خبر قتل «میترا استاد» همسر شهردار اسبق تهران شوک بزرگی بود، مردم درباره انگیزه این جنایت می‌پرسند

چرا استاد را کشت؟

 

  • ساعت 9:30 بود که صدای شلیک چند گلوله از ساختمان شماره 2701 شنیده شد. خانهای که ساکنان آن تازه چند روزی بود که به آنجا نقل مکان کرده بودند. هیچ یک از ساکنان اطلاعاتی از چند و چون این همسایه جدید نداشتند؛ زن جوان سیوشش سالهای که همراه با پسر سیزده سالهاش در این آپارتمان بزرگ زندگی میکرد اما ظاهرا در هنگام وقوع جنایت هیچکس در خانه نبوده است. 
  • با وجود گمانه زنی های مختلف، متهم اصلی دقایقی قبل از غروب آفتاب روز سه شنبه خودش را به پلیس معرفی کرد. محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران در آخرین لحظات به قتل میترا استاد اعتراف کرد. پیش از این سرهنگ بابک نمک شناس رئیس مرکز اطلاعرسانی پلیس تهران  از متواری بودن نجفی خبر داده بود.
  • پسر 13 ساله که حاصل ازدواج قبلی مقتول بوده است، ضمن اشاره به برخی مشکلات مادرش با ناپدریاش گفته است: «او همیشه مادر مرا کتک میزد. با هم درگیر بودند، همیشه با خودش اسلحه حمل می کرد. اما در زمان حادثه من آنجا نبودم.  وقتی از مدرسه رسیدم با جنازه بیجان و خونآلود مادرم مواجه شدم. یعنی قرار بود که با هم بیرون برویم. اما پول آژانس را نداشتم، آمدم از خانه پول بردارم که دیدم مادرم داخل حمام افتاده است.

 امیر حسین خواجوی | میترا استاد زن 36 ساله شهردار اسبق تهران به قتل رسید.

برج آرمیتا واقع در شهرک غرب تهران جایی بود که این زن به ضرب چندین گلوله از سوی همسرش کشته شد. علت مرگ اصابت گلوله کلت کمری محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران به قلب و دست این زن جوان اعلام شده است. جنایت پیش از ظهر و در داخل حمام رخ داده. تصاویر منتشر شده نشان می دهد که درب ورودی ساختمان به زور باز نشده. از سوی دیگر برخی همسایه ها صدای درگیری و مشاجره لفظی را از محل جنایت شنیده اند و چند نفری هم صدای شلیک شدن چند گلوله را این برای نخستین بار طی چند دهه اخیر است که یکی از چهره‌های شناخته شده سیاسی چنین سرنوشت خونینی را تجربه کرده است. همین هم شد تا تنها دقایقی پس از انتشار این خبر جنجالی، موجی از شایعات در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به راه افتاد که دخالت داشتن محمدعلی نجفی در این حادثه از مهمترین آنها است. موج اخبار تایید نشده در خصوص این جنایت تا بدان جا رسید که برخی از پیدا شدن دستخط شهردار سابق تهران در محل قتل خبر دادند. تا این که در نهایت دقایقی قبل از غروب آفتاب روز سه شنبه محمد شهریاری سرپرست دادسرای جنایی تهران خبر بازداشت نجفی و اقرار به قتل همسرش را منتشر کرد. شهردار سابق تهران درگیری و اختلاف خانوادگی را علت و انگیزه این جنایت اعلام کرده است و اینکه میترا اجازه نمی‌داد با خانواده همسر اولش رفت و آمد کند و به شدت او را تحت فشار گذاشته بود.

این در حالی است که محمدعلی نجفی پس از اقدام به جنایت در یک نامه خود را به عنوان قاتل میترا استاد معرفی و ادعا کرده بود که به دلیل مشکلات خانوادگی دست به این جنایت زده است. ساعت 9:30 بود که صدای شلیک چند گلوله از ساختمان شماره 2701 شنیده شد. خانه‌ای که ساکنان آن تازه چند روزی بود که به آن‌جا نقل مکان کرده بودند. هیچ یک از ساکنان اطلاعاتی از چند و چون این همسایه جدید نداشتند؛ زن جوان سی‌وشش ساله‌ای که همراه با پسر سیزده ساله‌اش در این آپارتمان بزرگ زندگی می‌کرد اما ظاهرا در هنگام وقوع جنایت هیچ‌کس در خانه نبوده است. بنابر اعلام محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی تهران، این حادثه ساعت 9:30 صبح رخ داده است. از این ساعت تا ورود پسر متوفی همراه با دختر شهردار اسبق تهران به داخل خانه که بنا براعلام پلیس اولین افرادی بودند که با پیکر خون‌آلود میترا مواجه شدند، چیزی حدود یک ساعت زمان برده است. بعد هم از طریق تماس با پلیس 110، از کلانتری شهرک غرب به محل حادثه اعزام شدند که با تأیید وقوع قتل تیم جنایی همراه با بازپرس کشیک قتل خودشان را به محل حادثه رساندند.

حوالی ظهر بود که خیابان دادمان تقاطع خوردین حال‌وهوای دیگری داشت. ماشین‌های پلیس یکی پس از دیگری می‌رسیدند و روبه‌روی برج آرمیتا توقف می‌کردند.

همسایه‌ها چه می گفتند؟

به گزارش خبرنگار اعزامی «شهروند» به محل وقوع قتل همسر دوم محمدعلی نجفی و در پیگیری‌های انجام‌شده از همسایگان‌شان در برج آرمیتا یکی از آنها گفت: «این خانم حدودا یک‌ماه است به این ساختمان نقل‌مکان کرده است و حوالی ظهر بود که دخترانم صدای دعوای شدید و ضرب‌وشتم از واحد این خانم را شنیدند. ما در طبقه ششم ساکن هستیم که بعد از سروصدای شدید و درگیری‌ها متوجه به قتل‌رسیدن میترا نجفی شدیم. البته دخترانم صدای شلیک گلوله‌ها را نشنیده بودند و فقط صدای درگیری‌ها در ساختمان پیچیده بود. صدای درگیری این زن و شوهر خیلی بالا بود و همین جلب توجه می‌کرد. البته صدا‌ها واضح نبود این‌که دقیقا تشخیص بدهیم چه جملاتی رد و بدل شده است.

در طول مدتی که این خانم در این برج ساکن بود، حتی یکبار هم نجفی شهردار سابق را ندیده‌ایم که به خانه این زن رفت‌وآمد داشته باشد که متاسفانه ساعتی بعد از به قتل‌رسیدن این زن مطلع شدیم.

محل جنایت جایی در طبقه هفتم این ساختمان بود؛ ساختمان‌های سمت جنوبی برج، همان جایی که تعدادی از همسایه‌ها قبل از رسیدن پلیس یعنی زمان وقوع قتل صدای مشاجره و زد و خورد شنیده بودند. درست مثل خانم رضاپور ساکن طبقه ششم این برج که ساعت 9 صبح از صدای مشاجره همسایه بالایی از خواب پریده بود. این زن در توضیح بیشتر به «شهروند» می‌گوید: «صدا داد و فریاد خیلی زیاد بود؛ به ‌حدی بود که من مجبور شدم پنجره نورگیر را ببندم. ما دقیقا واحد پایینی هستیم؛ سمت جنوب برج. صدا گنگ و مبهم بود اما مشخص بود که مشاجره شدید خانوادگی است. بعد از چند دقیقه هم همه چیز تمام شد. وقتی برای خرید از خانه خارج شدم، تازه فهمیدم که چه اتفاقی افتاده است.»

   نجفی بازداشت شد

با وجود گمانه زنی های مختلف، متهم اصلی دقایقی قبل از غروب آفتاب روز سه شنبه خودش را به پلیس معرفی کرد. محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران در آخرین لحظات به قتل میترا استاد اعتراف کرد. پیش از این سرهنگ بابک نمک شناس رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران  از متواری بودن نجفی خبر داده بود. همزمان و دقایقی قبل از منتشر شدن خبر اعتراف نجفی به قتل همسرش صحبت هایی از سوی پسر 13 ساله مقتول در شبکه های اجتماعی و برخی رسانه ها منتشر شد و سپس از روی سایت اصلی منتشرکننده (روزنامه ایران) حذف شد. در این گفت وگوی کوتاه، پسر مقتول محمدعلی نجفی را به ضرب و شتم مادرش متهم کرد.

مقامات پلیس در گفت و گو با «شهروند» صحبت‌های منتسب به پسر مقتول را تایید کردند پلیس این اظهارات را  مربوط به مدتی قبل از حادثه می داند. این پسر 13 ساله که حاصل ازدواج قبلی مقتول بوده است، ضمن اشاره به برخی مشکلات مادرش با ناپدری‌اش گفته است: «او همیشه مادر مرا کتک می‌زد. با هم درگیر بودند، همیشه با خودش اسلحه حمل می کرد. اما در زمان حادثه من آنجا نبودم.  وقتی از مدرسه رسیدم با جنازه بی‌جان و خون‌آلود مادرم مواجه شدم. یعنی قرار بود که با هم بیرون برویم. اما پول آژانس را نداشتم، آمدم از خانه پول بردارم که دیدم مادرم داخل حمام افتاده است…»

اعتراف به قتل همسر

محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران با مراجعه به پلیس آگاهی و معرفی خود به قتل همسرش اعتراف کرد. شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران در خصوص آخرین اخبار مربوط به جنایت خانوادگی روزگذشته در منطقه سعادت آباد تهران گفت:« لحظاتی قبل محمد علی نجفی به پلیس آگاهی تهران مراجعه کرده و خود را تسلیم مأموران کرد.». وی گفت:« نجفی با اعتراف به قتل همسرش انگیزه خود را از ارتکاب جنایت، اختلافات خانوادگی مطرح کرده است.» سرپرست دادسرای امور جنایی تهران گفت: دست‌نوشته‌ای از جانب نجفی کشف شده است که در آن به ارتکاب جنایت و همچنین علت و انگیزه خود اعتراف کرده است.