آماده‌باش کامل جمعیت هلال‌احمر برای پاسخگویی به بحران

مقابله همه‌جانبه با زلزله در مسجدسلیمان

شهروند| درحالی‌که خوزستان هنوز از سیل ماه‌های ابتدایی‌سال زانو راست نکرده و مردم بسیاری از شهرها و روستاهای استان درگیر احیای دوباره خانه و زندگی‌شان هستند، پیش از ظهر دیروز یک بار دیگر خشم طبیعت در خوزستان خودی نشان داد و همه مردم استان را شوکه کرد. زلزله‌ای نسبتا قوی ساعت 11:30 دیروز شهرستان مسجدسلیمان در استان خوزستان را بشدت تکان داد. شدت زمین لرزه به‌حدی بود که همه شهرهای استان خوزستان و حتی ساکنان لرستان هم این زمین‌لرزه را احساس کردند. مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زلزله ۵.۷ ریشتری مسجدسلیمان را در ساعت 33: ۳۰: 11دیروز (دوشنبه ۱۷ تیرماه) ثبت کرده است.این زمین‌لرزه که در عمق ۱۷ کیلومتری زمین رخ داد، در مختصات ۳۱.۹۵ درجه عرض شمالی و ۴۹.۰۵ درجه طول شرقی ثبت شده است.

احتمال وقوع پس لرزه‌های بیشتر تا ساعت‌ها بعد از زلزله

زلزله صبح دیروز در فاصله ۱۹کیلومتری مسجدسلیمان، ۲۹کیلومتری قلعه خواجه و ۳۷ کیلومتری ایذه خوزستان رخ داده است. این زمین‌لرزه تا 4 ساعت بعد از وقوع 6 پس لرزه داشت و در عین حال احتمال افزایش پس لرزه‌ها وجود دارد. مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر با اشاره به این‌که پس لرزه‌های زلزله تا بعدازظهر دوشنبه به ۶ مورد رسید، عنوان کرد: «بزرگترین آن زمین‌لرزه 4.7ریشتری در ساعت 11:56 بوده است. گفتنی است تا شعاع 30 کیلومتری مرکز این زمین‌لرزه، ۵۶ روستای دارای آبادی با جمعیت بالغ بر 30 هزار نفر وجود دارد و لرزش زمین در استان‌های بوشهر و لرستان هم احساس شده است. رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر با بیان این‌که این زمین‌لرزه در شهرهای مسجد سلیمان، باغملک، ایذه و هفتگل در استان خوزستان احساس شده است، از مصدومیت 100 نفر بر اثر زمین‌لرزه خبر داد. سلیمی به«شهروند» گفت: «تا ساعت 18 امروز (روز گذشته) 90 نفر در مسجدسلیمان و 10 نفر در ایذه مصدوم گزارش شده است. 4 نفر از مصدومان مسجدسلیمان بر اثر جراحات شدید به بخش جراحی منتقل شدند و از میان مصدومان ایذه 7 نفر به صورت سرپایی درمان و 3 نفر در بیمارستان بستری شدند.
شهرستان‌های لالی، اندیکا، گوتوند، شوشتر، ایذه و باغملک تا عصر دیروز به‌طور کامل توسط تیم‌های ارزیاب مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند و خوشبختانه در این مناطق نه صدمات مالی داشتیم و نه صدمات جانی. در مناطق روستایی مسجد سلیمان ترک‌خوردگی برخی از منازل، ریزش محدود کوه در محورهای فرعی شهرستان مسجد سلیمان مشاهده شده است.» وی همچنین به وضع استان‌های همجوار اشاره کرد و گفت: «در استان کهگیلویه و بویراحمد در روستاهای کلته بهمئی و سرآسیاب ترک جزیی دیوار منازل مشاهده شده و تاکنون صدمات جانی اعلام نشده است.» رئیس سازمان امدادونجات در مورد وضع استان‌های چهار محال و بختیاری و بوشهر نیز گفت: «در پی ارزیابی تیم‌های ارزیاب در این استان‌ها، صدمات جانی و خسارات مالی گزارش نشده است. تیم‌های امدادی شهر مسجدسلیمان در آماده‌باش کامل قرار دارند. همچنین شهرستان‌های معین مسجدسلیمان نیز تیم‌های امدادی درحال آماده‌باش هستند. پیش‌بینی اسکان اضطراری برای محل‌های تجمع زیاد سکنه دیده شده و این آمادگی را داریم تا در صورت نیاز امکان اسکان اضطراری را برای مردم زلزله زده فراهم کنیم.» سلیمی از برپایی چادرهای اسکان اضطراری در محوطه بیمارستان ۲۲ بهمن مسجدسلیمان برای اسکان بیماران، در صورت تداوم پس لرزه‌های احتمالی توسط امدادگران جمعیت هلال‌احمر خبر داد.

اعلام آماده‌باش در کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان و بوشهر

سجادی، معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر به اقدامات صورت‌گرفته و اعلام آماده‌باش استان‌های همجوار خوزستان اشاره کرد: «در پی وقوع زلزله 5.7 ریشتری در عمق 17 کیلومتری سطح زمین در استان خوزستان، شهرستان مسجدسلیمان و در منطقه روستایی گلگیر، بلافاصله مرکز کنترل عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر فعالیت خود را آغاز کرد، ضمن آن‌که به خود استان نیز اعلام آماده‌باش کامل شد و تیم‌های ارزیاب از شهرستان‌های همجوار نیز اعزام شدند. همچنین به استان‌های همجوار کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان و بوشهر اعلام آمادگی شد. به روستاهای نزدیک به استان‌های همجوار نیز اعلام شد تا با دهیار‌های خود ارتباط بگیرند و گزارش‌ها را دریافت کنند.» او در رابطه با اعزام بالگردها به مناطق روستایی گفت: «بالگردهای جمعیت هلال‌احمر برای گزارش‌گیری هوایی از مناطق روستایی اعزام شدند تا در صورت نیاز به کمک نیروهای عملیاتی برای آن مناطق اقدامات لازم صورت گیرد.» به گفته معاون عملیات سازمان امداد و نجات تاکنون گزارش خاصی از تخریب منازل یا خسارات جانی و مالی داده نشده است و خسارات تنها در حد ریزش دیوارهای منازل روستایی بوده است. همچنین تمام شهرستان‌های استان خوزستان در آمادگی کامل برای ارسال نیروهای امدادی هستند.

آماده‌باش 10 تیم امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر لرستان

رضایی، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر لرستان نیز از آمادگی ۱0 تیم عملیاتی امداد و نجات این استان برای اعزام به منطقه زلزله‌‌زده خوزستان خبر داد. «این ۱۰ تیم متشکل از تیم‌های جست‌وجو و نجات، نجات از آوار و تیم واکنش سریع استان لرستان است که در صورت اعلام نیاز از سوی سازمان امداد و نجات و استان خوزستان آماده اعزام برای کمک‌رسانی به منطقه زلزله‌زده خوزستان هستند.» به گفته مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر لرستان، ۱۰ تیم عملیاتی امداد و نجات استان و از هر شهرستان یک تیم که در مجموع ۵۰ نفراند در آماده‌باش کامل هستند، همچنین یک تیم واکنش سریع ۱۵ نفره نیز در حالت آماده‌باش است تا در صورت نیاز به مسجدسلیمان اعزام شوند. او گفت: «با توجه به شدت زلزله و چندین پس‌لرزه، تیم‌های ارزیاب استان خوزستان به منطقه اعزام شده‌اند و در استان لرستان نیز اعلام آماده‌باش شده است تا در صورت اعلام نیاز به مسجدسلیمان اعزام شوند.»

واکنش فرمانداری‌های شهرهای مسجدسلیمان، ایذه و باغملک

به دنبال زلزله صبح دیروز، فرمانداری‌های مسجدسلیمان، هفتکل، ایذه، اندیکا و باغملک نیز به‌سرعت در وضع آماده‌باش قرار گرفتند. به گفته سرپرست فرمانداری مسجدسلیمان، این زلزله تاکنون خسارات جانی نداشته، اما خساراتی مانند تخریب ساختمان در پی داشته است، همچنین تاکنون میزان خسارات وارده مشخص نیست. حجتی‌نیا همچنین به اعلام آماده‌باش این شهرستان اشاره کرد و گفت: «تاکنون به شهرستان‌های دیگر درخواست کمک نداده‌ایم.» نجاتی‌پور، فرماندار باغملک نیز با اشاره به زلزله دیروز در مسجدسلیمان گفت: «تاکنون گزارشی از خسارات احتمالی زمین‌لرزه که باغملک را نیز تحت‌تأثیر قرار داده باشد، ارایه نشده است. در پی این زلزله به بخشداران، دهیاران و کلیه عوامل اعلام آماده‌باش شده است. درحال پیگیری خسارات احتمالی این زلزله هستیم.» فرماندار ایذه نیز در پی اعلام آماده‌باش به بخشداران و دهیاران در پی زلزله عنوان کرد: «با توجه به این‌که مناطق کوهستانی و صعب‌العبور بسیاری در ایذه وجود دارد، قطعا این زلزله خساراتی در پی داشته است. این زلزله ایذه را نیز لرزانده و درحال پیگیری اخبار محیطی هستیم تا متوجه شویم این زلزله خساراتی در ایذه داشته است یا نه.» سمالی همچنین از اعلام آماده‌باش به دهیاران و بخشداران ایذه برای پیگیری وضع خبر داد.

آماده‌باش بیمارستان‌های اهواز برای پذیرش مصدومان زلزله مسجدسلیمان

قائم‌مقام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز از آماده‌باش کلیه بیمارستان‌ها و مراکز امدادی اهواز برای پذیرش مصدومان احتمالی زلزله مسجدسلیمان خبر داد. خجسته حسینی‌نژاد اظهار کرد: «مدیریت فوریت‌های پزشکی دانشگاه اهواز با بالگرد مدیریت بحران و حوادث فوریت‌های پزشکی درحال ارزیابی وضع مصدومان احتمالی زلزله مسجدسلیمان است.» او افزود: «در پی زلزله دوشنبه، ۱۰ دستگاه آمبولانس به مسجدسلیمان اعزام شده است.» حسینی‌نژاد گفت: «همچنین کلیه بیمارستان‌ها و مراکز امدادی اهواز برای پذیرش مصدومان احتمالی در آماده‌باش هستند.»