واکنش وزیر بهداشت درباره تزریق دوز چهارم واکسن کرونا

مطالعات درباره ضرورت دز چهارم واکسن کرونا هنوز بی‌پاسخ است

خوشبختانه در کشور ما ۸۸ درصد مردم یک دز تزریق را انجام و حدود ۷۸ درصد دز کامل و بالغ بر هفت میلیون نفر نیز سه دز واکسن را زده‌اند و این آمار خوبی است

وزیر بهداشت، با اشاره به سویه امیکرون کرونا، گفت: اعتقاد همه دانشمندان بر این است که برای اطمینان از عدم ابتلا افراد به این سویه باید هر سه دز واکسن تزریق شود، اما اینکه آیا به دز چهارم احتیاجی هست یا خیر، هنوز مطالعات در این راستا پاسخی ندارد. فعلا دز سوم می‌تواند حدود ۸۰ درصد از مرگ و میر افراد یا ابتلای آنها به بیماری شدید جلوگیری کند.

به گزارش ایسنا، دکتر بهرام عین‌اللهی در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های جهاد دانشگاهی ۱۴۰۰ که در محل دائمی نمایشگاه‌های بوستان گفت‌وگو برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروزه تحولی در درمان بیماری‌ها ایجاد شده است. ما عادت داریم درمان بیماری‌ها را توسط دارو انجام دهیم و دومین تجارت دنیا دارو است. شرکت‌های دارویی خیلی دوست ندارند از روش‌های دیگری استفاده کنند ولی دنیا ناچار است به روش‌های نو روی آورد و خوشبختانه کشور ما در این روش‌ها پیشتاز بوده است.

وی با اشاره به تاسیس مرکز رویان در دهه هفتاد به عنتوان یکی از زیرمجموعه‌های جهاد دانشگاهی و استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان، ادامه داد: امروزه این روش به طور کامل در قسمت‌های مختلف در حال استفاده است. بازدید ما از این مرکز باعث شد آن چیزهایی در رابطه با سلول‌های بنیادی و روش‌های نوین برای تشخیص و درمان سرطان و روش‌های غیر دارویی بسیار پیشرفته در ذهن بود را ببینیم. بسیار پیشرفت‌های خوبی در رابطه با مسائل ژنتیکی انجام شده است.

وزیر بهداشت نمایشگاه‌ توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی را بسیار خوب ارزیابی کرد و با بیان اینکه وزارت بهداشت از این دستاوردها حمایت خواهد کرد این خبر را داد که وزارت بهداشت حتما از این دستاوردها حمایت و قراردادهایی را با جهاد دانشگاهی خواهد بست.

عین اللهی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اهمیت گیاهان دارویی در درمان بیماری‌ها، تصریح کرد: کشورمان از این نظر وضعیت خوبی دارد و ما مرجع بسیاری از گیاهان دارویی در دنیا هستیم. کشت و استفاده از این داروها مهم است. جهاد دانشگاهی کارهای خوبی در این راستا انجام داده و ما باید این دانشمندان را بیشتر تشویق کنیم و کارهای مشترکی در این راستا انجام دهیم و می‌توانیم در آینده جزء کشورهای پیرو این امر باشیم.

وزیر بهداشت در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به سویه امیکرون کرونا، تصریح کرد: خوشبختانه در کشور ما ۸۸ درصد مردم یک دز تزریق را انجام و حدود ۷۸ درصد دز کامل و بالغ بر هفت میلیون نفر نیز سه دز واکسن را زده‌اند و این آمار خوبی است.

وی ادامه داد: انتشار امیکرون سریع و مانند سرماخوردگی است اما مرگ و میر آن خوشبختانه بالا نیست‌. در این میان استفاده از ماسک و واکسیناسیون حائز اهمیت است.

به گزارش ایسنا، نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاددانشگاهی ۱۴۰۰ از پنجم دی ماه سال جاری آغاز و تا نهم همین ماه در مرکز نمایشگاهی بوستان گفت‌وگوی تهران دایر است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.