روزنامه ایران: به پشت خیمه تحریم رسیده‌ایم/ شاخص‌های اقتصادی نشان از شکست کارزار فشار حداکثری دارد

چند گزاره ساده طی پنج ماه گذشته نشان می‌دهد که با شکست رویکرد فشار حداکثری، ایران به «پشت خیمه‌های تحریم» رسیده است.

روزنامه ایران نوشت: «ابزار تحریم، خاصیت خود را از دست داده و افکار عمومی داخلی و خارجی آرام‌آرام به آن پی‌ برده‌اند.»

چند گزاره ساده طی پنج ماه گذشته نشان می‌دهد که با شکست رویکرد فشار حداکثری، ایران به «پشت خیمه‌های تحریم» رسیده است.
الف- فشار زیان‌دیدگان تحریم بر آمریکا
تحریم‌های آمریکا صرفا مردم ایران را دچار ضرر نکرده است، بلکه بسیاری از متحدین آمریکا نیز دچار ضررهای هنگفت شده‌اند. یون کانگ هوین، سفیر کره‌جنوبی در تهران اخیرا طی مصاحبه‌ای گفته است: «کره آسیب زیادی از تحریم‌های ایران دیده است.»
ب- عدم‌رعایت تحریم‌ها توسط مخالفان آمریکا
از لحاظ تحریمی وضعیت در جبهه مخالفان آمریکا کاملا به ضرر این کشور بوده، چنانکه طی ماه‌های اخیر چین به شکل علنی با تحریم‌های یکجانبه آمریکا مخالفت کرده است. به همین علت هوآ چوانیینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین هفتم مهر امسال اعلام کرد: «چین قاطعانه با هرگونه تحریم یکجانبه مخالف است و از ایالات متحده می‌خواهد تا در اسرع وقت از اعمال قوانین داخلی خود (درخصوص تحریم‌های یکجانبه ایران) بر نهادها و اشخاص طرف ثالث دست بردارد. این موضع که بارها توسط چین تکرار شده صرفا در حد اظهار نظر باقی مانده نمانده و در عمل نیز خود را نشان داده است.»
ج- سود تعامل با ایران بیشتر از ریسک تحریم‌های آمریکا
تخفیف‌های نفتی ایران برای خریداران خارجی به‌گونه‌ای است که آنها «سود تخفیف‌های ایران» را بیشتر از «ریسک تحریم‌های آمریکا» برآورد می‌کنند، بنابراین خرید نفت ایران برای آنها به‌صرفه است و حتی ممکن است افزایش یابد.
بلومبرگ در گزارشی با اشاره به افزایش نفت وارداتی چین از ایران نوشت که چین در ماه نوامبر حدود ۱۸میلیون بشکه معادل ۶۰۰هزار بشکه در روز نفت خام از ایران وارد کرده که این میزان ۴۰درصد بالاتر از واردات در ماه اکتبر است.
د- شاخص‌های اقتصادی
برخی از شاخص‌های اقتصادی نشان از شکست کارزار فشار حداکثری دارد، چنان که صندوق بین‌المللی پول اخیرا در گزارشی میزان تولید ناخالص داخلی ایران در سال 2021 را 1.08هزار میلیارد دلار اعلام کرده است که نسبت به کشورهای منطقه در جایگاه نخست قرار دارد و عربستان و ترکیه در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفتند. در این گزارش تولید ناخالص داخلی ایران حتی از برخی کشورهای اروپایی نظیر لهستان، پرتغال و سوییس هم بالاتر قرار گرفته است.
افزایش صادرات ایران نیز نمونه دیگری از شاخص‌های اقتصادی است که شکست کارزار حداکثری را نشان می‌دهد، چنان که مطابق با تازه‌ترین آمارهای منتشرشده در مرکز آمار اتحادیه اروپا، صادرات ایران به اتحادیه اروپا در ماه اکتبر، به بالای ۱۰۳میلیون یورو رسید که بالاترین رقم از پایان سال ۲۰۱۸ تاکنون است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.