سفر به استانبول چقدر هزینه دارد؟/ جدول قیمت ها

هزینه سفر معمولی به استانبول برای یک نفر معادل هشت‌ونیم تا ۱۳ میلیون تومان است

همزمان با فروکش کردن تب کرونا و ریز‌ش‌های پی‌درپی ارزش لیر ترکیه، همسایه غربی دوباره به یکی از مقصد‌های مورد توجه ایرانی‌ها برای مسافرت تبدیل شده است. تصور می‌کنید هزینه یک سفر کاملا معمولی و سه روزه به استانبول برای هر نفر الان چقدر تمام می‌شود؟

هزینه یک سفر معمولی و سه‌روزه به استانبول برای هر نفر بین هشت‌ونیم تا ۱۳ میلیون تومان خواهد بود.

این رقم با احتساب بلیت رفت‌وبرگشت تهران–استانبول، هتل سه‌ستاره، وعده‌های غذایی، خرید لباس و بازدید از مراکز تفریحی و … محاسبه شده است. بلیت رفت‌وبرگشت تهران–استانبول طی روز‌های آینده بین پنج تا هشت میلیون تومان فروخته می‌شود.

اقامت در هتل‌های سه‌ستاره استانبول از یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تومان تا دو میلیون و ۳۰۰هزار تومان هزینه دارد و به این خرج‌ها می‌توانیم یک‌میلیون و ۵۰۰هزار تومان برای خرید لباس و بلیت پارک‌آبی یا دیگر مراکز تفریحی اضافه کنیم.

با فروکش کردن کرونا و بالا رفتن اشتیاق ایرانی‌ها برای مسافرت بازار تور‌های گردشگری هم حسابی داغ شده و الان می‌شود ارزان‌ترین تور سه‌روزه به استانبول را با قیمت 6میلیون و ۷۰۰هزار تومان رزرو کرد. البته تور سه روزه و ۵۰میلیون تومانی هم وجود دارد.

سقوط ارزش لیر ترکیه

به گزارش فرارو، قیمت لیر ترکیه درست یک هفته پیش به کمترین سطحش در تاریخ رسید. آن روز صرافی‌های ترکیه هر اسکناس دلار را با قیمت ۱۶.۴ لیر می‌فروختند و در کشور خودمان ارزش این اسکناس به هزار و ۶۸۰ تومان رسیده بود.

البته الان اوضاع برای لیر ترکیه نسبت به هفته قبل خیلی بهتر شده و قیمتش در تهران از دو هزار و ۶۰۰ تومان عبور کرده است، ولی دو موضوع را نباید فراموش کنیم. اولا قیمت دو هزار و ۶۰۰ تومانی لیر نسبت به همین یک سال قبل حدود هزار تومان پایین آمده. دوما از ابتدای سال تا پایان آذر که دلار ۲۰درصد، درهم ۱۹درصد و یورو و پوند ۱۴درصد رشد قیمت داشتند، ارزش لیر ترکیه ریزش ۳۰درصدی را تجربه کرده است.

دلایل افت قیمت لیر به موضوع ما ربطی ندارد، اما همزمان با کاهش ارزش این اسکناس بسیاری از ایرانی‌ها ترکیه را به‌عنوان مقصد سفرشان انتخاب می‌کنند.

قیمت بلیت پرواز به استانبول

ارزان‌ترین بلیت یک‌طرفه به مقصد استانبول دو میلیون و ۶۵۰هزار تومان قیمت دارد. بلیتی که از سوی ایران‌ ایرتور برای روز جمعه سوم دی در نظر گرفته شده است. بلیت یک‌طرفه برای استانبول در هواپیمایی قشم‌ایر بین دو میلیون و ۹۷۰ هزار تومان تا سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. همچنین ماهان‌ایر بلیت یک‌طرفه برای استانبول را چهارمیلیون و ۶۹۰ هزار تومان می‌فروشد، اما اگر سراغ قیمت بلیت پرواز‌های خارجی برویم ممکن است برای پرواز تهران–استانبول با رقم ۷۸میلیون تومان هم روبه‌رو شویم!

پرواز روز جمعه سوم دی ۱۴۰۰ فلای‌دوبی از فرودگاه امام خمینی به مقصد استانبول دقیقا با همین قیمت فروخته می‌شود. البته این پرواز یک توقف در فرودگاه دوبی خواهد داشت. همین بلیت را هواپیمایی قطر با دو نرخ ۲۵ و ۲۶میلیون تومان در دو ساعت مختلف می‌فروشد.

بلیت رفت‌وبرگشت تهران–استانبول در هواپیمایی قشم‌ایر از پنج‌میلیون و ۲۰۰هزار تومان شروع می‌شود و پرواز‌های چارتر 6میلیون و ۵۰۰هزار تومان قیمت دارند.  تاریخ رفت روز پنجشنبه دوم دی است و تاریخ برگشت، سه روز بعد یعنی یکشنبه پنجم دی خواهد بود.

در هواپیمایی ایرا‌ن‌ایرتور بلیت رفت و برگشت تهران–استانبول را بین پنج‌میلیون و ۴۰۰هزار تومان تا 6میلیون و ۷۰۰هزار تومان می‌فروشند و نرخ بلیت رفت و برگشت تهران–استانبول در هواپیمایی ماهان بین هفت‌میلیون و ۱۰۰هزار تومان تا هشت‌میلیون و ۱۰۰هزار تومان است. بین پرواز‌های خارجی هم بلیت رفت‌وبرگشت تهران–استانبول برای تاریخ‌های سوم و ششم دی بین ۱۲ تا ۱۹میلیون تومان خواهد بود.

قیمت هتل‌ها و اقامتگاه‌ها در استانبول

هزینه سه شب اقامت در استانبول برای هر نفر حداقل ۵۰۰هزار تومان است. این رقم برای اقامتگاه‌های بدون ستاره محسوب می‌شود و برای رزرو اتاق یک‌نفره در هتل یا هاستل‌های دو‌ ستاره باید دست‌کم یک‌میلیون تومان و نهایتا دو میلیون و ۱۰۰هزار تومان کنار گذاشت.

حالا اگر شخصی بخواهد در هتل‌های نسبتا معمولی سه‌ ستاره، سفر سه روزه خود را بگذارند، باید بین یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تومان تا دومیلیون و ۳۰۰هزار تومان خرج کند و هزینه سه‌ شب اقامت در هتل‌های پنج ستاره استانبول هم از دو میلیون و ۳۰۰هزار تومان شروع می‌شود و تا رقم شگفت‌انگیز ۶۹میلیون تومان ادامه پیدا می‌کند.

اجازه بدهید خیلی دقیق‌تر قیمت برخی از هتل‌های معروف استانبول را زیر نظر بگیریم. نزدیک میدان تقسیم، هتل هیلتون چهار ستاره، اتاق یک نفره را برای سه شب سه‌میلیون و ۶۰۰هزار تومان قیمت گذاشته است. همان حوالی هتل دیوان، قیمت سه شب اقامت در اتاق یک نفره را چهارمیلیون و ۱۰۰هزار تومان قرار داده است. همچنین هزینه سه شب اقامت در هتل فورسیزن که یکی از هتل‌های پنج ستاره و نزدیک دریا به‌شمار می‌رود، برای سه شب حدود ۴۳میلیون تومان است.

قیمت تور‌های گردشگری

ارزان‌ترین تور سه‌ روزه به استانبول در روز‌های پیش‌رو برای یک نفر از 6میلیون و ۷۰۰هزار تومان شروع می‌شود. در این تور به هتل رایدار می‌روید و صبحانه هم دارید. خدمات این تور شامل یک وعده غذایی، خرید نیمروزی به همراه لیدر فارسی‌زبان، بیمه مسافرتی و تست کرونا ۱۵۰ لیری است. مسیر رفت‌وبرگشت هم از طریق هواپیمایی ایران‌ایر طی می‌شود. قسمت بد ماجرا، شرایط کنسلی این تور است. چون در صورت کنسلی هیچ درصدی از پول‌تان را پس نمی‌دهند.

اگر با ۱۰میلیون تومان دنبال تور سه روزه استانبول باشیم، چی؟ با ۱۰میلیون تومان امکان اقامت در هتل‌های چهار ستاره را پیدا می‌کنید. پروازتان هم با هواپیمایی ماهان خواهد بود. در روز‌های پیش‌رو هزینه گران‌ترین تور سه روزه به مقصد استانبول به حدود ۵۰میلیون تومان رسیده است. در این تور راهی هتل پنج‌ستاره ریتزکارلتون می‌شوید و سفر برگشت‌تان هم با هواپیمایی ماهان است.

برخی از سایت‌هایی که کارشان ارایه تور‌های گردشگری محسوب می‌شود، محبوب‌ترین هتل‌های ایرانی‌ها را در استانبول مشخص کرده‌اند. تور سه‌ روزه استانبول با قیمت ۱۶میلیون تومان محبوب‌ترین تور ایرانی‌ها در روز‌های اخیر بوده است. در این تور شما را به هتل تقسیم می‌برند و پرواز رفت و برگشت از طریق هواپیمایی ایران‌ایر است. بیمه مسافرتی، تست کرونای ۱۲۰ لیری، تورلیدر فارسی‌زبان و یک گشت خرید نیمروزی رایگان به همراه یک وعده غذایی هم از دیگر نکات این تور محسوب می‌شود.

هزینه خوراک، تفریح‌ و خرید لباس در استانبول

هزینه یک وعده غذای ارزان‌قیمت در استانبول از ۱۵ لیر شروع می‌شود و تا ۳۰ لیر ادامه پیدا می‌کند. مثل کوفته ترکی که به پول خودمان بین ۳۵ تا ۷۰هزار تومان ارزش دارد. اگر بخواهیم در رستوران‌های معمولی استانبول غذا بخوریم، احتمالا ۶۰ لیر باید پرداخت کنیم. چیزی حدود ۱۵۰هزار تومان.

درباره قیمت گران‌ترین غذا‌های استانبول -یا اصلا هر جای دیگری- نمی‌شود با اطمینان صحبت کرد، اما مثلا در منوی رستوران نیکول استانبول غذا‌های ۶۰۰ لیری به‌ چشم می‌خورد که با یک ضرب و تقسیم ساده ارزش آن معادل یک‌میلیون و ۵۰۰هزار تومان است.

هزینه بازدید از کاخ طوپقاپو ۶۰ لیر است. این ۶۰ لیر -۱۵۰ هزار تومان- را برای بازدید از محل اداره امپراتوری عثمانی می‌پردازید و بلیت پارک آبی آکوامارین هم تقریبا با همین قیمت فروخته می‌شود. بازدید از باسلیکا سیترن که یک آب‌انبار ساخته شده در هزار و ۵۰۰ سال پیش محسوب می‌شود، ۵۰هزار تومان است و استفاده از حمام ترکی هم بین ۷۰۰هزار تومان تا دو میلیون تومان هزینه دارد.

در مراکز خرید اوت لت ترکیه که محصولات ارزان‌قیمتی دارند، شلوار جین را با ۵۰ تا ۷۰ لیر یعنی ۱۲۵هزار تومان تا ۱۷۵ هزار تومان می‌توانید تهیه کنید. یک لباس ساده و معمولی زنانه بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ لیر -۳۰۰ تا ۳۷۵ هزار تومان- ارزش دارد. همچنین خرید از برند معروفی مثل لاکست در استانبول می‌تواند یک‌میلیون و ۴۰۰هزار تومان تمام شود.

مجموع هزینه‌ها برای سفر به استانبول

هزینه سفر معمولی به استانبول برای یک نفر الان معادل هشت‌ونیم تا ۱۳میلیون تومان است، اما اینکه چطور به این رقم رسیدیم را باید خلاصه‌وار مرور کنیم. برای بلیت رفت‌وبرگشت تهران–استانبول از هواپیمایی‌های داخلی باید پنج‌میلیون و ۲۰۰هزار تومان تا هشت میلیون و ۱۰۰هزار تومان کنار بگذاریم. هزینه سه‌ شب اقامت در یک هتل معمولی و سه‌ ستاره به‌همراه صبحانه در استانبول بین یک‌میلیون و ۲۰۰ تا دو میلیون و ۳۰۰هزار تومان است.

خوردن یک وعده غذای معمولی بین ۹۰ تا ۱۷۵هزار تومان هزینه دارد و به‌ این ترتیب با احتساب 6 وعده غذایی در سه روز، بین ۵۰۰هزار تومان تا یک میلیون تومان فقط برای غذا خرج می‌شود. اگر بخواهیم در مدت اقامت سه روزه در استانبول در برنامه‌هایمان بازدید از یک مرکز تفریحی یا پارک‌آبی هم داشته باشیم، چیزی حدود ۱۵۰هزار تومان به هزینه‌ها اضافه می‌شود و خرید یک پیراهن از برند لاکست هم یک‌میلیون و ۴۰۰هزار تومان آب می‌خورد.

 هزینه‌های سفر سه‌ روزه به استانبول

بلیت رفت‌‌وبرگشت هواپیما ۵.۲ تا ۸.۱میلیون تومان
هتل سه‌ ستاره با صبحانه ۱.۲ تا ۲.۳میلیون تومان
هزینه غذا طی سه روز ۵۰۰هزار تومان تا یک‌میلیون تومان
بلیت پارک‌آبی یا بازدید از مراکز تفریحی ۱۷۵هزار تومان
خرید پیراهن از برند لاکست ۱.۴میلیون تومان
جمع هزینه‌ها ۸.۴۷۵ میلیون تومان تا ۱۲.۹۷۵ میلیون تومان
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.