پاسخ ایران به انگلیس در مورد موشک‌های بالستیک

سعید خطیب‌زاده: نه از کسی اجازه می‌گیریم و نه در موردش مذاکره می‌کنیم

انگلیسی‌ها بهتر از هرطرف دیگری می‌دانند که برنامه موشکی ایران است به هیچ‌وجه با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و مفاد آن ارتباطی ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سخنانی نسبت به موضع‌گیری مداخله‌جویانه وزیر امور خارجه انگلیس درباره توانمندی دفاعی کشورمان واکنش نشان داد.

به گزارش ایرنا از وزارت امور خارجه، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن رد موضع‌گیری مداخله‌جویانه وزارت امور خارجه انگلیس در مورد توانمندی دفاعی کشورمان اظهار کرد: «جمهوری اسلامی ایران در چارچوب قوانین و مقررات بین‌المللی و مطابق نیازهای دفاعی خود عمل می‌کند و لذا نه‌تنها اینگونه موضع‌گیری‌ها و اظهارات، مداخله در امور داخلی ایران به‌حساب می‌آید بلکه حاکی از ادامه سیاست یک بام و دو هوای لندن است. این کشور در حالی که در یک رقابت بی‌پایان برای فروش مخرب‌ترین سلاح‌ها به منطقه غرب آسیا و دیگر مناطق بحران‌زده جهان است و بدون توجه به مقررات عدم‌اشاعه پیمان‌های نظامی مانند اوکاس را منعقد می‌کند، در همان حال در مورد تمرین‌های نظامی معمول ایران اظهار نگرانی می‌کند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: «برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به گواه هزاران ساعت بازرسی و گزارش‌های متعدد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تماما صلح‌آمیز بوده  و ایران هیچ برنامه‌ای برای مصارف نظامی انرژی هسته‌ای نداشته و ندارد که بخواهد برنامه موشکی خود را برای آن طراحی کند. انگلیسی‌ها بهتر از هرطرف دیگری می‌دانند که برنامه موشکی ایران به هیچ‌وجه با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و مفاد آن ارتباطی ندارد.»

او افزود: «این بریتانیاست که با تفسیر به‌رأی قطعنامه ۲۲۳۱ عملا مفاد آن‌را نقض می‌کند.»

خطیب‌زاده با محکوم کردن تلاش مقامات بریتانیایی برای القای تهدید ایران در منطقه گفت آنچه به بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه دامن زده و از جمله فاجعه انسانی در یمن را بوجود آورده، اشتهای سیری‌ناپذیر بریتانیا و سایر کشورهای اروپایی به فروش حجیم تسلیحات پیشرفته به برخی کشورهای منطقه، آن‌هم با آگاهی کامل از نقض حقوق بین‌الملل بویژه حقوق بشردوستانه در کاربرد این تسلیحات، است. لذا آنها هستند که در پیشگاه مردم مظلوم منطقه و جامعه بین‌المللی بایستی در قبال افزایش بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه پاسخگو و مسئول باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران برای برنامه دفاعی خود نه از کسی اجازه می‌گیرد و نه در مورد آن مذاکره می‌کند.»

وزارت امور خارجه انگلیس در بیانیه‌ای پرتاب موشک‌های بالستیک ایران در رزمایش پیامبر اعظم(ص) را محکوم کرد.

مرحله نهایی رزمایش مشترک پیامبر اعظم(ص) ۱۷ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جمعه ۳ دی ۱۴۰۰ برگزار شد.

این مرحله از رزمایش با شلیک همزمان ۱۶ فروند موشک بردبلند، میان‌برد و کوتاه‌برد نیروی هوافضای سپاه به سمت اهداف از پیش تعیین‌شده انجام شد.

در این مرحله از رزمایش موشک‌های عماد، قدر، سجیل، زلزال، دزفول و ذوالفقار مواضع حساس شبیه‌سازی‌شده دشمن را با دقت صددرصدی مورد اصابت قرار داده و منهدم کردند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.