قطعی گاز و برق در راه است

کل تولید گاز کشور به روزانه ۸۵۰ میلیون مترمکعب در ابتدای دی‌ماه رسید

در اغلب نقاط کشور در پی کاهش دما، مصرف گاز افزایش یافته که احتمال قطعی گاز و برق را بیشتر کرده است

افزایش مصرف گاز باعث شده است تا کل تولید گاز کشور از روزانه ۷۰۰ میلیون مترمکعب در مهرماه به روزانه ۸۵۰ میلیون مترمکعب در ابتدای دی‌ماه برسد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سامانه بارشی حدود یک هفته است که وارد کشور شده است. این سامانه در برخی مناطق، عبورومرور از جاده‎‌ها را با مشکل همراه کرده است.

در این رابطه جولایی، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز، گفت: «میزان مصرف در بخش خانگی حدود ۵۶۰ تا ۵۷۰ میلیون مترمکعب است که ۷۰ درصد تولیدات گاز را به‌خود اختصاص داده است.»

او ادامه داد: «در حال حاضر تولید در حداکثر مقدار، ممکن است و بیشترین میزان تولید را از ابتدای سال تا به الان تجربه کرده‌ایم.»

چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز گفت: «۲۲ میلیون مترمکعب از میادین ذخیره‌سازی شده از جمله سراجه و شوریجه برداشت گاز داشته‌ایم که به شبکه گازرسانی ارسال شده است.»

به گفته این مقام مسئول اگر مصرف گاز افزایش پیدا کند و سوخت مایع نیروگا‌ه‌ها کاهش پیدا کند، احتمال خارج شدن این نیروگاه‌ها از مدار تولید وجود دارد.

بر این اساس در اغلب نقاط کشور در پی کاهش دما، مصرف گاز افزایش یافته است.

فلاحتیان، معاون برنامه‌ریزی وزارت نفت در خصوص میزان مصرف گفت: «شدت مصرف نسبت به کشور‌های صنعتی بیشتر شده است؛ یعنی، به‌ازای هر واحد تولید و هر مترمربع زیر بنای ساختمان‌ها مصرف انرژی بسیار زیادتری در حال انجام است.»

نور موسوی، مدیر امور گازرسانی شرکت ملی گاز گفت: «مشترکانی که در ۳ پله اول تعرفه‌ها قرار بگیرند، میزان مصرف آنها عادی و متعارف تشخیص داده می‌شود و هیچ افزایشی در نرخ گاز، بهای این ۳ پله رخ نمی‌دهد، اما در خصوص پله‌های بالاتر به تناسب هر پله ۴۰ درصد نسبت به پله قبل اضافه شده است.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.