افزایش یارانه‌ها چه زمانی اعمال می‌شود؟

بنا بر اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها، یارانه معیشتی در دی‌ماه بدون تغییر پرداخت خواهد شد

یارانه معیشتی همان پرداخت نقدی است که از آبان ماه ۱۳۹۸ و به دنبال افزایش قیمت، در دستور کار قرار گرفت و در دهم هر ماه واریز می‌شود، مشمولان کمک‌معیشتی با حذف سه دهک بالا از بین ۷۸میلیون یارانه‌بگیر نقدی گزینش شده و حدود ۶۰میلیون نفر هستند.

به گزارش ایسنا، در اواخر آذرماه ۱۴۰۰، معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری اعلام کرد که در اوایل دی ماه یارانه جدید با افزایش دو برابری یارانه‌ها پرداخت خواهد داشت، در ادامه وزیر اقتصاد اعلام کرد که زمان مشخصی برای پرداخت یارانه جدید در دی ماه نیست. این در حالی بود که گفته می‌شد در مورد زمان پرداخت هنوز توافقی صورت نگرفته است، ولی احتمال پرداخت با یارانه معیشتی مطرح بود، چراکه جمعیت مشمول یارانه جدید همان یارانه‌بگیران معیشتی هستند.

با این حال تازه‌ترین اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها در مورد یارانه معیشتی دی‌ماه نشان داد که یارانه جدید همراه با معیشتی پرداخت نمی‌شود و هنوز ابلاغی به این سازمان در این رابطه صورت نگرفته است. این در حالی است که یارانه معیشتی دی‌ماه به دلیل همزمانی با روز جمعه، یک روز زودتر و ساعت ۲۴ روز پنجشنبه (۹دی‌ماه) به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

در مورد مبلغ یارانه جدید نیز همان‌طور که قبلا رئیس سازمان برنامه‌وبودجه مطرح کرده بود، رقمی بین ۹۰ تا ۱۲۶هزار تومان پیش‌بینی شده است. طبق گفته معاون اقتصادی سازمان برنامه‌وبودجه نیز یارانه جدید که ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است، مبلغی اضافه بر یارانه نقدی ۴۵هزار و ۵۰۰ تومانی و یارانه معیشتی خواهد بود که هر ماه پرداخت می‌شود.

یارانه معیشتی در هر ماه برخلاف یارانه نقدی که مبلغ ثابت ۴۵هزار و ۵۰۰ تومان است برای خانوارها بسته به بُعد خانوار متغیر است، بر این اساس برای خانوار یک‌نفره ۵۵هزار تومان، دو نفره ۱۰۳هزار، سه‌نفره ۱۳۸هزار، چهار نفره ۱۷۲هزار و خانواده‌های پنج‌نفره و بیشتر ۲۰۵هزار تومان در هر ماه پرداخت می‌شود.

به هر ترتیب فعلا جریان پرداخت یارانه جدید مبهم است و زمان مشخصی برای آن در دی‌ماه ۱۴۰۰ نیست مگر در روزهای آینده تصمیم دیگری اتخاذ شده و پرداخت در دستور کار قرار گیرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.