با وجود درخواست‌ها برای تحقیق مجوز دفن سریعا صادر شد

مرگ غیرمنتظره مرسی در صحن علنی دادگاه

محمد مرسی، رئیس‌جمهوری سابق مصر روز گذشته هنگامی که در دادگاه خود حاضر شده بود، بیهوش شده و سپس جان سپرد. پیکر محمد مرسی در مقبره‌ای در شرق قاهره به خاک سپرده شد، درحالی‌ که تلویزیون رسمی مصر به نقل از یک منبع پزشکی اعلام کرده است محمد مرسی بر اثر سکته قلبی درگذشت. دادستانی کل مصر اعلام کرد، مجوز دفن پیکر مرسی را تنها چندساعت بعد از مرگ او صادر کرده و این درحالی است که هنوز درخواست‌ها برای تحقیق درباره علت مرگ او مطرح هستند. هنوز نتایج پزشکی قانون منتشر نشده که جسد مرسی دفن شد. شاهدان عینی گفتند، نیروهای امنیتی کمربند امنیتی را در اطراف مقابر «الوفاء و الامل» در منطقه‌ای در شهر نصر در شمال‌شرق قاهره ایجاد کردند.
در این راستا یک منبع پزشکی گفت محمد مرسی، رئیس‌جمهوری اسبق مصر در جریان جلسه محاکمه‌اش به‌طور غیرمنتظره دچار سکته قلبی شد. وی خاطرنشان کرد، مرسی توده خوش‌خیم داشت و به‌طور مداوم تحت مراقبت‌های پزشکی قرار داشت.
اما محمد مرسی در جریان جلسه محاکمه خود از قاضی اجازه خواست که صحبت کند. او برای چند دقیقه نیز صحبت کرد اما در میان صحبت‌هایش بیهوش شد و درگذشت. مرسی در آخرین اظهاراتش گفت، حتی اگر مورد ظلم قرار بگیرد و به او ستم روا شود، به کشورش پایبند است و هرگز اسرار کشورش را تا زمان مرگش فاش نمی‌کند. به گفته عبدالمنعم عبد المقصود، وکیل مرسی که در جلسه دادگاه حضور داشت، او از پشت قفسه شیشه‌ای از روند محاکمه خود انتقاد کرد و گفت، تاکنون ندیده است در دادگاه وکیل یا خبرنگار یا حتی وکیل تسخیری نباشند و هرگز اطلاعاتی درباره روند دفاع خود نداشته است. او افزود: «من از دادگاه خواسته بودم جلسه محرمانه باشد اما دادگاه رد کرد، به ‌هرحال من اسرار کشورم را تا لحظه مرگم به دلیل حفظ امنیت و حاکمیت مصر فاش نخواهم کرد.»