٨ بند مهم قرارداد ویلموتس

دیگر کم‌کم باید باور کنیم که تیم‌ملی‌مان شکل و شمایل فوتبال بلژیک را به خود بگیرد؛ وقتی سراغ مارک ویلموتس رفته‌ایم، انتظاری جز این هم نباید داشته باشیم. از آنجایی که ما ایرانی‌ها معمولا بدون حاشیه نمی‌توانیم کاری انجام بدهیم، حضور ویلموتس هم حواشی زیادی داشته است. بررسی برخی نکات درباره سرمربی سابق تیم‌ملی بلژیک می‌تواند قابل توجه باشد.

پول ویلموتس را چه کسی می‌دهد؟
تنها دلیل عدم انعقاد قرارداد مباحث مالی بوده است که مهدی تاج روز گذشته درباره آن گفت: «هنوز بحث‌هایی مثل حوزه مالی مانده است و چیزی نیست که در اختیار فدراسیون فوتبال باشد که در یک جلسه رئیس فدراسیون یا هیأت‌رئیسه تصمیم بگیرند این کار را انجام دهند یا خیر.» نکته قابل تأمل اینجاست که مدیران فوتبال از چه طریقی می‌خواهند دستمزد ویلموتس و دستیارانش را در این شرایط سخت اقتصادی پرداخت کنند. تاج بر چه اساس و منطقی اعلام کرده مباحث مالی دست آنها نیست؟ آیا باز هم قرار است فدراسیون به وزارت ورزش و دولت برای پرداخت پاداش و حقوق مربیان خارجی تیم‌ملی فشار بیاورد؟ جالب اینجاست که سفارت ایران در بروکسل بلژیک موضوع پرداخت پول ویلموتس را تکذیب کرده است. پیش از این هم شنیده شده بود پول قرارداد ویلموتس از محل درآمدهای ایران در فیفا به او پرداخت خواهد شد، منتهی هیچ شفاف‌سازی درباره این مسأله انجام نشده است و مهدی تاج باید به جامعه فوتبال توضیح بدهد که چرا چنین حرفی زده و منظورش از باقی‌ماندن بحث‌های مالی چیست؟

فقط ٣ دستیار خارجی
ویلموتس طبق قرارداد تنها می‌تواند از سه دستیار خارجی در کادر فنی تیم‌ملی استفاده کند و فدراسیون به خاطر تجربه همکاری   با کی‌روش در این زمینه سختگیری زیادی داشته است. مانو فررا اسپانیایی، تیری وریانس و هرمان دی لانتشیر بلژیکی دستیاران خارجی ویلموتس هستند. بقیه اعضای کادر ایرانی خواهند بود و توسط فدراسیون به ویلموتس معرفی خواهند شد و تا دوشنبه اسامی کامل اعضای کادر فنی تیم‌ملی اعلام خواهد شد. گفته می‌شود مارکار آقاجانیان یکی از همین نفرات است و طبق اعلام تاج تعداد دستیاران ایرانی افزایش پیدا کرده است. تاج درباره بحث دستیاران سرمربی گفته: «در اواخر سرمربیگری کی‌روش در تیم‌ملی، ۱۰ یا ۱۱ دستیار خارجی در تیم‌ملی بود که در قرارداد با این مربی بلژیکی، تعداد دستیاران به ۲ یا ۳ دستیار کاهش یافته است و مربیان ایرانی اضافه شده‌اند.»

سرمربی جدید تیم‌ملی پروازی نیست، مرخصی‌هایش مشخص است و مالیات نمی‌دهد؛ فدراسیون هم باید امکانات رفاهی مثل خانه، خودرو، موبایل، اینترنت، ‌بلیت هواپیما و… در اختیارش بگذارد

اختصاص خانه، خودرو، اینترنت، موبایل و بلیت هواپیما
فدراسیون فوتبال باید خانه با امکانات کامل، ‌خودرو، اینترنت پرسرعت، ‌تلفن‌همراه، بلیت رفت و برگشت هواپیما درجه بیزینس برای مرخصی و ماموریت‌های ویلموتس درنظر بگیرد. اگر برای شرکت در اجلاس‌های جهانی،‌ مراسم‌هایی که توسط فیفا کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار می‌شود یا حتی ملاقات با لژیونرها ویلموتس بخواهد به خارج از ایران سفر کند،‌ هزینه ایاب و ذهاب و خوراک و اقامت ویلموتس در آن کشورها برعهده فدراسیون فوتبال خواهد بود. درباره سایر آپشن‌های رفاهی و خدماتی این قرارداد هنوز خبری به بیرون درز پیدا نکرده است.


ماجرای پاداش صعود به جام‌جهانی
گفته می‌شود طرفین برای پرداخت ١٠‌درصد از پاداش‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا به‌ویژه برای صعود به جام‌جهانی به ویلموتس و دستیاران خارجی‌اش توافق کرده‌اند اما هنوز مدیران دقیق پاداش‌های نقدی مربی بلژیکی برای پیروزی در مسابقات دوستانه و رسمی مشخص نشده است. طبیعتا غیبت غیرموجه در تمرینات و مسابقات تیم‌ملی و هرگونه رفتار خارج از قرارداد از سوی ویلموتس شامل جریمه نقدی می‌شود. همچنین شنیده شده درصورتی که تیم‌ملی نتواند به جام‌جهانی ٢٠٢٢ قطر صعود کند، قرارداد ویلموتس فسخ خواهد شد.