اعتراض به صدور بیش از حد مجوز صعود به اورست!

١١‌هزار دلار با احتمال ۵ نفر از هر ١٠٠ نفر

به گزارش شهروندآنلاین؛ سرگرمی گران و خطرناکی که ۵‌درصد احتمال مرگ شما را به دنبال دارد: صعود به قله اورست. با این حال اما این موضوع چیزی از جذابیت‌های صعود به این قله کم نکرده است؛ بلکه در طول سال‌های اخیر تعداد افرادی که خواهان صعود به بلند‌ترین قله روی زمین هستند، بیشتر شده است. آنها باید ١١‌هزار دلار هزینه کنند تا بتوانند مسیر اورست را بپیمایند.
اورست بلندترین قله جهان ۸۸۵۰ متر ارتفاع دارد. امسال به دلیل افزایش تعداد کوهنوردانی که مایل به صعود به اورست بودند، آمار مرگ‌ومیر در این مسیر افزایش یافت. حالا تعداد قربانیان صعود فصل بهار به مرتفع‌ترین قله جهان به ١١ نفر رسیده است.
مقام‌های رسمی دلیل چنین مرگ‌هایی را ضعف و خستگی و شلوغی مسیر صعود به قله می‌دانند.
راهنمایان کوهنوردان گفته‌اند که ازدحام کوهنوردان در آخرین مرحله صعود که «منطقه مرگ» نامیده می‌شود، جدی‌ترین مشکل برای صعود بهاری است. «موراری شرما» یکی از راهنمایان نپالی می‌گوید: «بیشتر کوهنوردانی که بدون کپسول اکسیژن صعود می‌کنند، کسانی هستند که بیشترین آسیب را می‌بینند. آنها بیشتر از ترافیک موجود در راه صعود رنج می‌برند تا از باد یا سرما.»
تصاویری از ازدحام جمعیت در این قله منتشر شده است. یکی از دلایل شلوغی این قله این است که مدت زمان محدودی برای صعود در طول‌ سال وجود دارد که به چند هفته محدود می‌شود. در تصویر منتشرشده صف طولانی‌ای از کوهنوردان را می‌بینید که برای رسیدن به قله کوه موسوم به «منطقه مرگ» تلاش می‌کنند. در این بخش از قله تنفس بسیار مشکل است؛ چراکه غلظت اکسیژن به یک‌سوم حالت طبیعی بر روی زمین می‌رسد و بدن انسان به این ترتیب شروع به ضعف می‌کند و سلول‌ها می‌میرند. بسیاری از افراد در مسیر بازگشت جان خود را از دست می‌دهند.
اغلب مرگ‌ها به یکی از این سه دلیل است: ضعف به خاطر ارتفاع زیاد، پرشدن ریه‌ها از آب به خاطر کمبود اکسیژن و درنهایت تجمع مایع در مغز.
مقامات نپال برای صدور بیش از حد مجوز در فصل بهار برای صعود به اورست مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. گفته می‌شود که نپال ۳۸۱ مجوز صعود بهاری صادر کرده است که هر مجوز ۱۱‌هزار دلار قیمت دارد. صدور بیش از حد مجوز و هوای مناسب چند روز گذشته برای صعود باعث تشدید ترافیک کوهنوردان در اورست شده است.