قیمت بنزین آزاد می‌شود؟/ توضیح عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس

یک عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی گفت: تغییر نحوه اختصاص سهمیه بنزین و دادن آن به افراد به معنی آزادسازی قیمت بنزین نیست، این روش اثر تورمی نخواهد داشت.

به گزارش ایسنا، جعفر قادری اظهار کرد: «سال گذشته در زمان بررسی لایحه بودجه پیشنهادی در کمیسیون تلفیق در همین رابطه مطرح شد که رأی نیاورد و در صحن مجلس هم مطرح شد و رأی نیاورد، شاکله آن این بود که به جای دادن سهمیه بنزین به خودروها، آن را به افراد بدهیم، یعنی از ۸۵ تا ۹۰میلیون لیتر بنزین توزیعی در روز، سهم خودروهای عمومی را کنار بگذاریم و مابقی را بین ۸۵میلیون نفر جمعیت توزیع کنیم و به افراد سهمیه بدهیم یعنی مثلا به‌ازای هر کدملی ۲۰ لیتر بنزین بدهیم.»

او افزود: «در این مدل اگر فرد خودش بخواهد از سهمیه بنزینش استفاده کند، قیمت آن ۱۵۰۰ تومان است، اما کسی که خودرو ندارد یا خودرو دارد و می‌خواهد از حمل‌ونقل عمومی استفاده کند، می‌تواند آن را با قیمتی که بخواهد بفروشد. بنزین آزاد هم لیتری ۳هزار تومان عرضه خواهد شد. بنابراین کسی که بنزین مازاد دارد می‌تواند آن را زیر 3هزار تومان به فروش برساند و در عمل قیمت بنزین در بازار از ۳هزار تومان بیشتر نمی‌شود.»

نماینده مردم شیراز در مجلس ادامه داد: «این روش از نظر توزیعی به خانوارهایی که خودرو ندارند کمک می‌کند که از بنزین یارانه‌ای استفاده کنند، ضمن اینکه افراد به استفاده از خودروهای شخصی و استفاده بیشتر از حمل‌ونقل عمومی تشویق می‌شوند و حجم تردد و آلودگی نیز کاهش می‌یابد و از نظر عدالت اجتماعی هم به نفع خانوارهایی است که خودرو ندارند.»

این عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس درباره تاثیر این روش بر ایجاد تورم نیز گفت: «قیمت بنزین قرار نیست بالا برود، همان سهمیه ۱۵۰۰ تومان و آزاد ۳هزار تومان خواهد بود. پس قیمت تغییر نمی‌کند، اما پیش از این سهمیه به خودرو تعلق می‌گرفت و حالا به فرد بنزین تعلق می‌گیرد؛ یعنی اگر من خانواده پنج نفره داشته باشم ١٠٠ لیتر بنزین در ماه به خانواده من تعلق می‌گیرد و کسی اگر دو، سه یا ده تا خودرو هم داشته باشد یا خودرو نداشته باشد باز به‌ازای اعضای خانواده‌اش به او بنزین تعلق می‌گیرد. اگر هم بخواهند بنزین آزاد خریداری کنند همان قیمت 3هزار تومان است.»

قادری تاکید کرد: «با توجه به اینکه در این روش سهمیه تاکسی‌ها، وانت بارها و حمل‌ونقل عمومی مثل سابق خواهد بود و قیمت برای  آنها تغییر نمی‌کند، چون برای حمل‌ونقل بار و مسافر تغییر قیمت نداریم، پس از آثار تورمی هم نخواهد داشت. فقط یک اثر توزیعی دارد.»

او همچنین اضافه کرد: «الان استدلال می‌شود که یکی از ایرادات و اشکالات توزیع بنزین یارانه‌ای این است که به خودرو سهمیه می‌دهند و کسی که خودروی بیشتری دارد یارانه بیشتری هم می‌گیرد و کسی که خودرو ندارد بنزین یارانه‌ای به او تعلق نمی‌گیرد.»

به گفته این نماینده مجلس نام این روش آزادسازی قیمت نیست: «قیمت بنا نیست تغییر کند. قیمت بنزین یارانه‌ای همان ١۵٠٠ تومان و آزاد هم ۳هزار تومان خواهد بود. در بازار حتی از این مبلغ پایین‌تر می‌آید، چراکه وقتی بنزین در پمپ بنزین به قیمت ۳هزار تومان عرضه شود، پس کسی بخواهد آن را عرضه کند باید زیر ۳هزار تومان بفروشند.»

قادری در پایان گفت: «دولت در حال حاضر در حال انجام یک کار آزمایشی در کیش و قشم است تا آثار و پیامدهای آن را بررسی کند و نتایج را ارزیابی می‌کند که ببیند می‌تواند آن را تعمیم دهد یا نه. سال گذشته خود من مخالف این طرح بودم و معتقد بودم می‌تواند پخته شود، اما امسال دولت کار تجربی و آزمایشی می‌کند تا در این شرایط ایرادات و اشکالات آن مشخص شود و دولت می‌تواند به نتیجه برسد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.