روایت رئیس کل اسبق بانک مرکزی از نوسانات دلار: اقتصادی نیست، روانی و سیاسی است

در گفت‌وگوی تازه منتشرشده از رئیس کل اسبق بانک مرکزی، نکاتی مشاهده می‌شود که حکایت از لگام‌خوردن بازار ارز و نوسانات سیاسی و دلالی دارد.

محمود بهمنی، رئیس کل اسبق بانک مرکزی درباره نوسانات قیمت ارز در هفته‌های گذشته گفت: «عده‌ای در کشور می‌خواهند نوسانات بازار ارز را به برجام و مذاکرات وین گره بزنند. به همین دلیل تا اخباری از مذاکرات هسته‌ای منتشر ‌می‌شود، بازار ارز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.»

او ادامه داد: «در ماه‌های گذشته صادرات غیرنفتی و فروش نفت افزایش یافته و بر این اساس، با برگشت ارز حاصل از صادرات این محصولات، نباید قیمت ارز افزایش یابد. معتقدم افزایش قیمت ارز در هفته‌های گذشته متاثر از متغیرهای اقتصادی نبوده و بیشتر منشأ روانی و سیاسی دارد.»

رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: «دلیل نوسانات در بازار ارز به کیفیت عرضه و تقاضا بستگی دارد. اگر بتوانیم ارز مورد نیاز واردکنندگان و سایر مصارف واقعی را تامین کنیم، بازار ارز قابل کنترل خواهد بود و نرخ ارز کاهش می‌یابد. زیرا در این صورت، متقاضیان ارز کمتر به بازار آزاد برای تامین ارز مورد نیازشان مراجعه خواهند کرد. گاهی افراد برای خرید تنها ۱۰۰۰ دلار به بازار آزاد مراجعه می‌کنند و همین ارقام خرد نیز باعث تاثیرگذاری بر بازار ارز خواهد شد.»

به گزارش خبرآنلاین، بهمنی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به اهمیت نقش بانک مرکزی در کنترل بازار ارز افزود: «فارغ از اتفاقات مقطعی سیاسی، بازار ارز قابل کنترل و هدایت است. بانک مرکزی با ایفای نقش خود می‌تواند با اتخاذ سیاست‌های منطقی و راهگشا، ارز مورد نیاز تقاضای واقعی را شناسایی، تامین و آرامش را به بازار برگرداند.»

او در پایان گفت: «بعضی از مسئولان بانک مرکزی شرایط تحریم در سنوات گذشته را به خوبی درک نکرده و از تجربه کافی برخوردار نیستند. استفاده از تجربه‌های گذشته در مواجهه با تحریم‌ها می‌تواند کنترل بازار ارز را تسهیل کند. در گذشته با توجه به افزایش تحریم‌ها، قیمت ارز افزایش یافت. اما با مدیریت بانک مرکزی و تامین ارز مورد نیاز بازار، از جهش‌های شدید قیمت ارز جلوگیری شد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.