رئیس‌جمهوری در جمع مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآفرین:

هر کشوری دور خود دیوار بکشد، نابود می‌شود

دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری کشورمان روز گذشته از نمایشگاه دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک فناوری پردیس دیدار کرد و در حاشیه این دیدار سخنانی داشت که بخش‌های مهم آن را در ادامه می‌خوانید. این سخنرانی در جمع مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآفرین ایراد شد.
آزادی اندیشه نخستین زیربنا برای پیشرفت در عرصه‌های مختلف علمی، اجتماعی و سیاسی است. معتقدیم پیشرفت در علم و فناوری در سایه آزادی اندیشه و محیط مناسب انجام می‌گیرد و دولت، حکومت و نظام موظف هستند این زیرساخت را فراهم کنند. پارک فناوری پردیس یکی از مراکز بسیار ارزشمندی است که می‌تواند مبدأیی برای تحولات بسیار خوب ‌باشد، طی ۵سال گذشته اقدامات بسیار خوبی در حوزه علم و فناوری انجام شده که بیشترین مسئولیت آن بر دوش شرکت‌های دانش‌بنیان و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری بوده است و در این عرصه تمام دستگاه‌ها و ارگان‌ها به‌طور شبانه‌روزی در تلاش و کوشش بوده‌اند تا زیربنای لازم را برای حرکت فناورانه به وجود آورند.
اگر استاد دانشگاه و دانشجو برای بیان دیدگاه‌ و اظهارنظر خود آزاد نباشد، امکان پیشرفت نیز وجود ندارد، هنوز هم فکر نمی‌کنم آن میزان آزادی‌ای که در دوران خودمان در ۴٠ الی ۵٠‌سال گذشته در حوزه علمیه قم وجود داشت، در دانشگاه‌های ما وجود داشته باشد. در آن دوران در حوزه علمیه یک عالم و استاد، تمام علمای بزرگ و نظرات آنها را نقد می‌کرد و کنار می‌گذاشت و گاهی حتی دیدگاهی که روی آن علما و فقهای بزرگ اجماع داشت، به راحتی توسط مدرس رد می‌شد و نام بزرگترین فقها را می‌آوردند و می‌گفتند که اشتباه کردند و در همان جلسه شاگرد نیز به راحتی اظهارنظر مدرس را مورد اشکال قرار می‌داد.
شرایط امروز کشور هم خوب و هم سخت است. یکی از اعتقادات و باورهای دولت از ابتدای کار در‌ سال ٩٢ تاکنون بر این بوده که علم نیز همانند هنر، فناوری، اخلاق و ایمان، مرز نمی‌شناسد و مؤلفه‌های علمی در همه جای دنیا یکسان است و مرزی ندارد. در حوزه فناوری نیز مرز معنا ندارد و کمتر فناوری است که صددرصد آن را یک فرد یا یک کشور به‌طور کامل در اختیار داشته باشد و چه‌بسا برخی از قطعات یک محصول را از سایر کشورها تامین می‌کنند و این نیازمند وجود ارتباط با سایر کشورهاست.
یکی از وظایف دولت برقراری ارتباط سهل با جهان است؛ در چنین شرایطی برخی از کشورها به فکر احداث دیوار در مرزهای خود افتاده‌اند که در تامین بودجه آن با کنگره با مشکل مواجه هستند، اینها همچنین برای ویزا و علم نیز قایل به مرز و دیوار هستند، درحالی‌که نمی‌دانند تمام پیشرفت‌هایشان در سایه این بوده که دیوار نداشتند. اگر آمریکا رشد و پیشرفت دارد، این پیشرفت با حضور ملیت‌های کشورهای مختلف در این کشور به وجود آمده است و زمانی به مرز علم و دانش و پیشرفت رسیدند که دیوار نداشتند.
هر کشوری اطراف خود دیوار بکشد، بدون تردید رشد و پیشرفت نخواهد کرد، لذا باید بتوانیم با متفکران و دانشمندان کشورهای مختلف و همسایه رابطه نزدیک داشته باشیم. بسیاری از فناوری‌های جدیدی که در داخل کشور ساخته می‌شود، ضمن تامین نیاز داخلی باید صادر شود و این زیربنای دیگری است که دولت باید آن را ایجاد کند و فضای مناسب را برای ارتباط با جهان آماده سازد. امروز کشورمان با فشار و تحریم مواجه است، برخی کشورها می‌دانند که راه کند کردن روند رشد و پیشرفت، تحریم و بستن راه‌هاست؛ البته این کار آنها ضمن ایجاد مشکل انگیزه‌هایی را در داخل کشورمان تقویت می‌کند، تا به خاطر فشار تحریم  قطعه‌ای که وارد می‌کردیم، بتوانیم آن را در داخل کشور تولید کنیم و در این راستا صنعت ما باید جرأت استفاده از محصولات داخلی را داشته باشد.
راه مبارزه با فساد؛ شفافیت و دولت الکترونیک است. دولت الکترونیک باعث می‌شود یک مدیر و ارایه‌دهنده خدمت با مراجعه‌کننده چهره‌به‌چهره نشود. در گرفتن امضاهای طلایی همین چهره‌به‌چهره شدن‌ها فساد و بدبختی می‌آورد. بعضی وقت‌ها ماشین، کار را عادلانه‌تر و دقیق‌تر از انسان انجام می‌دهد. ماشین کمتر اشتباه می‌کند و گاهی وقت‌ها هوش مصنوعی از هوش طبیعی دقیق‌تر است. علم و فناوری در مواقعی می‌تواند نقص‌های احتمالی را برطرف کند و این بسیار مهم است.