حرکت گردشی «اُمیکرون» در تمام ایران/ نیاز به روزانه ۱۰۰ هزار تست

عضو کیمته علمی کشوری مقابله با کرونا، با تاکید بر لزوم افزایش تست‌های روزانه تشخیص کرونا در کشور گفت: «نمی‌توانیم بگوییم تنها موارد ابتلا به اُمیکرون در کشور همین تعداد مواردی است که تایید شده، ۱۰۰درصد تعداد موارد اُمیکرون بیش از این است.»

دکتر پیام طبرسی در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت انتشار کرونای اُمیکرون در کشور گفت: «اُمیکرون ویروسی است که گسترش سریعی دارد و به سرعت پخش می‌شود. بر همین اساس اینکه بگوییم تعداد موارد اُمیکرون تنها ۳۰ یا ۳۴ مورد تایید شده است، درست نیست و قطعا تعداد موارد بیماری در کشور بیش از این است و در کل کشور هم پخش شده، به طوری که می‌توان گفت اُمیکرون در کل کشور در حال گردش است.»

او افزود: «با این حال خوشبختانه موضوعی که تاکنون وجود دارد این است که گردش ویروس اُمیکرون منجر به افزایش موارد بستری و فوت و حتی افزایش موارد سرپایی ابتلا در کشور نشده و آمار ما زیر ۲هزار تست مثبت در روز است.»

طبرسی با تاکید بر لزوم افزایش تست‌های روزانه کرونا در کشور گفت: «در کمیته علمی هم مورد بحث قرار گرفته است که تعداد تست‌های روزانه کرونا را افزایش دهیم. انجام روزانه ۲۰هزار تست برای کشور ما کم است و باید تعداد تست را افزایش دهیم.»

او گفت: «به عنوان مثال در حال حاضر کشوری مانند انگلیس با جمعیتی حدود ۱۰ تا ۱۵میلیون نفر کمتر از جمعیت کشور ما روزانه یک‌میلیون تست انجام می‌دهد. ما به عنوان یک کشور ۸۰میلیونی حداقل باید روزانه یک‌میلیون تست را داشته باشیم. حال اگر امکان انجام روزانه یک‌میلیون تست وجود ندارد، حداقل روزانه ۱۰۰هزار تست را باید انجام دهیم تا بتوانیم آمار دقیقی از اُمیکرون داشته باشیم.»

او گفت: «از آنجایی که اُمیکرون بیماری خفیف می‌دهد، ممکن است بسیاری از افراد آن را با سرماخوردگی اشتباه بگیرند و اصلا برای انجام تست مراجعه نکنند. بنابراین نمی‌توانیم بگوییم تنها موارد ابتلا به اُمیکرون در کشور همین تعداد مواردی است که تایید شده است. ۱۰۰درصد تعداد موارد اُمیکرون بیش از این است و باید پروتکل‌های بهداشتی را همچنان رعایت کنیم.»

طبرسی درباره وضعیت مدارس نیز گفت: «کمیته علمی از همان ابتدا اعلام کرد که مخالف بازگشایی مدارس به صورت کامل است. اینکه دانش‌آموزان در کلاس‌هایی که نه تهویه دارد و نه فضای درستی دارد، حاضر شوند، درست نیست. اینکه یک روز در هفته به صورت منتخب و با تعداد کم دانش‌آموزان حضور داشته باشند، ممکن است موردی نداشته باشد، اما اینکه قرار باشد که هر روز تعداد زیادی از دانش‌آموزان را به مدرسه بیاوریم، خطرناک است.»

او درباره واکسیناسیون افراد زیر ۱۲ سال گفت: «واکسیناسیون افراد زیر ۱۲ سال در حال بررسی در ستاد است و به محض نتیجه گرفتن، اعلام می‌شود.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.