نیاز به این همه هیجان افراطی نیست/ واکنش تندِ کانون کارگردانان به بازبینی مجدد فیلم‌های دارای پروانه نمایش

شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران با انتقاد از ممیزی فیلم‌های مجوزدار، ابراز امیدواری کرد که اولین جشنواره فجر دولت جدید فرصتی برای توقیف فیلم‌های سینمایی نشود

به‌دنبال حاشیه‌هایی که برای برخی فیلم‌های سینمایی ازجمله «چپ راست» که در آستانه اکران با سانسور جدید مواجه شد و حذف فیلم حمید نعمت‌الله از جشنواره فجر شورای کانون کارگردانان سینمای ایران بیانیه‌ای را صادر کرد که متن آن به شرح زیر است:

«بعد از گذشت دو سال سخت کرونایی، دلخوش بودیم به رونق نسبی اکران سینماها و بازگشت مردم به سالن‌های سینما که مقدمه تولید بیشتر در حوزه سینما خواهد شد ولی دو خبر ناخوشایند مبنی بر بازبینی مجدد فیلم‌های دارای مجوز و نیز توقیف فیلم‌های متقاضی حضور در جشنواره فجر، نشان داد که نظرات چند عضو شوراهای ساخت و نمایش شخصی نبوده و به ظاهر دستورالعمل جدید وزارت ارشاد در خصوص سینماست!

کانون کارگردانان ممانعت از اکران فیلم مجوزدار «چپ راست» به کارگردانی آقای حامد محمدی را باعث ضربه به اعتماد عمومی در سینمای ایران می‌داند و خواستار رفع مشکل این فیلم و تعیین تکلیف هرچه سریع‌تر آن است. اگر مشکل در بدنه وزارت ارشاد یا نهادهای خارج از سینماست لازم است هرچه زودتر اطلاع‌رسانی شده و با کارگردان و تهیه‌کننده فیلم که آمادگی مذاکره در این زمینه را دارند جلسه فوری گذاشته شود تا از زیان بیشتر در عدم اکران این فیلم جلوگیری شود.

همچنین امیدواریم اخبار شنیده شده در مورد بازبینی مجدد دیگر فیلم‌های دارای پروانه نمایش و سختگیری زیاده از حد در پروانه نمایش و انتخاب فیلم‌های جشنواره فجر صحت نداشته باشد چون این به منزله اعتقاد نداشتن مدیران سینمایی به قانون جاری حوزه فرهنگ‌وهنر کشور در سال‌های اخیر است. لازم به‌ذکر است مدیران فرهنگی وزارت ارشاد دولت آقای رئیسی، این وزارتخانه را از دولت آقای روحانی و وزیر قبلی ارشاد، جناب آقای دکتر صالحی تحویل گرفتند نه از حکومت شاهنشاهی و وزیر فرهنگ آن زمان جناب آقای پهلبد! پس نیاز به این همه هیجان و انقلابی‌گری افراطی نیست.

همچنین از چهلمین جشنواره فیلم فجر نیز خبر ناخوشایندی رسید و آن کنار گذاشته شدن مجدد فیلم «قاتل و وحشی» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی آقای حمید نعمت‌الله است. این فیلم در سال 98 به علت اختلاف سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده از جشنواره کنار گذاشته شد و «هیچ فرم بازبینی و رأی‌گیری هیأت انتخاب در مورد این فیلم» وجود ندارد و به‌همین دلیل این فیلم توانست سال 99 هم متقاضی حضور در جشنواره شود ولی به‌علت ممیزی به هیأت انتخاب نشان داده نشد.

کانون کارگردانان سینمای ایران کنار گذاشتن غیرقانونی فیلم «قاتل و وحشی» از جشنواره فیلم فجر را محکوم می‌کند و خواستار نمایش این فیلم برای هیأت انتخاب است. بدیهی است نظر هیأت محترم انتخاب فصل‌الخطاب است.

همچنین از دو کارگردان مطرح و دو سینماگر شناخته‌شده حاضر در هیأت انتخاب، انتظار می‌رود با اصرار بر دیدن و بررسی فیلم «قاتل و وحشی» و دیگر فیلم‌هایی که گرفتار ممیزی جشنواره شده‌اند باعث بررسی آنها توسط این هیأت شوند تا خود را ناخواسته شریک توقیف فیلم‌های چهلمین جشنواره فیلم فجر نکنند.

نمایش «قاتل و وحشی» در بخش مسابقه جشنواره فجر یا حتی خارج از مسابقه می‌تواند نشان دهد که دولت جدید قصد ندارد با ادبیات توقیف سخن بگوید و قضاوت سینمایی را به مردم و منتقدین می‌سپارد.

آقای حمید نعمت‌الله مثل دیگر اعضای کانون کارگردانان سینما از سرمایه‌های سینمای کشور است و توقیف فیلم «قاتل و وحشی» که مخاطبان زیادی در انتظار دیدن آن هستند، کمک غیرمستقیم به رونق سینمای مبتذلی است که آقای خزاعی در ابتدای مدیریت خود آن را نکوهش کردند.

امیدواریم با درایت مدیران سینمایی اولین جشنواره فیلم فجر دولت جدید به فرصتی برای توقیف فیلم‌های سینمایی تبدیل نشود و محلی برای نمایش همه فیلم‌های سینمایی با دیدگاه‌ها و سلایق متفاوت باشد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.