شبیخون پلیس به حرفه ای ها

روایت شهروند از دستگیرشدگان سی و هشتمین طرح رعد

مریم رضاخواه|12 ظهر  چهارشنبه متهمان زنجیروار در حیاط ستاد فاتب پشت کوهی از لوازم سرقتی­شان ایستاده ­اند. انگار نمایشگاه دارند . نوبت به هر مجرم که می‌شود جلو می‌آید و از نحوه و چگونگی سرقتش صحبت می‌کند. یکی خودرو دزدیده آن یکی موتور . یکی لوازم خودرو، دیگری گوشی. طلا، کیف و دوچرخه هم در لیست لوازم سرقتی­شان دارند.

میزهای مقابل متهمان هم پر از لوازم سرقتی که روی هم  چیده شده است. پراید،موتور، قمه، چاقو، تبر، شمشیر،کلنگ،  شاه کلید، شیشه‌های رنگارنگ مشروب، لوازم بهداشتی و سیگار. پشت این میزها سارقان و تبهکاران ایستاده­اند، دستبند بر دست و زنجیر بر پا. از هر رنگ و گروهی هستند. خمار و معتاد خوشتیپ و خوش هیکل. البته با خالکوبی‌های خاص. نقش‌هایی از تاتو بر دست، گردن و سینه‌.

امروز  937 سارق و مجرم  در عملیات‌های پلیسی دستگیر شده‌اند؛ پلیس به حرفه ای های پایتخت شبیخون زد. مجرمانی که تا دیروز در پاتوق خود عرض‌اندام  می‌کردند  و حالا  زنجیروار دورتادور  حیاط ستاد فاتب به صف ایستاده اند.

80 سرقت با 80 کلاه رنگی

محمود یکی از دستگیرشدگان است.  هر دو گوشش را با تاتو، نقش ستاره حک کرده . اعتیاد دارد اعتیاد به هرویین . می‌گوید یک زن دارد  و پسری  که قرار است 5  ماه دیگر به دنیا بیاید. از دیوار خانه‌ها بالا می‌رفته و دوچرخه  سرقت می‌کرده است. 80 سرقت در پرونده‌اش دارد که با 80 کلاه متفاوت نقشه‌هایش را اجرایی می‌کرده. هر سرقت یک کلاه. تعداد سرقت‌هایش را انکار می‌کند . می‌گوید تنها  30 دوچرخه دزدیده. می‌دزدیده تا خرج اعتیاد و زندگی‌اش را بدهد. خرج خانه اجاره‌ای که در جنوب تهران دارد. وارد  خانه‌هایی می‌شد که  درشان باز بود یا در پارکینگ­شان، گاهی هم از بالای دیوار داخل ساختمان‌ها  می‌شد. در چشم بهم زدنی با انبری که ازحسن آباد  خریداری کرده بود دوچرخه‌ها را  سرقت می‌کرد  . هر کدام را   400 یا 500‌هزار تومان می‌فروخت .دوربین‌های مداربسته چهره‌اش را ثبت کرده بودند. دزدی با کلاه‌های رنگی. کلاه‌های متفاوت استفاده می‌کرد تا شناسایی نشود . به پیشنهاد یکی از دوستان سارقش وارد این حرفه شده بود حرفه‌ای که پول خوبی داشت. پلیس در این مدت به کمینش نشست تا این‌که  در یک عملیات ضربتی وارد خانه‌اش شد. او دستگیر و  در میان دیگر مجرمان  امروز به صف ایستاد.

تیم زن و شوهری

شاه کلید

آن طرف‌تر سعید ایستاده مردی که همراه همسرش در این طرح دستگیر شده­ اند. 5 بار سابقه دستگیری دارند آن هم به جرم سرقت از خانه. زن شاه کلید می‌ساخت مرد دزدی می‌کرد. سمیه کلید می‌ساخت آن هم با دستگاه سنگ و دینام که کلید برش می‌داد. آن‌قدر حرفه‌ای  که فقط یک نگاه لازم داشت. زن و شوهر 38 ساله که یک تیم تشکیل داده بودند. خانه‌های خالی را شناسایی می‌کردند آن هم از روی برق خاموش و گردوغبار روی شیشه‌ها. سمیه قفل درها را نگاه می‌کرد و سناریو سرقت، کلید می‌خورد. به خانه می‌آمدند و شاه کلید می‌ساختند و در مرحله بعد سرقت. تنها پول، عتیقه، جواهرات و دلار؛ لوازم قابل حمل و سبک. آنها هم اعتیاد دارند . تیمی سرقت می‌کردند و تیمی مصرف مواد. 15 خانه را تنها با یک نگاه سرقت کرده­اند. سال‌ها طول کشید تا سمیه به  مهارت نگاه دست پیدا کند. سعید که بدون همسرش در کنار دیگر مجرمان به خط شده می‌گوید:  سمیه  اوایل فقط کلید‌ها را نگاه می‌کرد و پس از آن قفل‌ها را . کم‌کم به این مهارت رسید. مهارتی که هیچ‌کس ندارد.

میراث دار سرقت

امیر هم در خط دزدی پراید است.  دقیقا نمی‌داند چند باری به زندان افتاد 6، 7 شایدم 8بار. اولین بار به جرم شرب خمر بازداشت شده . جرمی که زندگی‌اش را تغییر داد. تا پیش از دستگیری در مغازه دایی جان مشغول به کار بوده. مغازه لوازم یدکی خودرو  اما پس از آزادی از زندان  بیکار بود و بی­جا. هیچ‌کس قبولش نمی‌کرد حتی برای کارگری . سابقه زندان مهری شد روی پیشانی‌اش . او هم تصمیم گرفت سرقت کند. سرقت پراید. 3 ثانیه زمان می‌برد که یک پراید را بدزدد. با چاقو و قمه  در چشم بهم زدنی سرقت می‌کند. در زندان آموزش دیده است. می‌گوید:«  سرقت در خانه ما موروثی است از پدر و پدربزرگم به ارث رسیده من هم راهشان را ادامه  دادم. در مدت 3 ثانیه خودرو سرقت می‌کنم.» گاهی خودرو را اوراق، گاهی هم تنها به لوازم ماشین بسنده می‌کرده اما درنهایت گیر افتاده و او هم حالا میان  دستگیر شدگان جولان می‌دهد.

خاموش کننده

شاهین هم با شلوار گشاد آبی کاربنی که به تن دارد از همه بیشتر عرض اندام می‌کند. می‌گوید: «هر شروری که در منطقه 19 تردد می‌کند را خاموش می‌کنم . خاموش‌کننده منم . در زندان تیزی درست می‌کنم  و با تیزی با اوباش درگیر می‌شوم تا منطقه را از وجود این مزاحمان پاک کنم .» 29‌سال دارد 20 بار سابقه دستگیری دارد و 14‌سال حبس کشیده . تنها جرمش هم  درگیری است آن هم با اشرار. اشرار حقیقی نه مجازی.« از این سوسول بازی‌ها خوشم نمیاید، می‌خواهم درگیری فیزیکی داشته باشم نه این‌که در اینترنت و اینستا لفظی بجنگم. کار من خاموش کردن و پاک کردن اشرار است.»

دستگیری بیش از 900  مجرم در رعد سی و هشتم

سردار حسین رحیمی در حاشیه سی و هشتمین مرحله از طرح رعد که ظهر چهارشنبه  در محل ستاد فاتب برگزار شد گفت:   «در جریان این مرحله از طرح رعد که با مشارکت تمامی رده‌ها و یگان‌ها در پلیس پیشگیری تهران بزرگ انجام شد 318 حکم قضائی به مرحله اجرا درآمده و درمجموع 937 سارق، مالخر و قاچاقچی و اوباشگر و …دستگیر شدند.»

وی با بیان این‌که در مجموع 36 باند در اجرای این طرح منهدم شد گفت:« ارزش ریالی اموال سرقتی کشف شده  بالغ بر 33‌میلیارد تومان ارزیابی شده است و تاکنون سارقان به بیش از 3000 مورد سرقت اعتراف کردند.»به گفته رئیس پلیس پایتخت درمجموع 140 دستگاه خودرو و 113 موتورسیکلت مسروقه از سارقان کشف و ضبط شده است.همچنین برخورد با کالای قاچاق نیز در این مرحله از طرح در دستور کار قرار داشت که بیش از 6‌میلیارد تومان انواع کالای قاچاق از این افراد کشف و ضبط شد.

رئیس پلیس پایتخت با بیان این‌که اجرای طرح رعد ادامه خواهد داشت تأکید کرد:« از مهم‌ترین پرونده‌های رسیدگی شده در این مرحله از طرح رعد می‌توان به انهدام باند سارقان موبایل با بیش از 200 فقره سرقت و باند سارقان دوچرخه با بیش از 80 فقره سرقت اشاره کرد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.