در فصل تابستان بیشتر مراقب فرزندان‌تان باشید (قسمت دوم و پایانی)

گرمای بی‌رحم و این کوچولوهای حساس

به گزارش شهروندآنلاین؛ در فصل تابستان باید از کودکان و نوزادان بیشتر مراقبت شود تا احساس گرمای شدید نکنند و همچنین آب بدنش کم نشود، زیرا کودکان تازه به دنیا آمده توانایی این را ندارند که به شما بگویند که هوا گرم یا سرد است. در این گزارش شما را با بیماری‌های کودکان و راه‌های مراقبت از آنها آشنا می‌کنیم.

گرمازدگی در فصل تابستان و در میان کودکان و نوزادان بسیار شایع است. وقتی دمای بدن کودک افزایش پیدا کند، باعث شکل‌گیری علایمی مانند سردرد، خستگی، تهوع، سرخی پوست، سرگیجه و ادرار کمتر خواهد شد. برای جلوگیری از گرمازدگی می‌توانید به راحتی با نوشاندن آب و مایعات مختلف به کودک مطمئن  شوید که آب بدن کودک تأمین و در نتیجه از گرمازدگی جلوگیری می‌شود.

 اسهال و استفراغ ممکن است با هم یا جدا اتفاق بیفتد که در نتیجه تحریک یا عفونت دستگاه گوارشی است. این مشکل به ‏ویژه اگر با هم و در کودکان یا افراد مسن باشد باعث کاهش آب بدن می‌شود. اهداف شما آرامش خاطر دادن به بیمار، جایگزینی ‏مایعات بدن و در صورت نیاز درخواست کمک پزشکی است. شما نیاز به ظرف، دستمال گرم و مرطوب، آب و سرم خوراکی دارید.‏

فصل تابستان فصل گرماست و روزهایی از آن دمای هوا بسیار بالاست و تحمل گرما نه‌تنها برای بزرگسالان، بلکه برای کودکان نیز بسیار سخت است و بیشتر در معرض انواع بیماری‌ها قرار دارند. این فصل معمولا موقعیتی عالی برای کودکان است، زیرا تمام وقت آنها آزاد است و می‌توانند به راحتی و با شادی زیاد در فضاهای باز و پارک‌ها به بازی و تفریح بپردازند. اما موضوع ناخوشایندی که در مورد این فصل وجود دارد، این است که متاسفانه تابستان هم به نوبه خود طیف وسیعی از ناراحتی‌ها را با خود به همراه دارد. مهم است که شما به‌عنوان والدین کودک، تمام اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید، تا کودک شما دچار بیماری نشود و فرصت مناسب برای تفریح و بازی‌کردن در این فصل را از دست ندهد. در این شرایط باید از کودکان و نوزادان بیشتر مراقبت شود تا احساس گرمای شدید نکنند و همچنین آب بدنش کم نشود، زیرا کودکان تازه به دنیا آمده توانایی این را ندارند که به شما بگویند که هوا گرم یا سرد است. در این گزارش شما را با بیماری‌های کودکان و راه‌های مراقبت از آنها آشنا می‌کنیم.

برخی از بیماری‌های شایع در فصل تابستان 

اگزما یا عرق‌سوز شدن
به خاطر گرما، پوست در برخی از قسمت‌های بدن به خارش می‌افتد؛ علاوه بر این عرق‌کردن باعث بدترشدن این وضع می‌شود. این مشکل ممکن است که خود را با علایمی مانند جوش‌های کوچک روی گردن، صورت، زیر بغل و بدن کودک نشان دهد. لباس کودکان باید گشاد و راحت باشد تا کودک اذیت نشود، همچنین با حمام‌کردن کودک می‌توانید سلامتی فرزندتان را تأمین کنید.

سرخک
سرخک عموما در طول فصل تابستان و در میان کودکان مستعد و حساس به وجود می‌آید. این بیماری توسط یک ویروس ایجاد می‌شود و از طریق هوا و یا تماس فیزیکی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.
علایم این بیماری عبارتند از: به وجود آمدن جوش یا دانه‌هایی ریز روی پوست، تب، سرفه، آبریزش بینی، گلودرد و مشکل در بلعیدن غذا و مایعات. افراد مبتلا اغلب اشتهای خودشان را هم از دست می‌دهند. توصیه می‎شود که واکسن MMR را به کودک ترزیق کنید تا از این طریق از ابتلا به فرم شدید این بیماری جلوگیری شود.
یرقان
یرقان به‌ عنوان هپاتیت نوع A هم شناخته می‌شود و یک بیماری ناشی از آب است که به خاطر خوردن غذا و یا آب آلوده به وجود می‌آید. ویروس هپاتیت کبد را آلوده می‌کند و منجر به بروز طیفی از علایم و مشکلات می‌شود. این نشانه‌ها عبارتند از: زردشدن پوست و چشم‌ها، مدفوع با رنگ روشن، ضعف، از دست‌دادن اشتها و خارش پوست. واکسن هپاتیت نوع A موجود است و می‌توانید با تزریق آن از این بیماری جلوگیری کنید. همچنین توصیه می‌شود که غذاها را سالم نگه‌ دارید و از آب جوشیده یا تصفیه‌شده برای مصرف استفاده کنید.

گرمازدگی و آفتاب‌سوختگی
گرمازدگی در فصل تابستان و در میان کودکان و نوزادان بسیار شایع است. وقتی دمای بدن کودک افزایش پیدا کند، باعث شکل‌گیری علایمی مانند سردرد، خستگی، تهوع، سرخی پوست، سرگیجه و ادرار کمتر خواهد شد. برای جلوگیری از گرمازدگی می‌توانید به راحتی با نوشاندن آب و مایعات مختلف به کودک مطمئن  شوید که آب بدن کودک تأمین و در نتیجه از گرمازدگی جلوگیری می‌شود.
برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی در کودکان از مواجهه با نور مستقیم و شدید خورشید خصوصاً در حد فاصل ساعات ١١ صبح تا ٣ بعدازظهر اجتناب کنید. همچنین استفاده از محافظت‌کننده‌های فیزیکی پوستی مثل سایه‌بان و کلاه برای پیشگیری از آفتاب‌سوختگی به‌خصوص در کودکان توصیه می‌شود. در ارتباط با کودکانی که پوست روشن و سفید دارند با تجویز پزشک استفاده از ضدآفتاب‌هایی با فاکتور محافظتی در برابر نورخورشید (SPF) حدود ١۵ مناسب است.

آبله‌مرغان
این ویروس در زمانی که آب‌وهوا رو به گرمی می‌رود، بسیار فعال می‌شود و توسط هوا پخش می‌شود. علایم این بیماری زخم‌های دردناک بر روی تمام بدن، گلودرد، سردرد و تب است. کودک حداقل یک هفته طول می‌کشد تا بهبود پیدا کند. توصیه می‌شود که بیمار به صورت ایزوله نگهداری شود.  واکسن و داروهایی برای درمان این بیماری وجود دارد اما بهتر است فردی که دچار این بیماری شده است برای مدتی از اعضای خانواده جدا نگهداری شود.

اسهال و استفراغ

‏ اسهال و استفراغ ممکن است با هم یا جدا اتفاق بیفتد که در نتیجه تحریک یا عفونت دستگاه گوارشی است. این مشکل به ‏ویژه اگر با هم و در کودکان یا افراد مسن باشد باعث کاهش آب بدن می‌شود. اهداف شما آرامش خاطر دادن به بیمار، جایگزینی ‏مایعات بدن و در صورت نیاز درخواست کمک پزشکی است. شما نیاز به ظرف، دستمال گرم و مرطوب، آب و سرم خوراکی دارید.‏
راحتی بیمار
‏ به او آرامش خاطر دهید. برای استفراغ یک ظرف به همراه دستمال گرم و مرطوب برای پاک کردن صورت به او بدهید.‏
دادن مایعات
‏ پس از کمتر شدن استفراغ، آب از دست رفته را جایگزین کنید. به او سرم خوراکی‎ ORS ‎یا مایعات فراوان مانند آب یا نوشیدنی‌های بدون گاز در حجم کم و به دفعات بدهید.‏
‏٣- درخواست کمک پزشکی
اگر اسهال و استفراغ ادامه پیدا کرد یا شما نگران بیمار هستید، پیش پزشک بروید.‏

تب

 افزایش دمای بدن به بالاتر از حد طبیعی (٣٧ درجه سانتیگراد) تب نام دارد. تب به‌طور معمولی نشانه عفونت است که در عفونت موضعی مثل آبسه یا عفونت منتشر مانند آبله مرغان بروز می‌کند. اهداف شما کاهش درجه حرارت و در صورت نیاز درخواست کمک پزشکی است. شما نیاز به حوله مرطوب و خنک و نوشیدنی خنک دارید.
١ –  کاهش درجه حرارت
بیمار را در جای خنک و راحت مانند رختخواب قرار دهید. به آرامی روی محل‌های گرم بدن مانند پیشانی، زیر بغل و کشاله ران بیمار حوله خنک و خیس با دمای ۲۹ و ۳۳ درجه سانتیگراد قرار دهید. می‌توانید از دوش آب ولرم نیز استفاده کنید. مراقب باشید بیمار دچار لرز نشود. به مقدار زیاد نوشیدنی خنک و ملایم به او بدهید. برای کاهش تب از استامینوفن استفاده کنید.
۲- درخواست کمک پزشکی
اگر تب بیش از ۲۴ ساعت ادامه یابد، یا به همراه علایم دیگر مانند سردرد، سفتی گردن، گلودرد، دل‌درد و سوزش ادرار باشد بیمار باید به پزشک مراجعه کند.

نکاتی درباره مراقبت از کودکان در تابستان
گرما در راه است و مراقبت از کودکان در این چندماه نیازمند رعایت نکات ساده ولی مهم است. یک بیماری به ظاهر ساده مانند اسهال می‌تواند موجب چند کیلوگرم کاهش وزن کودک شود و زحمات چند ماهه مادر برای رشد کودکش را هدر دهد. البته بیماری‎های ساده گاهی می‌توانند خطرناک هم شوند و جان کودک را تهدید کنند. در این مطلب به نحوه مراقبت از کودک در فصل گرما پرداخته‌ایم. چند نکته مهمی که سلامت کودک را تا پایان فصل گرما تضمین می‌کند، از این قرار است:
١. تغذیه نکته بسیار مهمی برای کودک است. در فصل تابستان غذا به سرعت فاسد می‌شود. بنابراین بهتر است به میزان کم و در یک وعده برای کودک طبخ شود. اگر قصد نگهداری از غذا را دارید، به محض سردشدن ظرف، غذا را به یخچال انتقال دهید.
٢. ظرف نگهداری از غذا باید کوچک، فلزی یا شیشه‌ای، دربسته و ترجیحا گرد باشد و باید در طبقات بالایی یخچال جا داده شود. ظرف‌های گرد هنگام گرم‌کردن و سرد‌شدن گرما و سرما را به میزان مساوی به همه ظرف منتقل می‌کنند.
٣. حداکثر مدت نگهداری از غذا ۴٨ساعت است. بعد از این زمان حتما باید غذا را به فریزر منتقل کنید و در فریزر هم مدت نگهداری غذا تا ١٠روز است. بعد از خروج غذا از فریزر و یخ‌زدایی دیگر نمی‌توان غذا را دوباره به فریزر انتقال داد و باقیمانده غذا باید بیرون ریخته شود.
۴. برای گرم‌کردن غذایی که از فریزر خارج شده‌، از مایکروفر استفاده نکنید. غذا را روی شعله ملایم قرار داده و تمام قسمت‌های ظرف را به مدت ١٠دقیقه حرارت دهید.
۵. از قراردادن مواد غذایی طبخ‌شده، کنار گوشت و مرغ خام خودداری کنید.
۶. موادی که فسادپذیری بالایی دارند را به سرعت داخل یخچال قرار دهید و حتما قبل از مصرف از سالم‌بودن آنها اطمینان حاصل کنید. حتما از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید.
٧. والدین در این فصل بطری آب سرد و گاهی هم یخ‌زده با خود همراه دارند. ظرف یخ باید فلزی یا استیل باشد. بطری‌های آب معدنی نباید داخل فریزر قرار گیرند.
٨. بیماری اسهال در فصل تابستان شیوع زیادی در کودکان دارد. اگر کودک دچار اسهال شد، بهترین راه بالابردن میزان مصرف مایعات در کودک است. درصورتی که اسهال کودک عفونی باشد، علاوه بر مصرف مایعات نیاز به درمان دارویی نیز است.
٩. برای جلوگیری از گرمازدگی، میزان مصرف مایعات کودک را بالا ببرید. کودکانی که شیرخوار هستند، نیازی به مصرف آب ندارند. با افزایش تعداد دفعات شیردهی می‌توان میزان آب بدن کودک را به تعادل رساند.
١٠. برای این‌که مادر متوجه شود میزان مصرف مایعات شیرخوارش کافی است، باید به حجم ادرار او توجه کند. اگر حجم ادرار کاهش پیدا کند، نشانه آن است که آب بدن کودک کاهش یافته است. وجود رسوبات نارنجی روی پوشک کودک هم می‌تواند نشانه‌ای از کم‌آبی بدن باشد. تیره‌شدن بیش از حد ادرار نیز به معنای کمبود آب بدن است. رنگ طبیعی ادرار، زرد کهربایی است.

تشنج در کودکان

کودکان‎ ‎درسنین‎ ۶‎ماهگی‎ ‎تا‎ ‎چهارسالگی‎ ‎مستعد‎ ‎تشنج‎ ‎هستند. ‎دلیل‎ ‎آن‎ ‎دمای‎ ‎بالای‎ ‎بدن‎ ‎‏(تب)،‎ ‎دل‎ ‎درد شدید،‎ ‎ترس‎ ‎و‎ ‎عصبانیت‎ ‎است.‏‎ ‎هر‎ ‎چند‎ ‎تشنج‎ ‎یک‎ ‎زنگ‎ ‎خطر‎ ‎به‎ ‎شمار‎ ‎می‌آید‎ ‎ولی‎ ‎همیشه‎ ‎وضعیت‎ ‎خطرناکی نیست‎ ‎و‎ ‎به‎ ‎ندرت‎ ‎پس‎ ‎از‎ ‎آن‎ ‎عارضه‌ای‎ ‎اتفاق می‌افتد. اهداف شما حمایت کودک از آسیب، پیشگیری از بالاتر رفتن دمای بدن و انتقال فوری به بیمارستان است. شما نیاز به ‏وسیله‌ای نرم مثل حوله و بالش دارید.‏
علایم‎ ‎و‎ ‎نشانه‎ها
صورت‎ ‎برافروخته‎ ‎و‎ ‎عرق‎ ‎کرده
پیشانی‎ ‎بسیارداغ
پشت‎ ‎سفت‎ ‎و‎ ‎خم‎ ‎شده
چشم‌های‎ ‎به‎ ‎بالا‎ ‎چرخیده
حبس‎ ‎تنفس‎ ‎و‎ ‎درنتیجه‎ ‎آبی‎ ‎شدن‎ ‎رنگ‎ ‎صورت
از‎ ‎دست‎ ‎دادن‎ ‎کوتا‎ ‎ه‎ ‎مدت‎ ‎هوشیاری
‏ ١ – حفاظت کردن از کودک
زیر‎ ‎سر‎ ‎و‎ ‎اطراف‎ ‎کودک‎ ‎حوله‎ ‎یا‎ ‎بالش‎ ‎قرار‎ ‎دهید‎ ‎تا‎ ‎از آسیب‎ ‎رسیدن‎ ‎به‎ ‎او‎ ‎هنگام‎ ‎حرکات‎ ‎ناگهانی‎ ‎جلوگیری‎ ‎شود‎.‎
‏٢ – خنک کردن کودک
برای‎ ‎پیشگیری‎ ‎از‎ ‎افزایش‎ ‎دمای‎ ‎بدن،‎ ‎لباس‌های‎ ‎کودک را‎ ‎درآورید‎.‎‏ مطمئن‎ ‎شوید‎ ‎هوای‎ ‎خنک‎ ‎و‎ ‎تازه‎ ‎دراطراف‎ ‎بیمار درجریان‎ ‎است‎.‎
‏٣- پوشاندن با ملافه
با‎ ‎اورژانس‎ ‎تماس‎ ‎بگیرید‎.‎‏ وقتی‎ ‎تشنج‎ ‎تمام‎ ‎شد،‎ ‎کودک‎ ‎را‎ ‎به‎ ‎یک‎ ‎سمت‎ ‎بخوابانید و‎ ‎روی‎ ‎او‎ ‎را‎ ‎با‎ ‎ملافه‎ ‎بپوشانید‎.‎‏ به‎ ‎او‎ ‎آرامش‎ ‎خاطردهید‎.‎‏ علایم‎ ‎حیاتی‎ ‎مانند‎ ‎هوشیاری،‎ ‎تنفس‎ ‎و‎ ‎نبض‎ ‎را‎ ‎تا‎ ‎رسیدن نیروهای‎ ‎کمکی‎ ‎پیوسته‎ ‎ارزیابی‎ ‎و‎ ‎ثبت‎ ‎کنید‎.‎