توافق در وین، تکان دلار در ایران/ معامله‌گران ارزی ریسک نمی‌کنند

قیمت دلار روز گذشته بر مدار نزول قرار گرفت اما معامله‌گران سرنوشت قیمت دلار در بازار ارز امروز6 دی 1400 را چگونه پیش‌بینی کرده‌اند؟

امروز هشتمین دور از مذاکرات وین برگزار می‌شود. پیش‌بینی‌ها و موضع‌گیری بازیگران سیاسی برجام از یک توافق حکایت دارد. اخبار برجامی که حاکی از جدیت ایران در جهت احیای قرارداد برجام است توانست تاثیر قابل‌توجهی در بازار ارز روز‌های شنبه و یکشنبه هفته جاری داشته باشد.

در این میان خبر جدید منتشرشده از فضای مذاکرات دور قبل مبنی بر پیشرفت پیش‌نویس‌های جدید در غیبت دو روزه هیأت مذاکره‌کننده فرانسه هم توانست باعث پیش‌بینی‌های جدیدی از آینده بازار ارز شود.

به گزارش «ایرنا»، غیبت دو روزه هیأت مذاکره‌کننده فرانسه در گذشته توانسته بود به پیشرفت توافق بر سر پیش‌نویس جدید مذاکرات کمک شایانی کند که این پیشرفت با بازگشت این تیم مذاکره‌کننده از کنفرانس لیورپول نسبتا مختل شده بود، اما تحلیلگران بر این باورند که در صورت غیبت مجدد فرانسه یا مداخله کم آن در دور جدید مذاکرات روند به نتیجه رسیدن توافق سرعت بیشتری گرفته و همین امر بتواند بر روند قیمتی دلار اثر بگذارد.

معامله‌گران ریسک نمی‌کنند

قیمت دلار آمریکا از ابتدای هفته جاری وارد فاز نزولی شده است. این  اسکناس آمریکایی از ابتدای هفته جاری به کانال 29 هزار تومان برگشته است. دلار روز گذشته به روند کاهشی خود ادامه داد و در نهایت روی 29 هزار و 850 تومان قرار گرفت.

می‌توان گفت که در آستانه دور جدید مذاکرات هسته‌ای، معامله‌گران نمی‌خواهند برای خریدوفروش دلار ریسک زیادی کنند. اگر چنین گزاره‌ای درست باشد، نمی‌توان انتظار داشت که دلار در روزهای آتی از دامنه ۲۹ هزار و ۸۰۰ الی ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان خارج شود. این دامنه‌ای است که عمدتا اسکناس آمریکایی در هفته‌های اخیر در آن نوسان کرده است.

اما معامله‌گران سرنوشت قیمت دلار در بازار ارز امروز  6 دی 1400 را چگونه پیش‌بینی کرده‌اند؟

پیش‌بینی قیمت دلار از مسیر قیمت درهم

قیمت درهم در معاملات پشت خطی روز گذشته  8 هزار و 190 تومان اعلام شد که نسبت به معاملات نقدی روز یکشنبه 30 تومان پایین‌تر بود. قیمت طلایی درهم نیز شب گذشته روی 8 هزارو 170 تومَان قرار گرفت. معامله‌گران معتقدند قیمت درهم بالای این عدد برسد، رسیدن آن به 8 هزار و 250 تومان نیز محتمل است.

پیش‌بینی قیمت دلار از مسیر بازار فردایی

قیمت دلار فردایی شب گذشته روی 30 هزار و  30 تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی شنبه‌شب گذشته 170 تومان بالا رفته بود. بنابراین معامله‌گران دلار فردایی قیمت دلار امروز (دوشنبه 6 دی 1400) را صعودی پیش‌بینی کرده‌اند.

پیش‌بینی قیمت دلار از کانال هرات

در معاملات پشت‌خطی دلار هرات شب گذشته قیمت دلار روی 29 هزار و 870 تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت شنبه‌شب  160 تومان افزایش داشت. شنبه‌شب در معاملات پشت‌خطی قیمت دلار روی 29 هزار و 710  تومان قرار داشت. بدین‌ترتیب در بازار هرات معامله‌گران به استقبال رشد قیمت دلار رفتند. در واقع معامله‌گران دلار پیش‌بینی کردند که قیمت دلار در بازار ارز امروز 6 دی 1400 بالا می‌رود.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.