افزایش تعرفه برق پرمصرف‌ها از اول بهمن ۱۴۰۰/ 7میلیون مشترک، پرمصرف هستند

طرح افزایش تعرفه برق برای مشترکان پرمصرف از ابتدای بهمن ماه سال‌جاری اجرا خواهد شد و آنان هزینه نزدیک به قیمت تمام‌شده پرداخت خواهند کرد.

سخنگوی صنعت برق گفت که طرح افزایش تعرفه برق برای مشترکان پرمصرف از ابتدای بهمن ماه سال‌جاری اجرا خواهد شد و این دسته از مشترکان هزینه نزدیک به قیمت تمام‌شده پرداخت خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، مصطفی رجبی‌مشهدی  با بیان اینکه قطعا قبوضی که بعد از بهمن ماه صادر می‌شوند با تعرفه‌های جدید خواهد بود، اظهار کرد: «پیش‌بینی شده در این طرح برای مشترکانی که میزان مصرف آنها زیر الگوی کم‌مصرفی است، مشوق‌هایی لحاظ شود.»

او افزود: «الگوی کم‌مصرفی افزایش پیدا کرده، یعنی کسانی که زیر ۵۰درصد الگوی منطقه باشند، در ماه‌های غیر گرم مصرف ۱۰۰ کیلووات ساعت برای مناطق عادی و برای ماه‌های غیر گرم ۱۵۰ کیلووات ساعت لحاظ می‌شود. اگر مشترکی ماهیانه میزان مصرفی زیر این اعداد داشته باشد و علاوه بر آن تحت پوشش کمیته امداد یا سازمان بهزیستی باشد، برابر بند یک تبصره هشت قانون بودجه سال ۱۴۰۰ از تعرفه رایگان برخوردار می‌شود.»

سخنگوی صنعت برق در پاسخ به این سوال که قبض برق برای کنتورهای تجمیعی چگونه محاسبه می‌شود نیز گفت: «تعداد این کنتورها بسیار اندک است. در برخی روستاها چنین کنتورهایی وجود دارد که اعلام شده برای جداسازی اقلامات لازم انجام شود. در شهرها نیز اگر دو خانوار از یک کنتور استفاده می‌کنند می‌توانند برای تفکیک کنتور درخواست خود را ثبت کنند و در سریع‌ترین زمان این کار انجام خواهد شد و مشکلی در این خصوص وجود ندارد. مشترکان می‌توانند انشعاب جداگانه‌ای دریافت کنند.»

رجبی‌مشهدی با بیان اینکه ۷۵درصد مشترکان زیر الگوی مصرف منطقه قرار دارند و تنها ۲۵درصد که حدود هفت میلیون مشترک را شامل می‌شود جزو مشترکان پرمصرف هستند، گفت: «البته در مناطق مختلف پراکندگی‌ها متفاوت است، در مجموع این دسته از مشترکان که بیش از حد مصرف منطقه مصرف دارند، شامل حال این طرح خواهند شد.»

او با تاکید بر اینکه قطعا تلاش وزارت نیرو این است که با ایجاد سیاست‌های تشویقی این دسته از مشترکان را به سمت کاهش و مدیریت مصرف سوق دهد، افزود: «تعدادی از مشترکان نیز در مرزهای بیش از الگو قرار دارند که می‌توانند با یکسری اقدامات ساده به سرعت میزان مصرف خود را کاهش دهند و به زیر الگوی مصرف منطقه بروند و مشمول این افزایش قیمت نشوند.»

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه برای مشترکانی که میزان مصرف آنها بیش از الگو بوده، تعرفه برق به صورت تساعدی و پلکانی است و متناسب با مصرف آنها این تعرفه‌ها افزایش می‌یابد، گفت: «هدف این است تا توزیع عادلانه یارانه انجام شود، علاوه بر این کسانی که مصرف بیشتری دارند هزینه‌های نزدیک به قیمت واقعی یا غیریارانه‌ای را پرداخت کنند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.