ترامپ از هوادارانش خواست به پا خیزند/ بایدن: ترامپ تنها مقصر حادثه ۶ ژانویه است

 اظهارات جنجالی ترامپ درست یک روز قبل از سالگرد حمله طرفداران ترامپ به کنگره که به مرگ دست‌کم پنج نفر از جمله یک افسر پلیس منجر شد، مطرح شده است

 در آستانه سالگرد حمله به کنگره آمریکا، دونالد ترامپ طرفدارانش را به شورش علیه دولت بایدن به دلیل صدور حکم واکسیناسیون کرونا دعوت کرد.

 به گزارش فارس،«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا در آستانه اولین سالگرد حمله طرفداران خود به کنگره در تاریخ ۶ ژانویه (۱۶ دی ماه)، طرفداران خود را دعوت کرد تا علیه دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل صدور حکم واکسیناسیون کرونا «شورش» کنند.

روزنامه تایمز انگلیس گزارش کرد، دونالد ترامپ روز گذشته در بیانیه‌ای از بایدن به دلیل صدور حکم اجباری واکسیناسیون برای دانش‌آموزان و وادار کردن به تعطیلی مدارس در پی افزایش موارد ابتلا به کرونا بشدت انتقاد کرد».

وی در این خصوص گفت: «هم‌اکنون بار دیگر حرف‌هایی از سوی دولت بایدن درباره تعطیلی مدارس و حتی حکم واکسیناسیون برای دانش‌آموزان مطرح می‌شود».

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در حالی چنین اظهارات تحریک‌آمیزی را علیه بایدن مطرح کرده است که رئیس‌جمهور فعلی آمریکا هیچ اقدامی در خصوص واکسیناسیون اجباری و تعطیلی مدارس در ایالات متحده آمریکا اتخاذ نکرده است.

ترامپ که با سخنان جنجالی خود بارها طرفدارانش را به شورش تحریک کرده است، گفت: «این (اقدام بایدن) بی‌حرمتی است و ملت “آمریکا را بار دیگر بزرگ می‌کنیم” (طرفداران ترامپ) باید به پاخیزند و قیام کنند و با این گستاخی فاحش دولت فدرال مخالفت کنند».

اظهارات ترامپ در میان گزارش‌های جدید رسانه‌های آمریکایی مطرح شده که گفته بودند منطقه جامعه مدارس دولتی دیترویت احتمالاً قبل از شروع ترم جدید، شرط واکسیناسیون را برای پذیرش دانش‌آموزان اعمال کند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در آمریکا پیشنهاد داده است که تمامی آمریکایی‌های پنج سال به بالا موظف به دریافت واکسن کرونا به منظور جلوگیری از ابتلا به کووید-۱۹ و بستری شدن می‌باشند.

ترامپ همچنین در سخنرانی خود دولتش را با دولت بایدن مقایسه کرد و دموکرات‌ها را به باد انتقاد گرفت و گفت: «دولت ما کاری را انجام داد که آن‌ها می‌گفتند نمی‌تواند انجام شود و آن تولید واکسن در یک زمان بی‌سابقه بود اما هیچ‌گاه حکم اجباری صادر نکردیم و هرگز این کار را نمی‌کنم! افراد باید بتوانند انتخاب کنند که چطور می‌خواهند سلامت خود را مدیریت کنند».

ترامپ ادامه داد که دولت فدرال «عقب‌نشینی کنند و به افراد آزادی تصمیم‌گیری درباره این که می‌خواهند واکسینه شوند یا خیر را بدهند».

ترامپ تنها مقصر حادثه ۶ ژانویه است

از دیگر سو رئیس جمهور فعلی آمریکا قصد دارد در نخستین سالگرد حمله به کنگره، از مستأجر قبلی کاخ سفید به عنوان تنها مقصر این حادثه یاد کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، کاخ سفید می‌گوید جو بایدن رئیس جمهور آمریکا قصد دارد امروز در نخستین سالگرد حادثه ۶ ژانویه، از دونالد ترامپ که پیش از وی زمام امور در این کشور را به عهده داشت، به عنوان تنها مسئول حمله مرگبار به ساختمان کنگره آمریکا یاد کند.

در حال حاضر، کمیته رسیدگی به حادثه ۶ ژانویه، مشغول تحقیق و محاکمه عاملان این حادثه است.

انتظار می‌رود که امروز، بایدن و «کاملا هریس» معاون وی، هر دو درباره وقایعی که در ۶ ژانویه سال گذشته رخ داد، سخنرانی کنند. این در حالی است که آنها تا امروز از اظهارنظر مستقیم درباره نقش ترامپ در این ماجرا خودداری کرده بودند.

گفته می‌شود که ترامپ با پافشاری بر ادعای خود مبنی بر تقلب در انتخابات ۲۰۲۰، طرفدارانش را برای حمله به ساختمان قوه مقننه آمریکا تحریک کرده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.