تحریم جلوی ورود واکسن آنفلوآنزا به کشور را گرفت

وارد کنندگان با وجود واریز ارز مورد نیاز، هنوز نتوانسته اند این واکسن را از تامین کننده خارجی تحویل بگیرند

تحریم‌ها مانع ورود واکسن آنفلوآنزا به ایران شده و وارد کنندگان با وجود واریز ارز مورد نیاز، هنوز نتوانسته اند، این واکسن ها را از تامین کننده خارجی تحویل بگیرند. تاکنون فقط2/5 میلیون دوز از واکسن آنفلوآنزا وارد شده که آن هم به گفته نایب رئیس انجمن داروسازان ایران در اختیار معاونت بهداشتی جهت توزیع در مراکز بهداشت قرار گفته است. علی فاطمی درعین حال نسبت به تهیه این واکسن از بازار آزاد هشدار. آن طور که او می گوید، واکسن آنفلوآنزا یک داروی یخچالی است و درصورت نگهداری نادرست، اثرگذرای اش را از دست می دهد.

علی فاطمی نایب رئیس انجمن داروسازان ایران در گفت‌وگو با ایسنا توضیحاتی درخصوص واکسن آنفلوآنزا و نحوه توزیع این واکسن ارائه کرد. واکسنی که به نظر می‌رسد، امسال با وجود نگرانی عمومی به دلیل شیوع بیماری کرونا، خیلی‌ها نمی‌توانند مانند سال‌های گذشته از آن استفاده کنند.
آن طور که او می‌گوید سازمان غذا و دارو تلاش زیادی کردند که بتوانند واکسن آنفلوآنزا را به موقع تامین کنند و در اختیار عموم مردم قرار دهند، اما به دلایلی که در راس آن‌ها تحریم‌های آمریکا بر علیه کشور قرار دارد، این اتفاق نیفتاد.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران:هیچ واکسنی در داروخانه ها توزیع نشده است

تاکنون واکسن‌های آنفلوآنزایی که وارد کشور شده، در اختیار معاونت بهداشتی جهت توزیع در مراکز بهداشت قرار گفته است و معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی هنوز سهمیه‌ای دریافت نکرده‌اند که آن را در اختیار داروخانه‌ها قرار دهند. به همین دلیل نایب رئیس انجمن داروسازان ایران از مردم خواست تا بی جهت به داروخانه ها مراجعه نکنند.
او در توضیح اینکه چراتاکنون برخلاف وعده مسئولان بهداشت و درمان، این واکسن در داروخانه ها توزیع نشده است، گفت:« متاسفانه واردکنندگان واکسن آنفلوآنزا به مشکل برخورد کردند. حتی ارز مورد نیاز را هم واریز کردند، اما با مشکل انتقال وجه به تامین کننده واکسن مواجه شدند که یکی عمده ترین دلیل آن تحریم های آمریکا علیه کشور است. بر همین اساس فعلا تنها در حد همان ۲/۵ میلیون دوز، واکسن آنفلوآنزا وارد کشور شده است که آن هم برای شبکه بهداشت توزیع می‌شود.»
پیش از این گفته می شود بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا تا نیمه مهرماه است. اما حالا آن طور که فاطمی می گوید، تقریبا تا 15 آبان ماه فرصت برای استفاده از این واکسن وجود دارد:«مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، برای سال ۲۰۲۰ اعلام کرده است که تا پایان اکتبر یعنی تقریبا تا نیمه آبان ماه، زمان طلایی برای تزریق واکسن محسوب می‌شود. هرچند که اگر کسی تا آن زمان هم نتوانست واکسن آنفلوآنزا را تزریق کند، بر اساس توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، در زمستان هم می‌توان این واکسن را برای پیشگیری تزریق کرد.»
او همچنین نسبت به تهیه این واکسن به مردم هشدار داد و دراین‌باره گفت:« تهیه واکسن آنفلوآنزا از بازار آزاد دو خطر دارد؛ اولا اینکه ممکن است در شرایط زنجیره سرد و استاندارد نگهداری نشده باشد و هیچ اثری نداشته و حتی ممکن است تزریق آن عوارض داشته باشد. در عین حال ممکن است اصلا واکسن آنفلوآنزا نباشد و آب مقطر خالی باشد. باید توجه کرد که هیچ دارویی را نباید از بازار آزاد خریداری کرد. به ویژه داروهایی که یخچالی هستند.»
فاطمی ادامه داد:« باید توجه کرد که واکسن آنفلوآنزا باید در شرایط سرمایی بین دو تا هشت درجه نگهداری شود. هرچقدر که بیرون از این دما باشد، قدرتش کاهش می‌یابد.»
او درباره اثربخشی واکسن آنفلوآنزا هم گفت:« اثربخشی واکسن آنفلوآنزا بین ۴۰ تا ۶۰ درصد است و اینطور نیست که هرکس آن را تزریق کند، دیگر به آنفلوآنزا مبتلا نشود واکسن آنفلوآنزا ایمنی ۱۰۰ درصد در برابر این بیماری ایجاد نمی‌کند.»
به گفته فاطمی بهترین کار برای مقابله با آنفلوآنزا دوری از تماس با اشیا و تنفس نزدیک با دیگران است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.