بهادری جهرمی : دولت هیچ برنامه کوتاه‌مدتی برای حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی گندم و دارو ندارد

سخنگوی دولت، درباره نحوه اطلاع‌رسانی از تصمیمات مربوط به روش جدید توزیع بنزین، گفت: دولت سیزدهم اهل تصمیمات ‌یک‌شبه و خبرهای تلخ صبح جمعه‌ای نیست چون دولت مردمی است؛ نه امنیتی

علی بهادری جهرمی  در دومین نشست خبری خود با تبریک میلاد حضرت مسیح (ع) به همه هموطنان به ویژه مسیحیان، ابراز امیدواری کرد که بتوانیم راه انبیاء و صالحین را ادامه دهیم.

به گزارش  ایرنا، سخنگوی دولت با اشاره به سالروز نهم دی روز بصیرت و میثاق امت و ولایت،  این روز را به نوعی روز ایستادگی مردم با آرمانهای نظام اسلامی و جمهوریت نظام عنوان کرد.

وی افزود: همچنین لازم است یادی کنیم از ابرمرد میدان عدالت و مبارزات سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که در آستانه ایام شهادت ایشان و مهندس ابومهدی المهندس و همراهانشان که توسط دولت جنایتکار آمریکا در اقدامی تروریستی به شهادت رسیدند. پرونده عاملان و آمران این ترور با جدیت پیگیری حقوقی می‌شود.

اوایل سال جدید میلادی؛  سفر رییسی به روسیه

بهادری جهرمی درباره زمان و علت سفر سید ابراهیم رییسی رییس‌جمهور به روسیه گفت: در راستای تعاملات راهبردی ایران و روسیه، آقای پوتین از رییس جمهور ما دعوت کرد سفری به روسیه داشته باشد که اوایل سال جدید میلادی این سفر انجام می‌شود.

سخنگوی دولت ادامه داد: این سفر در چارچوب سیاست کشور در تقویت و توسعه روابط دو جانبه و چندجانبه با اولویت کشورهای منطقه و با محوریت و اولویت مباحث همکاری‌های تجاری و اقتصادی انجام می‌شود. معاون سیاسی رییس جمهور در حال نهایی کردن این سفر است.

وی درباره تسریع در انتصابات جدید از سوی دولت، گفت: مطالبه مطرح شده به حق است و صدای آن به گوش دولت رسیده است. رییس جمهور در جلسه اخیر هیات دولت نسبت به تسریع تعیین تکلیف و تثبیت مدیران تاکید داشتند.

رویکرد دولت در انتصابات شایسته‌سالاری است

بهادری جهرمی ادامه داد: بنای دولت بر تغییر و توسعه مدیران نبوده و نیست. بنای دولت به شایسته سالاری، داشتن کارآمدی لازم برای حل مشکلات و داشتن اعتقاد به حرکت تحولی دولت است.  از مدیران موجود اگر کسی با این نگاه باشد وضعیتش باید تثبیت شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به ایرنا درباره وضعیت منابع ارزی کشور گفت: طبیعتا کشور در شرایط تحریمی است و شرایط تحریمی را نمی‌توان با شرایط عادی مقایسه کرد البته در بحث فروش نفت و بازگشت منابع حاصل از آن شاهد ثبات در بازار ارزی هستیم و مشکلی در تامین منابع ارزی نداریم.

وی افزود: عرضه ارز نیمایی در روزهای اخیر بیش از قبل است و با توجه به فروش نفت و منابع حاصل از آن شاهد اتفاقات خوب در گشایش‌های ارزی خواهیم بود.

دولت هیچ برنامه کوتاه‌مدتی برای حدف ارز ترجیحی گندم و دارو ندارد

بهادری جهرمی در بخش دیگری از این نشست، درباره حذف ارز ترجیحی برای برخی اقلام و کالاها، گفت: دولت هیچ برنامه کوتاه‌مدتی در زمینه حدف ارز ترجیحی گندم و دارو ندارد.

سخنگوی دولت افزود: در حوزه بلندمدت هم باید دید تصمیم مجلس درخصوص لایحه بودجه ۱۴۰۱  چیست، بعد دولت برنامه‌ریزی لازم را انجام خواهد داد.

دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد

بهادی جهرمی همچنین درباره تغییر نرخ بنزین گفت: دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد.

رییس شورای اطلاع رسانی دولت ادامه داد: نامه‌ای که منتشر شد و سوءبرداشت‌هایی که از آن به وجود آمد، درباره بازتوزیع یارانه بنزین بود که قرار است به صورت آزمایشی با شیوه توزیع همین یارانه و با حفظ همین مبالغ در دو جزیره کیش و قشم عملیاتی شود.

بهادی جهرمی خاطرنشان کرد: به کسانی که چند خودرو دارند، چند برابر کسی که یک خودرو دارد یا حتی خودرو ندارد یارانه بنزین داده می‌شود که این نظام توزیع ناعادلانه است. با توزیع همین یارانه به نحوی که به جای خودرو به مردم داده شود، مردم نتیجه آزمایشی آن را در دو جزیره خواهند دید.

وی این نکته را هم توضیح داد که شایعات به وجود آمده در این زمینه ناشی از آن بوده که نامه مذکور پیش از اجرای آزمایشی این طرح منتشر شد.

دولت سیزدهم اهل تصمیمات ‌یک‌شبه و اهل خبرهای تلخ صبح جمعه‌ای نیست

بهادری جهرمی در پاسخ به اینکه آیا قرار است افزایش قیمت بنزین مانند دولت قبل باشد، گفت: دولت سیزدهم اهل تصمیمات ‌یک‌شبه و اهل خبرهای تلخ صبح جمعه‌ای نیست.

سخنگوی دولت با بیان اینکه این دولت مردمی است؛ نه امنیتی، اضافه کرد: این میراث تلخ به دولت جدید نسبت داده نشود. چون دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت ندارد بلکه برای عادلانه‌تر شدن نظام توزیع، طرح آزمایشی عرضه بنزین با همین نرخ در دو جزیره اجرا خواهد شد و سپس اجرای آن در سطح ملی با استفاده از تجارب دوره آزمایشی پیش خواهد رفت.

وی درباره تازه‌ترین مصوبات هیأت وزیران گفت: یکی از مصوبات جلسه اخیر هیات دولت، آیین نامه‌ای از قانون بودجه سال ۱۴۰۰ بود که در راستای اصلاح شیوه محاسبه تعرفه برق مصرفی مشترکان تصویب شد؛ به گونه‌ای که بتوان در محاسبه تعرفه برق نسبت به اضافه مصرف مشترکان پرمصرف که تعدادشان بسیار کمتر از مشترکان کم مصرف است، از آنها مبلغ بیشتری اخذ شود و در عوض مشوق‌هایی در اختیار مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند، قرار بگیرد.

بهادری جهرمی ادامه داد: بر اساس این آیین نامه مشترکانی که در چارچوب الگوی مصرف در فصل‌های مختلف سال مصرف برق دارند، هیچ گونه تغییری در محاسبه نرخ تعرفه آنها ایجاد نشده اما برای مشترکین پرمصرف به میزان افزایش مصرف بالاتر از حد استاندارد، به صورت پلکانی افزایش‌هایی در هزینه پیش‌بینی شده است. در عوض برای مشترکان کم مصرف به میزان حجم کمتر از الگوی مصرف یا حتی به میزان صرفه جویی که به نسبت مشابه دوره گذشته خود داشته باشند، مشوق هایی داده می‌شود و به نوعی از هزینه برق آنها کسر خواهد شد.

رییس شورای اطلاع رسانی دولت گفت: هیات دولت مصوبه دیگری درباره حضور استاندار خوزستان در جلسه دولت داشت و بر اساس وعده‌ای که پیش از این داده شده بود، استانداران ویژه در برخی از جلسات هیات دولت حاضر می‌شوند تا گزارشی از وضعیت مشکلات و معضلات استان ارائه ‌کنند و اقدامات و مسائل آنها مطرح شود و به صورت جمعی برای حل مشکلات این استان‌ها برنامه ریزی و تصمیم گیری صورت گیرد.

بهادری جهرمی افزود: در این راستا استاندار خوزستان به عنوان اولین استاندار ویژه در جلسه هیأت دولت حاضر شد و گزارش مفصلی از مشکلات استان و به طور خاص مشکلات ناشی از زلزله اخیر در استان، بحران کم آبی، فاضلاب، مسأله اشتغال جوانان استان و سایر مسائل و موضوعات مهم ارائه کرد و به ارائه گزارشی از شرح اقدامات استانداری و دستگاه‌های اجرایی در این زمینه و موانعی که پیش روی حل مشکلات مردم این استان وجود دارد، پرداخت.

وی ادامه داد: در ادامه جلسه هیأت دولت، راه حل‌های مشکلات مطرح شده از سوی استاندار خوزستان بررسی شد و در خصوص فعال سازی پارک علم و فناوری و حل مشکلات علمی و آموزشی استان و همچنین تصمیماتی که در حوزه حل بحران کم آبی در استان با تغییر الگوی کشت با همکاری وزارت جهاد و تدبیری که با هدایت معاون اول رییس جمهور در استان صورت گرفته و تا حدود بسیار زیادی هم موفق بوده، بحث و تبادل نظر و تصمیماتی برای تسریع در حل مشکلات اتخاذ شد.

به گفته سخنگوی دولت، رییس جمهور، در این جلسه معاون اجرایی را مأمور کرد که  برای پیگیری موضوع، جلسات دیگری را با مسئولان استان خوزستان داشته باشد.

بهادری جهرمی گفت: همزمان مقرر شد معاون اجرایی و استاندار خوزستان با شخصیت‌های ملی استان هم جلساتی را برگزار و نکات و مسائل را گردآوری کرده و پیشنهاداتی را جهت تصمیم‌گیری مجدداً در هیأت دولت تقدیم رئیس جمهور کنند.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از این نشست، گفت: در روزهای گذشته با شروع سویه جدید کرونا اومیکرون مواجه شدیم که سرعت انتشار بسیار زیادی هم دارد. جلسه فوق‌العاده ستاد کرونا را بلافاصله بعد از شناسایی اولین موارد ابتلا این سویه در دولت برگزار کردیم و متعاقباً دو جلسه دیگر هم به بررسی وضعیت شرایط کرونایی کشور به ویژه با سویه جدید اومیکرون برگزار شد.

بهادری جهرمی در ادامه خطاب به رسانه‌ها گفت: در رسانه‌های جهان نمودارهایی از قدرت و سرعت انتشار این سویه کرونا در کشورها منتشر شده که باید درباره آنها اطلاع رسانی لازم برای مردم صورت گیرد.

وی افزود: اساساً انتشار این سویه با سویه‌های قبلی قابل قیاس نیست اما با این اقدام جهادی و همدلی خوب دولت و مردم در تزریق واکسن‌ها به منظور پیشگیری از ابتلا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی وضعیت کشور ما نسبت به سایر کشورهای جهان در این حوزه در شرایط بسیار بهتری قرار دارد.

سخنگوی دولت در ادامه از مردم خواست برای جلوگیری از ایجاد اضطراری محدودیت‌های ناشی از کرونا، ضمن تزریق دُز سوم واکسن حتماً پروتکل‌های بهداشتی اعم از رعایت فاصله گذاری اجتماعی و به ویژه استفاده از ماسک را جدی بگیرند و تأکید کرد که تاثیر استفاده از ماسک، با هیچ یک از اقدامات دیگر قابل قیاس نیست.

بهادری جهرمی افزود: مردم در گذشته همکاری خوبی در مقابله با کرونا داشتند و موفق عمل کردند و پیروز میدان بودند. ان شاءالله پس از این هم موفق عمل کنند تا شیرینی کاهش مرگ و میر ۷۰۰ نفره روزانه به زیر ۵۰ نفر در روز استمرار داشته و تقویت ‌شود.

رییس شورای اطلاع رسانی دولت گفت: در دو هفته اخیر شوراهای عالی متعددی به ریاست شخص رییس جمهور برگزار شد که برخی از آنها مدت‌ها بود که برگزار نشده بود.

بهادری جهرمی درباره این شوراها توضیح داد: نخستین جلسه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به ریاست شخص رییس جمهور برگزار شد و دومین جلسه شورای عالی اشتغال هم در همین دولت با فاصله کمتر از دو ماه برگزار شد.

وی سرعت زمانی و کاهش فاصله میان برگزاری جلسات شورای‌عالی اشتغال را بی سابقه دانست و گفت که این موضوع نشان از توجه و اهتمام بسیار جدی دولت به حل مشکل بیکاری مردم به ویژه جوانان و اتخاذ تدابیر لازم برای تقویت و توسعه اشتغال دارد.

پاسخ سخنگوی دولت به شایعه استعفای وزیر اقتصاد

بهادری جهرمی در واکنش به شایعات منتشره درباره استعفای سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: این شایعات بیشتر به یک شوخی تلخ شبیه است و ارزشی برای پاسخ ندارد.

سخنگوی دولت افزود: وزیر اقتصاد جزو فعال‌ترین، با انگیزه‌ترین و پرکارترین وزرای دولت است که در جلسات هیأت دولت حضور مؤثر دارد و در جلسات ستاد اقتصادی دولت هم از افراد فعال و مؤثر در برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.