47 دقیقه سخنرانی از پشت شیشه ضد گلوله؛

نمایش آمریکایی ترامپ در روز استقلال

همه انسان‌ها برابر آفریده شده‌اند اما یکی برابرتر از دیگران است و نام او دونالد ترامپ است. به گزارش روزنامه گاردین، چهارم جولای، روز استقلال آمریکا همه ساله در واشنگتن و دیگر شهرهای آمریکا با مراسم آتش‌بازی و نورافشانی گرامی داشته می‌شود اما امسال، دونالد ترامپ بر برگزاری رژه نظامی در پایتخت اصرار داشت که با نگرانی مخالفانش درباره بهره‌برداری سیاسی از نیروهای مسلح در آستانه مبارزات انتخاباتی همراه بود.
با این حال، رئیس‌جمهوری توانایی نظامی آمریکا را به رخ کشید؛ رژه نظامی خاصی که شاید برای برخی قابل پیش‌بینی بود. او پنجشنبه در توییتر نوشت مراسم جشن استقلال امسال یکی از بهترین مراسم‌های گرامیداشت در تاریخ آمریکا خواهد بود.
ترامپ در نمایش نظامی خود از پرواز «اف22‌»ها، «اف35» و «اف18»ها و بمب‌افکن‌های «بی2» که بالای سر بنای تاریخی واشنگتن پرواز می‌کردند، لذت می‌برد. مردمی که به تماشای این واقعه آمده بودند نیز سوت می‌زدند، تشویق می‌کردند و کلاه‌های‌شان را به هوا پرتاب می‌کردند و فریاد می‌زدند:  «آمریکا! آمریکا!»
تیم آکروباتیک هوایی نیروی دریایی آمریکا هم در این مراسم نمایش هوایی برگزار کرد. نمایش ‌ها محدود به هواپیماها و جنگنده‌ها نبود؛ تانک‌های آبرامز و خودروهای زرهی نیز در این مراسم حضور داشتند. این موضوع هم به علت نگرانی شهرداری واشنگتن از آسیب‎‌دیدن سطح خیابان‌ها بود و باعث شد تا تنها دو تانک ۷۰ تنی آبرامز به ‌طور ثابت در برابر جایگاه قرار داده شوند.
آقای ترامپ در این مراسم در سخنانی از نیروهای مسلح این کشور تقدیر کرد و گفت: «ما تاریخ‌مان، مردم‌مان و قهرمانان‌مان که شجاعانه از پرچم کشورمان دفاع کردند را گرامی می‌داریم.» او گفت: «ما به همراه هم بخشی از بزرگترین داستانی هستیم که تاکنون روایت شده است؛ داستان آمریکا.»
ترامپ از پشت شیشه ضدگلوله در سخنرانی 47 دقیقه‌ای خود از تاریخ نظامی آمریکا سخن گفت و در مورد استقلال آمریکا از بریتانیا و جنگ داخلی و جنگ جهانی دوم داستان‌ها تعریف کرد.او گفت که «کشور ما از هر زمان دیگری در گذشته قوی‌تر است» و برای آمریکایی‌ها هیچ‌ چیز غیرممکن نیست». او سپس به فرود بر روی ماه در 50‌ سال پیش اشاره کرد و گفت که «ما به‌زودی پرچم آمریکا را بر فراز مریخ هم به اهتزاز در خواهیم آورد.»
در این میان اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهور جنجالی آمریکا، در سخنرانی‌اش گاف‌هایی داد که از چشم خبرنگاران دور نماند. او با  لحنی حماسی گفته که در سال ۱۷۷۶ میلادی، نیروهای انقلابی «فرودگاه‌ها» را تسخیر کردند. ترامپ گفت: «ارتش ما آسمان را تحت کنترل خود درآورد، باروها را در هم کوبید، فرودگاه‌ها را تسخیر کرد، هر آن‌چه که باید را انجام داد و در دژ مک‌هنری، زیر آتش خیره‌کننده موشک‌ها، چیزی به‌جز پیروزی به دست نیاورد.» این در حالی است که استقلال آمریکا از بریتانیا سال ۱۷۷۶ به وقوع پیوست، اما اولین هواپیما در سال ۱۹۰۳ توسط برادران «رایت» به پرواز درآمد. اولین موشک نیز طی جنگ جهانی اول مورد آزمایش قرار گرفت که از ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ میلادی به وقوع پیوست. همچنین ترامپ به اشتباه، نبرد «مک‌هنری» را در جریان استقلال آمریکا دانست. در حالی که این نبرد در سال ۱۸۱۲ و دهه‌ها بعد از استقلال آمریکا رخ داد.
دونالد ترامپ دو ‌سال پیش پس از شرکت در مراسم روز باستیل در پاریس خواهان برگزاری رژه نظامی مشابهی در واشنگتن شد که از همان زمان با مخالفت منتقدانش مواجه شد. او قصد داشت که این رژه را ‌سال گذشته برگزار کند که درنهایت برآورد هزینه ۹۲‌میلیون دلاری برگزاری آن را عقب انداخت.
همچنین عده‌ای از معترضان قبل از سخنرانی ترامپ در این مراسم، بیرون ساختمان کاخ سفید پرچم کشورشان را  آتش زدند و درگیری‌هایی میان مخالفان او و طرفدارانش صورت گرفت.
عده زیادی از معترضان از میزان هزینه بالای این مراسم شکایت داشتند اما دولت ترامپ از اعلام این‌که این مراسم برای مالیات‌دهندگان آمریکا چه میزان هزینه داشته است، طفره رفته است.
کاخ سفید هنوز هزینه مراسم امسال را اعلام نکرده با این حال اما بخش خدمات پارک ملی آمریکا که یک نهاد فدرال در این کشور است، اعلام کرد که مراسم 2.5‌میلیون دلار هزینه داشته است.
یک نماینده کنگره آمریکا این دستور ترامپ را به «آتش‌بازی برای خودستایی» تعبیر و بشدت از آن انتقاد کرد.