فیلم‌های جنجالی سینمای ایران در ماه‌های آینده!

پیش‌بینی «شهروند»

کارشناسان بر این باورند که علاوه بر «چپ راست» فیلم‌های دیگری نیز این روزها زیر تیغ سانسور و حتی توقیف قرار دارند. اما شورای جدید پروانه نمایش علاوه بر فیلم‌های «چپ راست» حامد محمدی و «شهر گربه‌ها»ی سیدجواد هاشمی ممکن است خواستار بازبینی کدام فیلم‌ها باشد؟

نگار باباخانی: مهم‌ترین خبر سینمایی روزهای اخیر جز اخبار منتشرشده درباره فیلم‌های- و غایبان- جشنواره فیلم فجر درباره اتفاقات مختلف- و گاه متناقض- پیرامون فیلم «چپ راست» بوده. یک کمدی ظاهرا سیاسی درباره مسائل و درگیری‌های موسوم به اصلاح‌طلب و اصولگرا به کارگردانی «حامد محمدی» و به تهیه‌کنندگی پدرش منوچهر محمدی که در چند وقت اخیر به شدت پرحاشیه بوده و جنجال‌های زیادی به وجود آورده است.

«چپ راست» البته تنها فیلم پرحاشیه و جنجالی روزهای اخیر نبوده و پیش از ماجراهای این فیلم، اتفاقات پیرامون فیلم‌های «شهر گربه‌ها»ی سیدجواد هاشمی و «قاتل و وحشی» حمید نعمت‌الله نیز سروصداهای زیادی موجب شده بودند که «شهر گربه‌ها» با پذیرش سانسورهای جدید خود را از مخمصه رهانده بود و «قاتل و وحشی» هم به هر حال از جشنواره فیلم فجر کنار گذاشته شده بود. جز این می‌ماند صحبت‌های بیژن نوباوه، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس که گفته بود دولت با ۳۰ فیلم مساله‌دار روبروست که دولت قبل آنها را با صدور پروانه نمایش برای دولت جدید به جا گذاشته و می‌دانسته که نمایش یا عدم نمایش آنها مشکل‌ساز خواهد شد.

صحبت‌های بیژن نوباوه که به خاطر سمتی که به عنوان نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس دارد اهمیت بیشتری نیز پیدا می‌کند؛ علاوه بر این‌که با واکنش اهالی و صنوف سینما روبرو شد، به عنوان آغازگر یک بحث و پرونده طویل نیز عمل کرد. بحثی که در نهایت فیلم‌های زیادی را در سینمای ایران می‌تواند دچار دردسر کند. به‌خصوص بعد از اعتراضاتی که به فیلم‌های «شهر گربه‌ها» و «قاتل و وحشی» صورت گرفته و نشان داده که نمایش هر فیلمی در اوضاع و احوال این روزهای سینمای ایران می‌تواند حواشی و جنجال‌های پرشماری به وجود آورد.

کارشناسان بر این باورند که علاوه بر «چپ راست» فیلم‌های دیگری نیز این روزها زیر تیغ سانسور و حتی توقیف قرار دارند. یعنی این‌گونه نیست که تنها فیلم پدر و پسر محمدی به خاطر پرداختن به شوخی‌های موسوم به اصلاح‌طلب- اصولگرا در فضای پرتلاطم حال حاضر کشور در معرض برخوردهای قانونی و فراقانونی قرار گرفته باشد، بلکه این شتر در خانه فیلم‌های دیگری نیز خواهد خوابید و علاوه بر این فیلم که به رغم دریافت مجوز اکران از شورای صدور پروانه نمایش، از اکران دور مانده، جنجال و حاشیه و البته اعتراضات و انتقادات چهره‌های سیاسی خاص در قبال فیلم‌های دیگری نیز تکرار خواهد شد.

به خصوص که محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی نیز به صراحت به نمایندگان مجلس وعده داده که سازمان سینمایی از این پس به فیلم‌های مبتذل پروانه ساخت نخواهد داد که به این معناست که فیلم‌هایی که در روزهای پایانی دولت قبل مجوز نمایش گرفته‌اند، توسط شورای جدید پروانه نمایش مورد بازبینی قرار خواهند گرفت. اتفاقی که نشان از این دارد باید منتظر تکرار حواشی و جنجال‌های اخیر در مورد فیلم‌های دیگری نیز بود.

اما شورای جدید پروانه نمایش علاوه بر فیلم‌های «چپ راست» حامد محمدی و «شهر گربه‌ها»ی سیدجواد هاشمی ممکن است خواستار بازبینی کدام فیلم‌ها باشد؟

در این زمینه بسیاری بر این باورند که چند فیلم در معرض خطر قرار دارند. اولی «یقه سفیدها» به کارگردانی شهرام مسلخی است. یک کمدی اجتماعی که به گفته کارگردانش «به رغم دریافت پروانه نمایش در تیرماه، سازمان سینمایی خواستار بازبینی آن توسط اعضای شورای صدور پروانه نمایش شده است». به احتمال زیاد این کمدی اجتماعی به خاطر شوخی‌های سیاسی- فرهنگی‌اش که باعث حساسیت‌هایی شده، یکی از جنجالی‌ترین فیلم‌های ماه‌های آینده خواهد بود.

«جگر زلیخا»ی مرتضی آتش‌زمزم، «عروس خیابان فرشته» یا «عروس هندی» مهدی خسروی و البته «دست‌انداز» کمال تبریزی دیگر فیلم‌های احتمالا جنجالی ماه‌های آتی خواهند بود. آن‌هم به خاطر این‌که در روزهای پایانی دولت دوازدهم پروانه نمایش گرفته‌اند و همین هم بدبینی‌های بسیاری موجب شده که بر این باورند که سازمان سینمایی سابق با صدور انبوه پروانه برای فیلم‌های مشکل‌دار به دنبال ایجاد مشکل برای سازمان سینمایی جدید بوده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.