پله‌مصرفی ، برق از کله مشترکین می‌پراند/نحوه جدید محاسبه قبوض برق اعلام شد

بر اساس مصوبه هیأت وزیران، بهای برق مشترکان کم‌مصرف (در سقف مصرف ۵۰ درصد الگوی مصرف) تحت پوشش کمیته امداد امام‌خمینی (ره) و سازمان بهزیستی برابر صفر محاسبه می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین، تعرفه‌های برق مصارف خانگی مشترکین کمتر از الگوی مصرف بر اساس تصویب نامه سال ۱۳۹۷ هیأت وزیران تعیین می‌شود.

همچنین تعرفه برق مشترکین خانگی با مصرف بالاتر از الگوی مصوب برای مصارف کمتر از الگو بر اساس جدول فعلی، مازاد بر آن تا یک‌ونیم برابر، تا دو برابر و مصارف بیش از دو برابر به‌ترتیب با ضریب (۱/۵) ، (۲/۵) و (۳/۵) برابر هزینه تأمین برق (متوسط نرخ قراردادهای خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های حرارتی دو سال گذشته به علاوه هزینه نقل‌وانتقال برق (ترانزیت) و هزینه سوخت با تعرفه نیروگاهی) محاسبه و دریافت می‌شود.

در محاسبه صورتحساب برق ماه‌های گرم برای مشترکان مشمول این مصوبه جز در مناطق گرمسیر یک و سایر مناطق گرم به‌ترتیب ضریب (۰/۵) و (۰/۸) اعمال می‌شود.

با هدف تشویق مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند و مصرف خود را در ماه‌های گرم نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش می‌دهند، به میزان کاهش مصرف نسبت به الگوی مصرف یا مصرف دوره مشابه سال قبل (هر کدام کمتر باشد)، پاداش صرفه‌جویی معادل هزینه تأمین برق پرداخت می‌شود. اعمال ضریب ۲ برای پاداش صرفه‌جویی در ساعات اوج بحرانی بلامانع است و برای فرهنگ‌سازی و تشویق به کاهش مصرف، وزارت نیرو مجاز به تعیین و اعمال تشویق (پرداخت پاداش) بیشتر یا اهدای جوایز می‌باشد.

برای خانوارهای دارای بیش از یک واحد مسکونی، مجموع مصارف واحدهای مزبور (بر اساس دستورالعمل ابلاغی وزارت نیرو)، برای تشخیص پله مصرف و محاسبه صورتحساب مبنای عمل قرار می‌گیرد.

با هدف اطلاع مشترکان از میزان و ایجاد زمینه اصلاح مصرف برق، سازوکار لازم به نحوی طراحی و اجرا شود که مشترکان، امکان پیش‌بینی و انتخاب پله مصرفی خود را داشته باشند. وزارت نیرو مجاز است برای مشترکانی که سطح مصرف انتخابی خود را مراعات نمایند، ۵ درصد تشویق اعمال کند.

تعرفه برق مصارف اشتراکی، عمومی (به‌جز مصارف مشمول معافیت قانونی، مراکز نیکوکاری و خیریه، مراکز بهزیستی، نگهداری جانبازان، معلولین، سالمندان، کودکان و …) و سایر مصارف (شامل مصارف تجاری) به‌ترتیب با ضریب یک و یک‌ونیم (۱/۵) برابر هزینه تأمین برق محاسبه و دریافت می‌شود.

تعرفه برق مصارف پمپاژ آب بر اساس تعرفه‌های جاری محاسبه و دریافت می‌شود. در صورت تجاوز از قدرت مجاز، شرکت‌های برق نسبت به محدود نمودن مصرف اقدام و مصارف مازاد معادل هزینه تامین برق محاسبه و دریافت می‌شود.

اختصاص اعتبار برای جبران خسارات ناشی از خشکسالی، سیل و زلزله در استان‌های اصفهان، کرمان و هرمزگان

هیأت وزیران به پیشنهاد سازمان برنامه‌وبودجه کشور و به‌منظور جبران اثرات خشکسالی بر حقابه‌داران حوضه زاینده‌رود، با اختصاص مبلغ ۵ هزار میلیارد اعتبار به‌صورت هزینه‌ای به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان موافقت کرد تا پس از اخذ مبلغ ۱۰ هزار میلیارد دیگر توسط استان اصفهان بر اساس مصوبه کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی و از محل منابع وصولی از صنایع پر آب‌بر و سایر منابع استانی برای موضوع فوق در چارچوب قوانین و مقررات مربوط هزینه شود.

همچنین مبلغ سه هزار میلیارد ریال به‌صورت تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به‌منظور اجرای طرح‌های مصوب و تأمین انتقال آب در استان اصفهان اختصاص یافت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان و استانداری اصفهان و سایر دستگاه‌های مربوط موظف شدند گزارش عملکرد این تصویب‌نامه را در مقاطع سه‌ماهه به سازمان‌های برنامه‌وبودجه و مدیریت بحران کشور ارسال کنند.

هیأت وزیران همچنین به‌منظور جبران خسارات ناشی از سیل و مخاطرات طبیعی در مردادماه سال‌جاری در استان کرمان، با اختصاص مبلغ ۵۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه‌ای جهت احداث و بازسازی اماکن مسکونی روستایی و شهری در شهرستان‌های این استان موافقت کرد.

همچنین با تصویب دولت، مبلغ ۱۰۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت (با سود ۴ درصد روستایی و ۵ درصد شهری) به‌منظور جبران خسارات یادشده، با ضمانت زنجیره‌ای پرداخت می‌شود. لازم به‌ذکر است، بدهی، معوقات و چک برگشتی احتمالی آسیب‌دیدگان به بانک‌ها مانع از دریافت این تسهیلات نخواهد بود.

دولت، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را نیز موظف کرد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام بازسازی، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را هر سه‌ماه به سازمان‌های برنامه‌وبودجه و مدیریت بحران کشور ارسال کند.

هیأت وزیران در ادامه، با اختصاص مبلغ ۳۴۰۰ میلیارد ریال به‌صورت هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای برای بازسازی بخش‌های خسارت‌دیده اماکن مسکونی شهری و روستایی و تأسیسات زیربنایی معابر شهری و جاده‌ها ناشی از زلزله آبان‌ماه سال‌جاری در استان هرمزگان موافقت کرد.

همچنین مبلغ ۴۷۴۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت (با سود ۴ درصد روستایی و ۵ درصد شهری) از طریق بانک‌های عامل به‌منظور جبران خسارات ناشی از وقوع زلزله در استان هرمزگان پرداخت می‌شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.