«کشتن مرغ مقلد» محبوب آمریکایی‌ها

نتایج یک نظرسنجی نشان داد

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که «کشتن مرغ مقلد» نوشته ‌هارپر لی، محبوب‌ترین رمان آمریکایی‌هاست.  براساس این نظرسنجی که توسط موسسه PBS انجام شده است، مشخص شد که مردم این کشور بیشتر به خواندن داستان‌هایی با موضوع نژادپرستی و بی‌عدالتی علاقه دارند.
در این نظرسنجی ۶ماهه بیش از ۴‌میلیون نفر از تمام ایالت‌های آمریکا شرکت داشتند.‌ هارپر لی رمان «کشتن مرغ مقلد» را در ‌سال ١٩۶٠ نوشت اما برای نخستین‌بار در ‌سال ١٩۶٢ منتشر شد. اخیرا نسخه مصوری از این رمان در آمریکا منتشر شده که با استقبال زیادی هم روبه‌رو شده است.
مجموعه داستان‌های هری‌پاتر و مدرسه جادو نوشته جی.‌کی. رولینگ مقام دوم این نظرسنجی را کسب کرده‌اند. در رتبه‌های بعدی این نظرسنجی رمان غرور و تعصب نوشته جین آستن، ارباب حلقه‌ها نوشته جی.آر.آر. تالکین قرار گرفتند. رمان‌ هارپر لی البته از همان زمانی که برای نخستین‌بار در آمریکا منتشر شد؛ یعنی ‌سال ١٩۶٠ تا همین حالا بیشتر از ۴٠‌میلیون نسخه فروش داشته است. نویسنده آن‌هم در ‌سال ١٩۶۴ به دلیل نوشتن این کتاب، جایزه پولیتزر را کسب کرد. رمان «کشتن مرغ مقلد» از زبان دختری به نام اسکات فینچ روایت می‌شود که دختر وکیل سفیدپوستی است که دفاع از جوان سیاه‌پوستی به نام تام رابینسون را برعهده دارد. مردم شهر داستان، مردم خودپسند و نژادپرست معرفی شده‌اند.
در سال‌های گذشته فیلمی به همین نام هم با شرکت گریگوری پک ساخته شد.‌ هارپر لی نویسنده آمریکایی است که در فوریه ٢٠١۶ از دنیا رفت و از دیگر آثار او می‌توان به «برو و دیده‌بانی بگمار» اشاره کرد.