهن آقای بطحایی بوده در نامه استعفا نوشته شده است.»‏
درنهایت روز گذشته نامه استعفای بطحایی منتشر شد. او در این نامه نوشته «از آنجاییکه اینجانب قصد کاندیدایی برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی را دارم و با توجه به مهلت قانونی مقرر (١۶/٣/٩٨) بدین وسیله استدعا دارم با درخواست استعفای اینجانب موافقت فرمایید.از اینکه با اعتماد به اینجانب، فرصت همراهی با دولت دوازدهم و خدمت را برایم فراهم آوردید، بسیار سپاسگزارم.»