تاکید مخبر بر استخدام و اشتغال معلولان در دستگاه‌های دولتی

اولین جلسه کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در دولت سیزدهم برگزار شد

کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری تشکیل جلسه داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری، دکتر محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهوری در اولین جلسه این کمیته در دولت سیزدهم اجرای قانون حمایت از معلولان را به دلیل سروکار داشتن با جان و کرامت انسان‌ها از جمله اولویت‌های این دولت خواند و با تاکید بر جدیت همه دستگاه‌های متولی برای حل مشکلات معلولان، از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست با رصد مداوم تکالیف دستگاه‌های ذی‌ربط، روند اجرای این قانون را به صورت دوره‌ای به مسئولان و مردم گزارش دهد.

معاون اول رئیس‌جمهوری با تاکید بر ضرورت توانمندسازی معلولان خاطرنشان کرد: «باید با افزایش توانمندی‌های جامعه معلولان و ظهور و بروز استعدادهای آنها، این قشر از جامعه را به جامعه‌ای مولد برای حل مشکلات کشور و اداره زندگی خودشان تبدیل کرد.»

در این جلسه دکتر مخبر رعایت مفاد قانون مبنی بر استخدام و اشتغال معلولان را اصلی مهم و اساسی خواند و از مسئولان ذیرب‌ط خواست فراتر از فرآیند استخدام در دستگاه‌های دولتی، زمینه اشتغال افراد دارای معلولیت در بخش‌های مختلف جامعه را با توجه به زیرساخت‌های جدید در حوزه فناوری‌های ارتباطی و تعاملی فراهم آورند.

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه برای حل مشکلات معلولان باید از ظرفیت‌های همه بخش‌ها اعم از دولت، مجلس، قوه قضائیه و همه نهادهای انقلابی استفاده کرد؛ مسکن و مناسب‌سازی اماکن و فضاهای عمومی را از جمله مشکلات مهم این قشر از جامعه خواند و بر ضرورت رفع کمبودهای موجود در این دو حوزه با رعایت اولویت‌بندی در میان معلولان تاکید کرد.

ضرورت توجه به پیشگیری از معلولیت‌های مختلف در جامعه، اهتمام بیشتر دستگاه‌های فرهنگی به ویژه صداوسیما، فعال‌ترکردن جامعه خیرین و زمینه‌سازی برای بهره‌برداری از تکنولوژی‌های در خدمت معلولان از جمله موارد دیگری بود که توسط معاون اول رئیس‌جمهوری مورد توجه قرار گرفت.

دکتر محمد مخبر همچنین در این جلسه از آمادگی خود برای برقراری جلسات این کمیته فراتر از میزان پیش‌بینی‌شده در قانون خبر داد و تاکید کرد برای حل مشکلات جامعه معلولان از همه ظرفیت‌های قانونی و اجرایی موجود استفاده خواهد شد.

گفتنی است در ابتدای این جلسه قادری، رئیس سازمان بهزیستی به عنوان مسئول دبیرخانه کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان گزارشی از وضعیت اجرای قانون و انجام تکالیف توسط دستگاه‌های مختلف ارایه داد.

عدم‌رعایت سهمیه استخدام معلولان، عدم‌مناسب‌سازی اماکن، مسائل حمل‌ونقل، مشکلات بیمه‌ای، درمانی و توانبخشی، عدم‌پاسخگویی دستگاه‌های اجرایی، کمبود اعتبارات و معارضت برخی قوانین از جمله موارد ارایه‌شده در این گزارش بود.

در این جلسه که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزیر راه‌وشهرسازی، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و جمعی از مسئولان سایر دستگاه‌های عضو کمیته حضور داشتند، تعدادی از نمایندگان جامعه معلولان درباره مشکلات افراد دارای معلولیت و روند نامطلوب اجرای قانون جامع حمایت از معلولان در سال‌های گذشته نظرات خود را بیان و پیشنهاداتی ارایه دادند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.