وقوع زمین لرزه‌ای 8 برابر قوه‌تر از روز قبل

کالیفرنیا در انتظار سومین لرزش

زمین‌لرزه 7.1 ریشتری جمعه‌شب جنوب کالیفرنیا را لرزاند. این زمین‌لرزه یک روز پس از زمین‌لرزه دیگری با قدرت 6.4 ریشتر صورت گرفت و قوی‌ترین زمین‌لرزه در 20‌سال گذشته به‌شمار می‌آید. لرزه‌شناسان هشدار داده‌اند که باید منتظر لرزش‌های بعدی نیز باشیم.
سازمان زمین‌شناسی آمریکا در گزارشی اعلام کرد که مرکز زمین‌لرزه اخیر در صحرای موهاوی بوده است؛ نزدیک جایی که 36 ساعت پیش از آن در روز پنجشنبه، زمین‌لرزه دیگری به قدرت 6.4 ریشتر به وقوع پیوسته بود. از زمین‌لرزه پنجشنبه، این منطقه درگیر تکان‌ها و لرزه‌هایی بود که یکی از آنها صبح جمعه 5.4 ریشتر قدرت داشت.
جید الکساندر، مدیر بخش مطالعات زمین‌شناسی در کالیفرنیا در مصاحبه‌ای تلفنی به نیویورک‌تایمز گفته است: «مراقب باشید. این زمین‌لرزه‌ها باز هم اتفاق می‌افتد.» خانم الکساندر همچنین متذکر شده است که پس از زمین‌لرزه پنجشنبه، پس‌لرزه‌ها هر پنج دقیقه یک‌بار به وقوع پیوسته‌ است.
زمین‌لرزه‌ای که ساعت 8:20 شب به وقت محلی روی داد، نسبت به زمین‌لرزه پنجشنبه در وسعت بیشتری احساس شد. گزارش‌هایی هم منتشر شده که مردم لاس‌وگاس این زمین‌لرزه را احساس کرده‌اند. در لس‌آنجلس و بخش‌هایی از سن‌برناردینو برق برای مدتی قطع شد، اما پس از زمین‌لرزه دوباره وصل شد.
میک گلیسون، فرماندار شهر کرن در این منطقه، گفته است که برخی از مردم زخمی شده‌اند، اما هیچ مرگی گزارش نشده است. او به سی.ان.ان گفته است که زمین‌لرزه باعث شد تا دست‌کم دو جا آتش‌سوزی واقع شود. یکی از نگرانی‌های اصلی نشت گاز بود، اما به گفته دیوید ویت، سرپرست آتش‌نشانی این منطقه، هیچ ساختمانی فرو نریخته و هیچ گزارشی از نشت منتشر نشده است.
دکتر لوسی جونز، لرزه‌شناس، در زمان زلزله جمعه‌شب با اعلام این‌که این زمین‌لرزه، پس‌لرزه‌هایی هم خواهد داشت، گفت: «به شکل واضحی این یک سیستم پرانرژی است.»
لینا پانچال، مدیر هتل «ایین» در 150 مایلی لس‌آنجلس گفته است که هنگام زمین‌لرزه، مردم به‌سرعت به خارج از هتل هجوم بردند.
او در مورد زمین‌لرزه جمعه و پس‌لرزه‌های آن گفته است: «بسیار بد بود. من ترسیده بودم. من دو فرزند دارم و هیچ‌کس از ما مراقبت نمی‌کند.»
خانم پانچال هنگام وقوع زمین‌لرزه در جای خود نشسته بود، اما گفته است که لرزش به‌حدی شدید بود که نمی‌توانست از جای خود بلند شود: «خیلی قوی بود. من هنوز هم احساس سرگیجه دارم.»
در ساعت 8:21، یعنی یک دقیقه پس از زمین‌لرزه، سازمان آتش‌نشانی لس‌آنجلس در اکانت توییتری خود اعلام هشدار زلزله کرد و نوشت: «خود را برای پس‌لرزه‌ها آماده کنید. وقتی لرزش شروع شد، پناه بگیرید و منتظر باشید تا لرزش به پایان برسد.»
گرچه در لس‌آنجلس مقامات محلی اعلام کردند که مشکل قطعی برق به وجود آمده، اما آنها گفته‌اند که آسیب جدی‌ای به زیرساخت‌ها وارد نشده است.
در سن‌برناردینو اما مقامات آتش‌نشانی اعلام کرده‌اند که زمین‌لرزه جمعه نسبت به زمین‌لرزه روز قبل آن، آسیب‌های بیشتری وارد کرده است. این مقامات گزارش داده‌اند که برخی از خانه‌ها آسیب دیده‌ است، فونداسیون‌های آنها ترک برداشته و برخی از دیوارها نیز فرو ریخته است.
تام هیتون، زلزله‌شناس در موسسه تکنولوژی کالیفرنیا گفته است که زمین‌لرزه جمعه‌شب، ادامه زمین‌لرزه پنجشنبه بوده که در شمال غرب واقع شده است. روز پنجشنبه، گسیختگی گسل حدود 10 تا 15 مایل طول داشته و زمان زمین‌لرزه هم حدود 7 ثانیه بوده است، اما زمین‌لرزه جمعه قوی‌تر بوده و حدود 8 برابر زمین‌لرزه روز قبل از آن، قدرت داشته است.
دکتر هیتون گفته است: «دلم نمی‌خواهد این را بگویم که چنین زمین‌لرزه‌ای دیگر اتفاق نمی‌افتد، اما ممکن است باز هم چنین لرزشی تکرار شود، بلکه حتی اگر متوقف شود، تعجب می‌کنم.»
قوی‌ترین زمین‌لرزه‌ای که در تاریخ کالیفرنیا ثبت شده مربوط به‌ سال 1872 است که قدرتی برابر با 8 ریشتر داشته است.