جزئیات محموله اخیر ارسالی به فضا توسط وزارت دفاع/ واکنش آمریکا به پرتاب موفق ماهواره‌بر سیمرغ

جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به بیان جزئیاتی از محموله اخیر ارسالی توسط وزارت دفاع به فضا پرداخت.

سردار سیدمهدی فرحی به بیان جزئیاتی از محموله اخیر ارسالی توسط وزارت دفاع به فضا پرداخت و گفت: «خوشبختانه با طی‌کردن موفق فرآیند پرتاب ماهواره بر سیمرغ ۶ که حامل ماهواره‌ ققنوس و دو کیوب‌ست(ماهواره مکعبی) در حوزه فضایی تقریبا دو گام جلو آمدیم.

به گزارش ایسنا، او افزود: «این افتخاری بزرگ است و اهل فن می‌دانند که ایران گام بسیار بزرگی در جهت توسعه و بلوغ فناوری‌های ماهواره‌بر و پرتاب ماهواره‌های چندگانه برداشته است.»

جانشین وزیر دفاع با بیان اینکه «موضوع پرتاب ماهواره مسیر بلوغی دارد»، خاطرنشان کرد: «ما از ماهواره‌بر جدید سیمرغ ۶ استفاده می‌کنیم و این ماهواره‌بر مولفه‌های فناورانه برتری دارد که ما گام‌به‌گام آن را طی می‌کنیم.»

سردار فرحی همچنین درباره برنامه وزارت دفاع در زمینه پرتاب ماهواربر گفت: «تا پایان سال‌جاری و همچنین به مناسبت دهه فجر شاهد پرتاب‌های دیگری خواهیم بود.»

واکنش آمریکا به پرتاب موفق ماهواره‌بر سیمرغ

یک سخنگوی وزارت آمریکا به پرتاب موفق ماهواره‌بر سیمرغ واکنش نشان داد و آن را «یک نگرانی قابل‌ توجه» و «ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت» دانست.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ مدعی شد که این اقدام «یک نگرانی قابل‌ توجه در جهت گسترش سلاح‌های هسته‌ای» است و آن را «ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت» دانست.

بنا بر اعلام رسانه‌های آمریکایی این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود که ایالات متحده همچنان نگران «توسعه ابزارهای پرتاب فضایی توسط ایران» است و این یک نگرانی قابل‌ توجه در جهت آنچه گسترش سلاح‌های هسته‌ای می‌نامید، است.

این مقام رسانه‌ای وزارت خارجه آمریکا همچنین مدعی شد که پرتاب ماهواره‌بر ایران ناقض قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل متحد است. (قطعنامه‌ای که خواهان توقف هرگونه فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک است.)

این مسئول مطبوعاتی آمریکا ادامه داد: «ایالات متحده همچنان از تمام ابزارهای منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای در اختیار خود برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر برنامه‌های موشکی ایران استفاده می‌کند و از دیگر کشورها می‌خواهد که به فعالیت‌های توسعه موشکی ایران رسیدگی کنند.»

او در عین حال درباره میزان تاثیر این اقدام بر مذاکرات وین گفت: «برنامه هسته‌ای ایران عملا توسط برجام محدود شد. دولت قبلی [دولت ترامپ] ایران را از این محدودیت‌ها رها کرد و با این کار همه نگرانی‌های دیگر ما در مورد سیاست‌های ایران، از جمله برنامه موشکی بالستیک را بیشتر کرد. به همین دلیل است که ما به دنبال بازگشت متقابل به پایبندی کامل به توافق برجام هستیم.»

ماهواره‌بر سیمرغ روز پنجشنبه سه محموله تحقیقاتی را با موفقیت به فضا پرتاب کرد. سیداحمد حسینی سخنگوی فضایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این‌باره اظهار داشت: «پس از دستیابی کشور به توانمندی بومی فضایی و ایجاد قابلیت پرتاب ماهواره‌های کوچک با ماهواره‌برهای سفیر و قاصد، توسعه پرتابگرهای با قابلیت بالاتر مد نظر قرار گرفت و به همین منظور طراحی و توسعه پایگاه فضایی حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) و ماهواره بر سیمرغ در برنامه صنعت فضایی کشور قرار گرفت.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.