صلاحیت دبیر، خادم و جدیدی برای انتخابات کشتی تأیید نشده

پای مثلث قدرت فعلا بیرون تشک است!

شهروند| با این‌که دیروز بالاخره طلسم مشخص‌نبودن زمان انتخابات فدراسیون کشتی شکست، اما همچنان پیچیدگی‌هایی در روند برگزاری انتخابات وجود دارد که اعضای مجمع و در کل اهالی کشتی را دچار سردرگمی کرده است.

پایان 9 ماه بلاتکلیفی
روز گذشته وزارت ورزش اعلام کرد که انتخابات فدراسیون کشتی 26 تیرماه برگزار خواهد شد تا دوران سرپرستی در این فدراسیون بعد از 9 ماه به پایان برسد. کشتی بعد از استعفای رسول خادم در ابتدای آبان ماه ‌سال 97 چند ماهی را با سرپرستی حمید بنی‌تمیم به کار خود ادامه داد و در 2 ماه اخیر هم بهروز نعمتی، نماینده مجلس به‌ عنوان سرپرست بی‌طرف برای برگزاری انتخابات وارد این فدراسیون شده است. با این‌که پایان بهار زمان نهایی برگزاری انتخابات اعلام شده بود، بالاخره وزارتخانه با حدود یک ماه تأخیر تصمیم به برگزاری انتخابات گرفت.

کاندیداهای اصلی تأیید نشدند!
با این‌که بیش از 3 ماه از پایان نام‌نویسی نامزدهای ریاست فدراسیون کشتی می‌گذرد، هنوز موضوع تأیید صلاحیت‌ها بحث داغ این روزهای کشتی است. طبق اعلام سرپرست فدراسیون تأیید صلاحیت 9 کاندیدا آمده و برای 3 نفر هنوز جوابی نیامده است! امیررضا خادم، علیرضا دبیر و عباس جدیدی که 3 مدال‌آور المپیکی و چهره‌های نامدار این انتخابات هستند، هنوز صلاحیتشان تأیید نشده؛ اتفاقی که برای همه تعجب‌آور است. از آنجا که این 3 نفر به جز کارنامه پرافتخار ورزشی تا همین چند وقت قبل در سمت‌های رسمی مشغول به کار بودند، همگان از نیامدن تأیید صلاحیت آنها تعجب کرده‌اند. امیررضا خادم تا چند ماه قبل معاون وزیر ورزش بود، علیرضا دبیر که عضو شورای شهر بود، هم‌اکنون هم عضو علی‌البدل این شورا است و عباس جدیدی نیز در عضویت شورای شهر در دوره قبلی بود و بعد از آن هم سمتی نداشته است. از میان کاندیداهای تأییدشده شاید بتوان به افرادی همچون حمید بنی‌تمیم و مجید خدایی اشاره کرد. علیرضا حیدری نیز قبل از این انصراف خود را اعلام کرده بود.

تضمین به لالوویچ؛ دلیل برگزاری انتخابات
در جلسه اخیر رئیس کمیته ملی المپیک ایران با رئیس اتحادیه جهانی کشتی در سوییس، صالحی‌امیری به لالوویچ قول داده که انتخابات در 3 هفته آینده برگزار شود. در همین راستا وزارت ورزش و کمیته المپیک که منتظر رسیدن جواب تأیید صلاحیت همه کاندیداها بودند، مجبور شدند زمان انتخابات را مشخص کنند. از سوی دیگر مسابقات جهانی کشتی در شهریورماه برگزار می‌شود که حساسیت بسیار بالایی برای ایران دارد؛ به همین خاطر وزیر ورزش و رئیس کمیته ملی المپیک تصمیم گرفتند انتخابات قطعا در تاریخ 26 تیر برگزار شود. حالا سوال اصلی اینجاست اگر تا 15 روز آینده هم جوابی بابت استعلام وزارت ورزش از نهادی نظارتی بابت تأیید صلاحیت خادم، دبیر و جدیدی نیامد، آن وقت تکلیف چیست؟ گویا در آیین‌نامه انتخابات فدراسیون‌های ورزشی بندی وجود دارد که وزارت ورزش بعد از مدتی می‌تواند حتی در صورت نرسیدن جواب تأیید صلاحیت‌ها انتخابات را با حضور همه کاندیداها برگزار کند. البته برخی معتقدند که این 3 کاندیدا در صورتی که به تأیید نهادهای نظارتی نرسند، نباید در انتخابات شرکت کنند! این اتفاق تنها می‌تواند به سود حمید بنی‌تمیم رقم بخورد تا او به راحتی در مجمع رأی بیاورد؛ اتفاقی که البته بعید به نظر می‌رسد.